Продавці гуртового ринку, що на вулиці Зеленій, які самі вирощують городину, нарікають на посередній урожай помідорів.
– Погана помідора цього року, – жінка показує на кілька ящиків. Тут і справді томати трохи зім’яті, із зелено-темними плямами. Але ціна на такий товар дивує – жінка просить чотири гривні за кілограм: "Випав якось кислотний дощ і все почало псуватися – кинулася фітофтора. А ціна і не буде дешевшою. Ось минулого року були помідори і за гривню, і за півтори. А зараз три-чотири за кіло таких собі – не найкращих. Тому треба брати вже, бо потім хтозна, що буде".
Водночас не всі продавці поділяють думку своїх колег. "Мій друг із Заліщиків привозить гарні помідори – одна в одну. Розрізаєш, а всередині гарна, добірна. І жодної фітофтори. Сам їх купую постійно. Що він із ними робить, хтозна. Кропить – не кропить. Зараз ніхто правди не скаже", – відверто зазначив один із продавців.
Баклажани, болгарський перець, ротунду, цибулю продають як буковинську так і привозну із Закарпаття та Херсону. Привозні овочі трохи дорожчі. Нашої цибулі тут мало і її відразу видно. "Наша трохи кострубата, кривенька, зморщена, хіба таку хтось захоче. А херсонська гарна добірна, приємно продавати", - пояснив продавець овочів.
–Кислотні дощі тут ні до чого, – заперечує досвідчений фермер Василь СОЛОМКО. – Нічого такого не було, цього року овоч вражає звичайна фітофтора. Щоб помідори були гарні, потрібно кропити за певною схемою і не двічі-тричі, а більше. Під час дощів потрібно обробляти щотижня – це три-чотири обробки за місяць. Проти хвороб та грибків застосовують спеціальну хімію і на саму помідору це майже не впливає. Потрібно використовувати хімію правильно і в розумних межах.
За словами спеціаліста, капуста цього року також постраждала – її пошкодила капустяна міль, особливо у суху погоду, яка була у червні. Препарати, які дозволено використовувати в України, вже не дієві. Цей шкідник пристосувався. І було тяжко боротися. Але кому вдалося капустяну міль подолати, той матиме непоганий урожай.
Втім, виробник запевнив, що цього року врожай є на всі овочеві культури. Тому ціни будуть низькими, а надалі можна очікувати ще й подешевшання овочів. Зараз продають здебільшого власну городину, привозної мало. А наприкінці серпня, у вересні побільшає херсонських овочів. На півдні врожайність втричі вища, ніж на Буковині.
– Споживча спроможність знизилася. Люди не мають грошей, доходи не збільшилися, а комуналка, бензин, товари подорожчали. Це сильно вдарить й по виробниках овочів. З іншого боку, заборонили експорт овочів у Росію. Особливо багато цибулі вивозили до Російської Федерації, були добре налагоджені контакти із "сусідкою". У південних областях, Херсоні добре налагоджено технологічне вирощування цибулі – збирають по 800 центнерів із гектара. Але цього року відпав серйозний ринок збуту і якщо не знайдуть інших ринків, ціна буде низькою – всю цибулю потрібно буде продавати в Україні. Пропозиція буде вищою, ніж попит, тому ціни знизяться, – зазначає Василь Соломко.
Ціни на овочі (грн/кг)Картопля – 3,00
Капуста – 2,50
Кабачки – 4,00
Баклажани – 4,00
Цибуля – 3,00
Огірки – 6,00
Перець – 7,00
Помідори – 4,00
станом на 6 серпня 2014 року
7-08-2014, 13:15
0
3 407