Катастрофа у Японії спричинила домисли, що землетрус незабаром може "докотитися" і до Чернівців. Чи є підстави так вважати, кореспондент "МБ" запитала у сейсмолога, директора геофізичної обсерваторії ЧНУ Андрія НІКОЛАЄВА.
– У Японії стався землетрус магнітудою 8,9. Магнітуда, енергія землетрусу, не говорить про те, що відбувається на поверхні. За 12-бальною шкалою у Японії відбувся 10-бальний землетрус.
– Це катастрофа, – каже науковець. – Така подія відбувається раз на сто років. Минулий подібний землетрус відбувся у Японії 1923 року, постраждали 140 тисяч людей. Японці зробили висновки і пристосувалися до землетрусів. Більшість людей постраждала не від землетрусу, а від 10-метрового цунамі.
Чи можуть сейсмічні події в одному районі спричинити подібні в іншому?
– Процеси у літосфері Землі пов’язані. Але відстежувати ці процеси і впевнено зробити прогнози ніхто не може, – продовжує Андрій Ніколаєв. – На певну область впливає сейсмічний район. Для Чернівецької області небезпечним є район гір Вранча, який знаходиться за 300 кілометрів від нас.
Карпатський землетрус у сто разів слабший за японськийСейсмолог наголошує: землетрус може статися будь-коли.
– Зараз період особливо небезпечний для виникнення землетрусу. У районі гір Вранча виділяється внутрішня енергія Землі, нагромаджується, і тоді відбувається деформація пластів земної кори. Потім у критичний період вони починають руйнуватися, і звідти розповсюджуються коливання. Це і є землетрус, – пояснює фахівець. – Щоб ця енергія нагромадилась і відбувся землетрус магнітудою 7-8, потрібно 37-40 років. Такий землетрус у сто разів слабший за японський. Минулий карпатський землетрус стався 1977 року. Бухарест тоді був сильно пошкоджений. А перед ним був землетрус 1940 року.
У Чернівцях карпатські землетруси проявляються із силою 5-6 балів за 12-бальною шкалою, зазначає дослідник.
– Від останнього землетрусу 1977 року минає 40 років. Тобто землетрус може статися 2013 року. Це ймовірний прогноз, – каже А. Ніколаєв. – Сейсмологи не можуть точно назвати місяць, годину. Але ми кажемо, що зараз період небезпечний.
Чи підсилять події у Японії небезпеку виникнення карпатського землетрусу, вчені стверджувати також не беруться.
– Ми просто повинні бути готові до того, що може статися наступний сильний карпатський землетрус. Ми повинні підготуватися до землетрусу так, як японці. У них не було паніки, врятували значну частину населення, – наголошує сейсмолог.
Андрій Ніколаєв зазначає, що 26 квітня 2009 року в Чернівцях був невеликий землетрус. Енергія розрядилася, тому, можливо, цей землетрус трохи відтермінує сильніший землетрус до 2015-2016 років.
Які ж будинки встоять?Чернівецька область умовно поділена на дві частини за сейсмонебезпекою. Частина на південний захід від Чернівців – семибальна за 12-бальною шкалою. Лінія проходить від Банилова до Герци. Тобто у Чернівцях може бути землетрус силою 7 балів. У Герцаївському, Сторожинецькому, Глибоцькому, Путильському та Вижницькому районах може бути землетрус силою 8 балів за 12-бальною шкалою. Також наша територія розбита на блоки тріщинами, так званими тектонічними розломами.
– Ці розломи сейсмоактивні. Чернівецький розлом проходить по західній околиці міста, – каже Андрій Ніколаєв. – Саме місто Чернівці стоїть на перетині двох розломів. Тому може бути місцевий землетрус, такий, як 1950 року, епіцентр якого був неподалік Буденця. У Чернівцях той землетрус проявився із силою 5 балів.
Що буде з містом у разі землетрусу, фахівцям також прогнозувати важко, адже у Чернівцях різна забудова.
– Що буде з панельками, хрущовками, австрійськими будинками? У різних районах міста – по-різному, – говорить директор обсерваторії. – Для того, щоб це оцінити, треба розробити сейсмічну карту районів Чернівців. Для цього потрібно сім мільйонів гривень.
– Чернівецькі панельки розраховані на землетрус силою 6 балів. Проте чи витримають вони землетрус 7 балів? Австрійські будинки мали би витримати землетрус 6-7 балів. І сучасна каркасна забудова витримає, – вважає А. Ніколаєв. – А те, що стоїть на схилах… Вибачте, вам просто не пощастило.
Ольга ГНІДАН
18-03-2011, 17:24
0
4 110