RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Катастрофа у Японії спричинила домисли, що землетрус незабаром може "докотитися" і до Чернівців. Чи є підстави так вважати, кореспондент "МБ" запитала у сейсмолога, директора геофізичної обсерваторії ЧНУ Андрія НІКОЛАЄВА.

– У Японії стався землетрус магнітудою 8,9. Магнітуда, енергія землетрусу, не говорить про те, що відбувається на поверхні. За 12-бальною шкалою у Японії відбувся 10-бальний землетрус.

– Це катастрофа, – каже науковець. – Така подія відбувається раз на сто років. Минулий подібний землетрус відбувся у Японії 1923 року, постраждали 140 тисяч людей. Японці зробили висновки і пристосувалися до землетрусів. Більшість людей постраждала не від землетрусу, а від 10-метрового цунамі.

Чи можуть сейсмічні події в одному районі спричинити подібні в іншому?

– Процеси у літосфері Землі пов’язані. Але відстежувати ці процеси і впевнено зробити прогнози ніхто не може, – продовжує Андрій Ніколаєв. – На певну область впливає сейсмічний район. Для Чернівецької області небезпечним є район гір Вранча, який знаходиться за 300 кілометрів від нас.

Карпатський землетрус у сто разів слабший за японський

Сейсмолог наголошує: землетрус може статися будь-коли.

– Зараз період особливо небезпечний для виникнення землетрусу. У районі гір Вранча виділяється внутрішня енергія Землі, нагромаджується, і тоді відбувається деформація пластів земної кори. Потім у критичний період вони починають руйнуватися, і звідти розповсюджуються коливання. Це і є землетрус, – пояснює фахівець. – Щоб ця енергія нагромадилась і відбувся землетрус магнітудою 7-8, потрібно 37-40 років. Такий землетрус у сто разів слабший за японський. Минулий карпатський землетрус стався 1977 року. Бухарест тоді був сильно пошкоджений. А перед ним був землетрус 1940 року.

У Чернівцях карпатські землетруси проявляються із силою 5-6 балів за 12-бальною шкалою, зазначає дослідник.

– Від останнього землетрусу 1977 року минає 40 років. Тобто землетрус може статися 2013 року. Це ймовірний прогноз, – каже А. Ніколаєв. – Сейсмологи не можуть точно назвати місяць, годину. Але ми кажемо, що зараз період небезпечний.

Чи підсилять події у Японії небезпеку виникнення карпатського землетрусу, вчені стверджувати також не беруться.

– Ми просто повинні бути готові до того, що може статися наступний сильний карпатський землетрус. Ми повинні підготуватися до землетрусу так, як японці. У них не було паніки, врятували значну частину населення, – наголошує сейсмолог.

Андрій Ніколаєв зазначає, що 26 квітня 2009 року в Чернівцях був невеликий землетрус. Енергія розрядилася, тому, можливо, цей землетрус трохи відтермінує сильніший землетрус до 2015-2016 років.

Які ж будинки встоять?

Чернівецька область умовно поділена на дві частини за сейсмонебезпекою. Частина на південний захід від Чернівців – семибальна за 12-бальною шкалою. Лінія проходить від Банилова до Герци. Тобто у Чернівцях може бути землетрус силою 7 балів. У Герцаївському, Сторожинецькому, Глибоцькому, Путильському та Вижницькому районах може бути землетрус силою 8 балів за 12-бальною шкалою. Також наша територія розбита на блоки тріщинами, так званими тектонічними розломами.

– Ці розломи сейсмоактивні. Чернівецький розлом проходить по західній околиці міста, – каже Андрій Ніколаєв. – Саме місто Чернівці стоїть на перетині двох розломів. Тому може бути місцевий землетрус, такий, як 1950 року, епіцентр якого був неподалік Буденця. У Чернівцях той землетрус проявився із силою 5 балів.

Що буде з містом у разі землетрусу, фахівцям також прогнозувати важко, адже у Чернівцях різна забудова.

– Що буде з панельками, хрущовками, австрійськими будинками? У різних районах міста – по-різному, – говорить директор обсерваторії. – Для того, щоб це оцінити, треба розробити сейсмічну карту районів Чернівців. Для цього потрібно сім мільйонів гривень.

– Чернівецькі панельки розраховані на землетрус силою 6 балів. Проте чи витримають вони землетрус 7 балів? Австрійські будинки мали би витримати землетрус 6-7 балів. І сучасна каркасна забудова витримає, – вважає А. Ніколаєв. – А те, що стоїть на схилах… Вибачте, вам просто не пощастило.
Ольга ГНІДАН
18-03-2011, 17:24
Коментарів 0 Переглядів 4 110

Теги -

Рішення ухвалили після нещодавнього скандалу на похороні військового
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.