Війна залишається головним чинником, який впливає на економіку України, визначаючи перспективи зростання, стабільність курсу гривні, рівень інфляції та інвестиційну активність. Попри несприятливі умови, експерти все ж прогнозують поступове зростання ВВП, стабільність банківської системи та підтримку економіки коштом зовнішньої допомоги.
Яким для України буде економічний 2025 рік, розповідає Андрій Новак, економіст, фінансовий експерт.
Читайте також: Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука"На сьогодні розвиток нашої економіки значно залежить від розвитку подій на фронті, інтенсивності бойових дій, успіхів чи провалів української армії. І кредитні, і інвестиційні, і логістичні процеси залежать від війни.
У бюджеті закладений ріст валового внутрішнього продукту, хоч і менший, ніж у 2024 році, але все-таки ріст.
Курс гривні до долара заклали близько 45 гривень. Проте я б на нього не орієнтувався, адже практика попередніх років свідчить про те, що курс, який закладали в бюджеті, не був таким за підсумками року. Проте загальний орієнтир є. Усе залежить від розвитку фондової ситуації, тому що курс – це фінансовий ринок. Якщо порівняти з людським організмом, це нервова система, яка першою та найбільш чутливо реагує на будь-які зміни. Наприклад, дуже погані новини з фронту викличуть страх. Як наслідок, громадяни і підприємства намагатимуться захистити свої заощадження та активи.
В Україні за відсутності фондового ринку основна форма захисту – обмін гривні на так звані тверді валюти, зокрема традиційний для нас американський долар, що викликає девальвацію (здешевлення національної валюти щодо інших іноземних валют – авт.) гривні. Якщо на фронті поганих новин не буде, то можемо розраховувати на відносно стабільний курс гривні.
Щодо інвестицій, то під час війни, щоденних ракетних обстрілів розраховувати на те, що внутрішні чи зовнішні інвестори розпочнуть масштабні інвестиційні кампанії, не можна.
Проте ті підприємства, які релокувалися з півдня та сходу на захід, або ті, які залучені у військово-промисловому комплексі, працюють та розвиваються.
Нашою точкою опори також є банківська система, яка за підсумками року показала досить високу прибутковість. Усі українські банки, крім чотирьох, вийшли в прибуток, і переважно це досить високі прибутки. А це опора для економічної стабільності країни.
"За прожитковий мінімум в Україні прожити неможливо"Щодо інфляції та цін, то все залежить від того, на скільки зростуть тарифи на енергоносії. Чому так? Енергоносії – обов’язковий компонент всіх без винятку товарів та послуг. Зараз є заборона на ріст тарифів, проте після опалювального сезону, у березні, ситуація може змінитися.
Прожитковий мінімум на сьогодні не відображає реалій і тарифів в Україні. За прожитковий мінімум в Україні прожити неможливо. Мінімальна зарплата поки не буде підвищуватися, хоча це не означає, що її впродовж року не підвищать.
Середня зарплата буде зростати через дефіцит робочої сили, причому в усіх напрямках та категоріях. Це змушує роботодавців підвищувати зарплати та покращувати умови праці. Зростання однозначно буде, але невідомо наскільки. Поки йде активна фаза війни, суттєвих змін не буде, а українці з-за кордону не повернуться, зокрема ті, хто вже там влаштувався, знайшов роботу, зарплату, яка в кілька разів вища за українську.
Також треба не забувати, що Україна отримує та буде отримувати масштабну фінансову, економічну, торговельну допомогу від Заходу, що практично гарантує загальноекономічну стабільність у країні.
В економіці в нас основне завдання – витримати. Не допускати зривів ні курсу гривні, ні місцевих чи державних бюджетів, що є реальним. Український експорт та зовнішня допомога – основні компоненти нашої економічної стабільності у 2025 році.
Для економіки України 2025 – це рік, коли ми повинні вистояти та не допустити спаду ВВП. Якщо ми цього досягнемо, це буде гарний результат".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
14-01-2025, 18:36
0
1 266