Місяць Березень у вигляді ангела із сопілкою, трипільська сварга... Майстриня із Чернівців Ганна Фочук вирізає з паперу дивозвірів та прадавні символи. Побачити її 20 особливих витинанок можна на виставці в художньому музеї.
"Я малюю ножицями", – усміхається пані Ганна й запрошує на свою виставку. З-під скляних рам на відвідувачів дивляться дивовижні звірі, магнетизують давні знаки. Пригадується гарна українська приказка: "Як у хаті вишиванка, так добро стоїть на ганку".
– Витинанка – це хатня прикраса. Цьому термінові уже 100 років, – пояснює Ганна Фочук. – Це самобутній вид народного мистецтва, який має мету і прикраси, і оберегу. Дивуюся цьому мистецтву: витинанки мають особливу симетрію, дарують відчуття казки. Найпростіші витинанки – це дерева життя.
Майстриня розповідає про творчий процес: "Я вирізаю на різноманітному папері. Прийнято папір складати, але я вирізаю ножем, тому не складаю папір. Завдяки цьому утворюють більш складні композиції. У мене – багатошарові витинанки: папір різного кольору накладаю один на одний. Які образи створюю? Насамперед прадавні символи. Наприклад, усі звертають увагу на мою трипільську сваргу. Ці символи не є випадковими. Люди завжди бажали гармонії з природою. Також витинаю й дивозвірів, наприклад, на основі образів славетної опішнянської кераміки. Вдома у мене білі стіни, а тому, коли творю, на їхньому фоні добре бачу новостворені витинанки. Зараз на виставку віднесла всі свої творіння й одразу відчула, що хата стала порожньою.
ДовідкаГанна Фочук народилася, живе та працює в Чернівцях. Працює в техніках: паперова витинанка, писанкарство, кераміка, графіка та живопис.
У 1994 році закінчила художньо-графічний факультет Прикарпатського університету імені В. Стефаника. Викладає образотворче мистецтво та художню культуру в Чернівецькій школі №2 імені Ю. Федьковича, а також рисунок, живопис, композицію в Чернівецькій дитячий художній школі імені М. Івасюка.
З 2009 року бере участь у виставках.
16-04-2015, 16:12
0
3 626