
В Україні у 2025 році День вишиванки відзначатимуть 15 травня. Цього року він присвячений темі "Окупована спадщина". У визначеній тематиці майстрині з різних куточків України відтворили 12 строїв нині окупованих територій. Гасло свята: "Вберегти від забуття і зберегти для нащадків".
Про це йдеться в публікації "МБ".
"Луганщина і Донеччина окуповані з 2014 року – уже 11 років. Інші декілька областей також перебувають під окупацією більшою чи меншою мірою вже кілька років. На жаль, ворог на цих територіях максимально знищує українську культуру або фізично руйнуючи, або вивозячи речі з українських музеїв до російських і видаючи їх за свою культуру. Тому ми вирішили порушити цю тему. Незалежно від того, скільки ще триватиме війна і з яким результатом вона завершиться, наша місія як культурних діячів – зберігати мистецьку спадщину за будь-яких обставин, особливо з окупованих регіонів", – каже засновниця Дня вишиванки Леся ВОРОНЮК.
"Можемо втратити частину культури східного регіону"
Над проєктом "Окупована спадщина" працювали 25 майстрів. З Буковини до роботи була залучена Олена ЯСІНСЬКА, доцентка кафедри фізіології Буковинського державного медичного університету та членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва.
"Одна справа – створювати щось, притаманне нашому регіону… Аж раптом з’явилася пропозиція відшити сорочку Луганщини. Це водночас і честь велика, і виклик. Через війну ми можемо втратити частину культури східного регіону, якщо не будемо працювати над її збереженням. Тож, крім того, що цей проєкт цікавий, він ще й необхідний. Відновлені строї – доказ, що окуповані Росією території, є українськими землями. Щойно побачиш цей одяг, розумієш, що це українське", – пояснює майстриня.
Сорочка, яку відтворила Олена Ясінська, виткана з конопляного домотканого полотна. Вона зберігалася в музеї як сорочка з Білокуракинського району Луганщини.


Фото: ГО "Всесвітній день вишиванки"
Вийде книга про вишиванки одного з окупованих регіонів
15 травня проєкт разом із виставкою вирушить за кордон.
"Ми створювали цей проєкт насамперед для іноземних партнерів, які допомагають нашій країні, щоб мати фактичний доказ того, що тимчасово окуповані Росією території – це українські етнічні землі. Саме традиції та культура беззаперечно це доводять: ми дивимося на ці строї й розуміємо, що там живуть українці. Маємо кілька запрошень і наразі вирішуємо, куди саме вирушити, щоб виставка мала максимальний ефект. Після цього обов’язково привеземо її й до Чернівців", – додає пані Леся.
Також на День вишиванки у Художньому музеї відкриється виставка етнохудожниці Марти Пітчук.
"Багато чернівчан теж є поціновувачами її творчості. Картини Марти виставлялися не тільки в Україні, а й за кордоном. До Чернівців вона привезе оригінали своїх робіт. Думаю, це буде щось особливе для нашого міста.
Крім того, ми готуємо книгу про вишиті сорочки одного з окупованих регіонів. Це буде велике видання – антологія. Плануємо презентувати її ще до свята", – анонсувала Леся Воронюк.

Довідка
У 2006 році Леся Воронюк ще студенткою Чернівецького національного університету запропонувала своїм друзям прийти на пари у вишиванках. Ідею підхопили інші студенти, згодом – викладачі. З часом цей флешмоб поширився усіма містами України. Лесю надихнув однокурсник, який щодня ходив у вишитій сорочці на пари. Ідею підтримали та обрали дату – третій четвер травня. Відтоді в Україні відзначають День вишиванки.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram