На табло обмінників міста днями євро зрушився з місця – за нього пропонують вже 11,2 – 11,25 гривень. Досі кілька тижнів поспіль європейська валюта коштувала трохи більше десяти гривень. Долар також на кілька копійок подорожчав.
Чи очікувати до кінця року ще якихось валютних змін, ми запитали у Володимира КОЗМЕНКА, старшого викладача кафедри міжнародної економіки ЧТЕУ КНТЕУ:
- У нас валюта прив’язана до долара. Якщо дешевшає американська валюта, то інша мала би підніматися. У нас чомусь все відбувається навпаки. У всьому світі долар майже наполовину здешевшав, водночас у нас він дорогий. І надалі росте. У нас євро тим часом проти долара падає. Хоча ця валюта не така слабка, як про неї кажуть. Курс євровалюти мав би залежати від тих подій, які відбуваються у єврозоні. Наприклад, з останніх подій: списали половину боргів Греції – ситуація покращилася, значить євро сильнішає. Власне так реагує увесь світ. Лише не ми. У нашій країні поведінка валюти має свою особливу логіку - вона залежить від чиїхось інтересів та ручного керування. Звісно тут важливо, яку позицію займає економічна політика країни. Експортне налаштування передбачає дешеву гривню, щоби більше заробити іноземної валюти.
Якби, наприклад, зараз пустити валюту у вільне плавання, то долар коштував би не більше шести гривень. А так оці додаткові дві гривні на кожному доларі комусь вигідні.
Чи хтось нагорі заробляє на обміні валют, може орієнтуватися і простий українець. Якщо в обмінниках різниця між купівлею валюти та її продажем одна-дві копійки – значить на обміні ніхто не заробляє. Якщо велика – хтось отримує з цього чималий зиск.
До кінця року гривня може трохи падати, але її триматимуть в межах восьми гривень за долар. Її намагатимуться втримати, а тим часом випустять в обіг більше купюр. Ця емісія надто на ринок не вплине, але гривню домалюють, щоби втримати бюджет до кінця року.
Ще підтримає гривню підготовка до новорічних свят. Люди продаватимуть долари, скуплять більше гривень, щоби придбати подарунки. А далі що буде з гривнею – тяжко сказати, вона може відчутно здешевіти.
Серйозно її підриває і нещодавня паспортизація валютно-обмінних операцій. Досі в нашій країні були найкращі в Європі умови обміну валют. Ці нововведення насправді не просто не контролюють обіг валют, а завдяки їм втрачено той контроль, який був – валютний ринок пішов у тінь. Вважаю, паспортизація обміну валют – найбезглуздіша витівка, яка згодом усім вилізе боком. До Нового року ці правила ще діятимуть, а з початком наступного – повинні їх відмінити.
Курс долара відносно євро до кінця року сильно не відрізнятиметься від нинішніх показників. Він коливатиметься в межах 1,3-1,5 долара за євро. (Ліна НАГІРНЯК)
31-10-2011, 16:45
0
3 021