
Була першою професійною художницею на Буковині, товаришувала з Кобилянською, навчалася у Відні, брала участь в етнографічних дослідженнях і померла у злиднях.
Сьогодні – 157 років від дня народження видатної чернівчанки Августи КОХАНОВСЬКОЇ.
Про життя і творчість мисткині "МБ" розповіла заступниця директора Чернівецького художнього музею з наукової роботи Марія Ільків.
Отож, народилася Августа 1868 року в Чернівцях. Коли їй було два роки, родина переїхала до Кимполунга, де вона виросла серед книг – у їхньому домі була велика бібліотека. У 1885 році Кохановські знову оселилися в Чернівцях – у будинку на вулиці Шевченка, 41.
Художню освіту Августа здобула у Відні – у престижній Школі прикладного мистецтва. Там же вона вперше взяла участь у великій міжнародній виставці та отримала диплом.

Експозиція картин мисткині в художньому музеї
Упродовж 37 років Кохановська жила й працювала в Чернівцях. Вона була не лише художницею, а й ілюстраторкою, графікинею, реставраторкою. Саме вона стала першою, хто ілюстрував твори Ольги Кобилянської – зокрема збірку "Малоруські новели". З Кобилянською їх пов’язувала багаторічна дружба. Також Августа створювала ілюстрації до творів Івана Франка.
Окрему частину її творчості складають етнографічні замальовки життя буковинців: пастухи, ярмарки, традиційні обряди – усе це вона замальовувала й публікувала в наукових журналах.
У 1922 році художниця переїхала до польського міста Торунь, де жила до своєї смерті в 1927 році. Однак навіть на схилі літ вона брала участь у виставках і продовжувала творити.
Сьогодні її роботи час від часу з’являються на престижних аукціонах. Наприклад, у 2002 році в Лондоні на Sotheby’s виставили три її графічні роботи, а торік в інтернеті продавали жіночий портрет, виконаний у техніці пастелі, з авторським підписом Кохановської.

У фондах Чернівецького художнього музею зберігається значна частина творів мисткині, що у 1989 році була передана з обласного краєзнавчого музею, куди експонати, своєю чергою, потрапили від родини Панчуків – близьких родичів відомої української письменниці Ольги Кобилянської, з якою художницю пов`язувала багаторічна дружба.
Так, минулого року до дня народження художниці в музеї представили нову картину, – двосторонній твір невеликого розміру, написаний олією на фанері. З обох боків – чоловічі портрети у напівпрофіль. Щоб відвідувачі могли побачити обидві сторони роботи, для експонування використали спеціальну обертальну вітрину, створену за індивідуальним дизайном.

З фондів ЧХМ


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram