Державний бюджет на 2013 рік прийняли. Новий кошторис країни відчутно відрізняється від свого попередника. Передусім зменшенням соціальних витрат, скороченням державних житлових програм, завуальованими сумами на компенсації за втраченими компенсаціями Ощадбанку СРСР.
Водночас у документі заклали більше мільйонів на утримання апарату Верховної Ради, судових адміністрацій, генпрокуратури, МВС, СБУ тощо.
Показові й цифри прогнозованого економічного розвитку країни: інфляція може зрости до 4,8 відсотка, ВВП –до 3,4 відсотка, а курс долара – до 8,5 гривні.
Основні статті та цифри в бюджеті вже розкритикувала не лише опозиція. У Головному науково-експертному управлінні Верховної Ради вагаються у реальності зростання ВВП 2013 року. "Прогноз ключового макроекономічного показника базується на досить оптимістичному сценарії і, на нашу думку, видається трохи завищеним, враховуючи негативні тенденції в економіці України 2012 року", – йдеться у висновку науковців.
Провладні сили вважають бюджет –синицею, яка принесе країні "розвиток та стабільність економіці".
В опозиції ж стверджують, що це "бюджет бідності", несправедливий та непрофесійний.
–Це перший бюджет за останні п’ять років, який передбачає зменшення доходів держбюджету на 12,5 мільярда гривень, а при цьому зменшуються доходи держбюджету і збільшується валовий продукт, – заявив Арсеній Яценюк.
Основний тягар зі сплати податків лягає на громадян. Додатково з українців стягнуть один мільярд гривень. На противагу підприємствам, які належать Партії регіонів, які заплатять на 1,6 мільярда податку на прибуток менше. При цьому середня зарплата і прожитковий мінімум зростуть лише на 12 і 13 гривень, – сказав він.
Також виникають питання щодо майбутніх обіцянок продовжити виплати компенсацій.
Зокрема кошти на компенсації втрачених вкладів поєднали з витратами на обслуговування держборгу –мільярдів гривень. Водночас, згідно із пояснювальною запискою до проекту бюджету, прогнозований обсяг виплат з обслуговування держборгу 2013 року перевищить цю суму. Також наступного року відчутно скоротять і фінансування державних житлових програм –від доступного житла до держіпотеки під три відсотки –майже на 900 мільйонів, порівняно з нинішнім роком.
Менше коштів наступного року дістанеться й майже всім Міністерствам. Зокрема у Міненерго забрали понад 9 мільярдів гривень, у Мінфіну –понад три мільярди гривень, Міносвіта втратить два мільярди, а Мінрегіонбуд збідніє більш ніж вдвічі.
Щоправда, добавили Мінохорони здоров’я та Укравтодору. Фахівці припускають, що ці мільярди фінансуватимуть відкриття нових амбулаторій, медичних центрів. Більше коштів витратять і на дороги. (Ліна НАГІРНЯК)
6-12-2012, 19:30
0
1 940