Четвертого грудня відзначають одне з 12 найбільших церковних свят – Введення в храм Пресвятої Богородиці або Третю Пречисту.
Як розповів настоятель чернівецького храму Володимир ПЛІШКА, це свято було засноване церквою на честь введення Діви Марії до храму Господнього.
У календарному циклі це свято завершує осінній період і починає зимовий – з холодами та снігопадами. У народі кажуть: "Перша Пречиста зерном засіває, Друга – дощем поливає, а Третя – снігом замітає".
Метою святкувань цього дня в українців здавна було накликати багатство та добробут до своєї оселі на майбутній рік. Вони починають готуватися до найбільшого зимового свята – Різдва Христового. Господарі ріжуть свиней, а господині прядуть, вишивають, в’яжуть.
– На Буковині досі збереглися прадавні повір’я, пов’язані зі святом Введення, – розповів етнограф Микола ШКРІБЛЯК. – Вважають, хто перший вранці цього дня прийде до хати, так і поведеться в домі. Тому люди намагалися не заходити на Третю Пречисту зранння до чужої хати, аби потім не було нарікання, що то вони принесли нещастя господарям. Коли першим до хати цього дня увійде молодий гарний чоловік, а ще й з повним гаманцем – це добра ознака: весь рік у хаті всі будуть здорові та вестимуться гроші. Якщо ж увійде старий та немічний, а ще й бідний, то і хворі в хаті будуть, і злидні заведуться. Найгірше ж, як зайде першою до хати стара жінка – то вже добра не жди. Недобре також, якщо хтось із сторонніх приходить у цей день щось позичати. Раненько господарі йдуть до стайні і обкурюють корів, щоб добре молоко давали і щоб відьми до них не пристали.
Після Введення, за словами Миколи Шкрібляка, не можна виконувати ніяких польових робіт ні в полі, ні на городі, бо земля спочиває і набирається сил до весни.
Народні прикмети:*Скільки на "Введення" води – стільки на Юрія трави.
*Як є на Введення вода, то буде влітку багато молока.
*Введенські морози ще зими не роблять.
*Як ляже глибока зима, то готуй глибокі закрома.
4-12-2014, 10:14
0
3 562