До 200-річчя від дня народження автора музики до "Ще не вмерла України…" Михайла Вербицького та 150-ї річниці першого виконання гімну Чернівецька обласна філармонія 4 березня виконала твори композитора, знайдені в архіві.
– Раніше ми особливо і не знали творчості Михайла Вербицького, – зауважує заслужений артист України, художній керівник симфонічного оркестру обласної філармонії Йосип СОЗАНСЬКИЙ. – Виявляється, різножанрова музика Михайла Вербицького, на жаль, зберігається тільки в архівах. Тож, ми працювали в архіві для того, щоби представити кожен жанр кращими творами. Які це жанри? Вербицький прославився хоровою музикою, особливо церковною. Він довго працював у цьому жанрі й залишив нам геніальні твори, зокрема "Ангел Вопіяше". Також це солоспіви, а ще гітарна творчість, бо сам Вербицький був гітаристом.
– Окрім церковної музики, є у Вербицького чудова світська музика, яка була написана для чоловічих хорів, – пояснює пан Йосип. – Також виконали симфонічну оркестровану музику: кращі увертюри, які призначалися для виконання на початку вистав. Вони написані переважно на основі народних тем. Не забуваймо, що Вербицький мав тісні мистецькі зв’язки з "Руською трійцею" та театром "Руська бесіда". Тому його метою було показувати українську культуру.
– У складний період для нашого народу знакові ювілейні дати, які гуртують навколо себе, змушують людей вкотре визначати свою ідентичність, не зникнути, не розчинитися у часі, – зазначає пан Йосип. – Важливо відзначити і ювілей Вербицького. Його музика – дуже тепла, вона справді зігріває. Відчувається рука майстра: дуже гарно оброблено народний матеріал. Це ж призначено не для шанувальників академічного музичного мистецтва, а для звичайних людей. Ті ж самі увертюри Вербицького гарно прикрашали українські вистави. Усі народні мелодії дуже майстерно подані у симфонічному вигляді. Це наш український мелос. Це потрібно знати...
4-03-2015, 17:49
0
3 757