Під загрозою виключення зі ЧНУ опинилися частина студентів, які сплатили за своє навчання через банк "Надра". У лютому банк визнано неплатоспроможним, а тому кошти не дійшли на рахунок університету.
У фінансову пастку потрапило приблизно 80 студентів. Перспективи в них вкрай невтішні. Більшості доведеться повторно внести плату за навчання. У скрутний час знайти суму в розмірі 3-5 тисяч гривень не усім під силу.
– У мене є квитанція, що 22 січня через банк "Надра" мною було оплачено 6500 гривень за навчання, – розповідає студентка п’ятого курсу філологічного факультету ЧНУ Анастасія ДЯЧУК. – Згодом я дізналася, що кошти не дійшли на рахунок університету і є загроза мого виключення. Виявилося, що студентів, які потрапили у таку "пастку", не один і не двоє. Університет запропонував нам оплачувати навчання помісячно. Окрім того, нам порадили написали заяву у Нацбанк, ось чекаємо відповіді. Мене врятувало те, що бабуся працює в Італії. Вона надіслала мені додаткові кошти. В іншому випадку я не знаю, як би вийшла із цієї неприємної ситуації.
Про ситуацію з банком "Надра" кореспонденту molbuk.ua повідомив сам ректор ЧНУ Степан МЕЛЬНИЧУК. Він переживає за студентів, але й залишити їх на навчання безоплатно з його боку буде порушенням закону.
– Приблизно 80 людей заплатили за навчання через банк "Надра", але гроші до нас не дійшли, – розповідає Степан Васильович. – Ідеться приблизно про суму 400 тисяч гривень. І що робити? Я розумію, що діти не винні, але й ми не винні. І до кого претензії? Тепер маємо велику проблему. З цих коштів треба платити зарплату викладачам, комунальні послуги тощо. Немає коштів – немає чим платити. Як ми виходимо із цієї ситуації? Невідомо, коли кошти будуть банком повернуті. Тому ми просимо студентів заплатити ще раз. Ми подовжили термін оплати до 1 березня. По-друге, ми домовилися, що кошти будуть сплачувати не одразу за семестр, а помісячно. На це погодилася більшість студентів. Приблизно 15 людей сказали, що не мають коштів. І як нами бути? Наприклад, педагогічний факультет, там двоє студентів не в змозі заплатити. Є два варіанти: ми їх подаємо на виключення, а вони можуть подати на нас до суду. Якщо суд вирішить, що ми повинні залишити їх на навчанні, то його рішення буде підставою залишити студентів. Бо наразі ми не можемо залишити студентів. Уявіть, фінансова інспекція здійснює перевірку, а студенти навчаються без оплати за навчання. Однак якщо суд не підтримає студентів, вони будуть відраховані. Великий ризик. Дуже сумна ситуація...
Яка доля чекає студентів та їхні кошти, з’ясовував журналіст molbuk.uaЧи є змога оскаржити відрахування?Валерій ДУТКА, засновник адвокатського бюро "Дутка і партнери": Якщо у студентів є можливість повторно заплатити за навчання, це був би найкращий варіант виходу із ситуації, оскільки у цьому випадку закон на боці університету. Адже бухгалтерія університету звітує про те, що кошти не надійшли на рахунок і це є підставою для відрахування студента. Але давайте ми розглянемо цю проблему у юридичній площині за межами фінансових відносин між банком, університетом та студентами.
Якщо університет відрахує когось зі студентів, то при наявності збереженої квитанції про оплату навчання з банку "Надра" студент може оскаржити у суді його відрахування, оскільки для відрахування повинна бути його вина в скоєнні проступку, який полягає в несплаті за навчання. У цьому випадку вини студентів немає, а тому, підготувавши грамотну скаргу до суду, студенти мають хороші шанси на скасування рішення про їх відрахування та поновлення їх на навчанні.
Чи можливо повернути кошти з банку і коли?Богдан Хотинський, начальник відділу банківського нагляду управління Нацбанку України у Чернівецькій області: Правління Нацбанку України від 5 лютого ухвалило рішення віднести ПАТ "КБ "Надра" до категорії неплатоспроможних. На цей час у банку "Надра" діє тимчасова адміністрація, яку за рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб введено 6 лютого. Згідно зі статтею 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" під час тимчасової адміністрації не задовольняються вимоги вкладників та інших кредиторів, крім вкладів, терміни повернення який наступили за депозитними договорами до введення тимчасової адміністрації і за договорами банківського рахунку, а також інших коштів, визначених статтею 36 Закону.
У випадку зі студентами можливі два варіанти розвитку подій. Перший: плата за навчання здійснювалася з особового рахунку. У такому випадку, якщо кошти були заблоковані й не переказані за призначенням на рахунок університету, кошти повертаються на рахунок і підпадають під систему гарантування вкладів фізичних осіб. Якщо ж кошти надійшли готівкою у касу банку, тобто особовий рахунок не відкривався, договір не укладався, то ці кошти вважаються як заблоковані кошти фізичних осіб. У цьому випадку під час дії у банку тимчасової адміністрації ці кошти не повертаються.
Що нині відбувається з банком "Надра"? Відбувається пошук потенційного інвестора. Якщо би банк викупили, це був би найкращий варіант. Якщо банк не буде проданий інвестору, після трьох-чотирьох місяців дії у банку тимчасової адміністрації, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб має надати пропозицію Нацбанку. Як правило, пропонується відкликання банківської ліцензії та ліквідація банку. Відповідно Нацбанк приймає постанову про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку протягом п’яти днів з отримання пропозиції Фонду та інформує про це Фонд.
Фондом призначається уповноважена особа на здійснення ліквідаційної процедури банку. Під час здійснення цієї процедури кредитори банку – а студенти у цьому випадку також є кредиторами – мають право подавати кредиторські вимоги до банку. Тобто студентам треба подати кредиторську вимогу на ім’я уповноваженої особи на здійснення ліквідаційної процедури в банку протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду. Тоді згідно з статтею 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" ці кошти повертаються у шосту чергу за рахунок коштів, одержаних в результаті ліквідації та реалізації банку.
Валерія Чорней
26-02-2015, 18:47
0
5 408