Популярні препарати для схуднення: медикиня із Чернівців - про те, чи шкідливі і кому можна застосовувати

Новини Чернівців / Здоров'я
733
0
Популярні препарати для схуднення: медикиня із Чернівців - про те, чи шкідливі і кому можна застосовувати


Останнім часом набули популярності препарати для схуднення, призначені для лікування цукрового діабету другого типу. Незважаючи на вартість, яка стартує від кількох тисяч гривень за дозу, дедалі більше людей використовують їх, щоби набути омріяних форм.

Та чи не є такі препарати шкідливими і чи кожен може їх використовувати?

Про це кореспондентка "МБ" поговорила з кандидатом медичних наук, доцентом кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ, лікарем-ендокринологом Буковинського клінічного онкологічного центру Юлією Марчук.



Зменшують відчуття голоду

– Розкажіть, будь ласка, у чому особливість цих препаратів?

– Препарати для схуднення неймовірно популярні сьогодні та широко використовуються навіть без показів для застосування. Попри те, що в інструкції більшості з них написано, що вони для лікування цукрового діабету другого типу.

Є таблетовані та ін’єкційні форми – шприц-ручки. Останні більш доступні за вартістю, тому їх використовують частіше. Та єдиним зареєстрованим засобом на території України для лікування ожиріння та надлишкової маси тіла за показів є ліраглутид "Саксенда".

Її аналог, ідентичний за складом, – препарат "Віктоза" від тієї ж компанії. Він існує на ринку України вже близько 15 років, та чомусь пік застосування цих препаратів зріс саме в останні два-три роки. Також популярні семаглютид "Оземпік" та комбінований препарат "Мунджаро".

Механізм дії усіх цих препаратів єдиний: вони впливають на специфічні ділянки мозку в гіпоталамусі, знижуючи апетит. Також ці препарати уповільнюють проходження їжі шлунково-кишковим трактом. У результаті пацієнти відчувають ситість та менше споживають їжі, що призводить до втрати ваги. Також для цих препаратів характерний феномен спалювання вісцерального жиру.

Тобто того внутрішнього жиру, який чинить найбільш негативний вплив на метаболічні процеси в організмі. Цей жир є маркером та ризиком можливих серцево-судинних захворювань, розвитку цукрового діабету другого типу та інших ендокринних захворювань.

Треба пити багато води

– Чи не шкодять вони здоров’ю?

– Якщо застосовувати за показами і немає протипоказів, то ці препарати мають позитивні ефекти на зниження маси тіла та метаболічне здоров’я. Та перед застосуванням необхідно пройти обстеження: здійснити загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, визначити глікований гемоглобін, індекс інсулінорезистетності, гормони щитоподібної залози, обов’язково УЗД органів черевної порожнини та щитоподібної залози.

Якщо пацієнт обстежився та має показання до застосування, можна сміливо використовувати ці препарати. Побічними ефектами на початку прийому можуть бути нудота, блювота, діарея, сухість у роті, головний біль. Вони зникають самостійно. Однак обов’язковим є вживання великої кількості рідини, щоб уникнути зневоднення.

– Як довго і часто їх можна використовувати?

– Можна застосовувати відповідно до рекомендацій пів року та більше, якщо є результат і добра переносимість. Приємний бонус – покращення в енергетичному здоров’ї пацієнтів. Усі пацієнти на два-три тижні прийому відзначають прилив енергії, особливо у другій половині дня.

– Чи може втрачена вага повернутися?

– Звичайно. Проте це залежить не від припинення застосування препарату, а здебільшого від харчової поведінки пацієнта. Тому завжди перед початком застосування рекомендую пацієнту сформувати певний режим і раціон прийому їжі та зберегти його після припинення застосування препарату.

Також треба вживати їжу в певні години. Між прийомами має бути харчове вікно чотири-п’ять годин. Варто вилучити з раціону вуглеводи, що швидко засвоюються. Адже гладшаємо ми саме від них. Зменшити треба і добову калорійність їжі.

І, звичайно, потрібна фізична активність: плавання, ходьба (10 тисяч кроків на день), бігова доріжка, велосипед, присідання, віджимання, прес. Починаємо з мінімального фізичного навантаження та доводимо до систематичних занять по два-три рази на тиждень.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують