Торік Чернівецька обласна служба зайнятості надала 283 гранти на суму до 250 тисяч гривень у межах урядової програми "Є робота – власна справа". Також трьом буковинцям до 25 років вдалося отримати гранти для відкриття власної справи.
Про це на пресконференції повідомила директорка Чернівецького обласного центру зайнятості Любов Кожолянко, пише molbuk.ua.
На Буковині буде створено 535 нових робочих місць, а сума грантових коштів – понад 67 мільйонів гривень. Пані Любов пояснює, що переважна кількість грантерів – це люди, які хочуть розширити свою справу, а власний бізнес відкрила 21 особа.
"Серед 283 людей, які отримали позитивне рішення, у нас 25 юридичних осіб, а решта – фізичні особи-підприємці. Більшість буковинців обирають гранти на 250 тисяч гривень, де за умовами потрібно працевлаштувати двох осіб", – каже Любов Кожолянко.
Двом особам вдалося отримати 75 тисяч гривень без обов’язку працевлаштовувати людей.
"Раніше такої можливості не було, однак у листопаді 2024 року відбулися зміни до законодавства, які оновили цю програму. Зараз ми можемо надавати гранти ще для двох категорій людей. Перша – ті, які раніше не були зареєстровані як ФОП. Ми можемо надавати 75 тисяч гривень на створення підприємницької діяльності, однак обов’язковим є подання бізнес-плану", – зазначає пані Любов.
Для таких людей єдина умова – бізнес має працювати щонайменше три роки.
Друга пропозиція доступна для молоді віком від 18 до 25 років (включно).
"Податися на такий грант у розмірі до 150 тисяч гривень може будь-яка молода людина. Аби отримати позитивне рішення, потрібно виконати ті самі умови, що й інші. Вимогою також залишається те, що бізнес має працювати три роки. Після цього можна подаватися на грант у розмірі 250 тисяч гривень".
Зараз троє людей вже подалися на цей грант. Одна особа в Новоселиці займається виготовленням напівфабрикатів: пельменів, вареників, сирників тощо. Інша дівчина у Сторожинці виготовляє лекала для одягу, а третя в Чернівцях у дитячому розважальному центрі через вендингові апарати продаватиме іграшки.
"Ми хочемо залучати університети, щоб доносити такі можливості молоді, яка там навчається. Адже є багато молодих людей, які хочуть розпочати власну справу, але вони не знають, що існує така програма", – говорить директорка Чернівецької обласної служби зайнятості.
Бізнес-ідеї на Буковині демонструють значну різноманітність та унікальність.
"Серед цікавих прикладів – овочева та овеча ферми, другу відкрила дружина бійця. Маємо ще одного підприємця-мільйонника, який отримав "Грант для ветеранів та членів їхніх сімей". Він займається виготовленням дерев’яних аксесуарів для манікюру. Також маємо проєкти зі створення весільних суконь, шкіряних виробів, косметології, стоматології, догляду за дітьми, відкриття квіткових магазинів тощо", – ділиться Любов Кожолянко.
"Створив унікальну школу"
Своїм досвідом отримання грантових програм поділилися троє підприємців. Максим Руснак відкрив музичну студію InTone. Чоловік розповідає, що ідея зародилася ще в студентські роки.
"Я ще з дитинства навчався у музичній школі, грав у музичному гурті. Бувши студентом, викладав спочатку для однокурсників, потім — через оголошення в інтернеті, щоб трохи підзаробити. Однак завжди жила мрія створити творчий простір, де люди могли б займатися для свого задоволення, не обмежуючись застарілими академічними програмами. Хотілося створити комфортну атмосферу, використовуючи сучасні методики й обладнання, щоб кожен мав змогу навчатися за актуальними стандартами. Завдяки гранту вдалося не просто реалізувати цю ідею, а й відкрити великий творчий простір", – говорить Максим Руснак.
Ця школа є одна з небагатьох в Україні, де з учнів створюються гурти, вони репетирують, і їм надається куратор, який знає, що таке сцена, як репетирувати та виступати тощо. Вони разом проходять навчання. Навчальний заклад надає можливість виступати не тільки на маленьких сценах, а й влаштовувати великі благодійні концерти.
"Найважче було написати бізнес-план"
Другий підприємець Ян Дубчак подався на грантову програму, аби розширити свою діяльність із виготовлення виробів з фанери та дерева.
"Я займаюся лазерною порізкою, гравіюванням будь-яких поверхонь. Вирішив податися на грант, щоб збільшити бізнес. За ці кошти докупив два станки, аби мати змогу робити гравіювання, оскільки раніше не міг надавати цю послугу по металу. Також придбав ще один схожий станок, бо не встигав усе робити. Зараз замовлення стали виконуватися швидше, і клієнтів побільшало", – каже Ян Дубчак.
Найважче для чоловіка було написати бізнес-план.
"Для мене це було як курсова робота, у якій є правки. Так вийшло з бізнес-планом, часто знаходив свої помилки самотужки, а потім три чи чотири рази повертали назад, а потім мені все ж вдалося це зробити", – говорить підприємець.
Ветеран війни Андрій Сідлецький відкрив спортивний зал для дітей.
"Цю бізнес-ідею я започаткував, аби продовжити роботу нашого спортивного клубу. Ми займаємося різними видами спорту, зокрема плаванням, адже хотіли цей напрямок розвинути. Також думали залучити викладачів із йоги та карате. Мені вдалося податися на грант із першого разу та знайти базу спортсменів. Згодом ще проводили навчання для дітей у школах, ми навчили плавати приблизно 2,5 тисячі дітей. Зараз ще плануємо зробити невеликий зал для реабілітації", – ділиться Андрій Сідлецький.
Раніше ми писали, що найчастіше мікрогранти отримували на суму до 250 тисяч гривень. Лідером за кількістю заявок стали Чернівці – 176 осіб. У Вижницькій громаді – 18, Сторожинецькій – 17, Новоселицькій – 15, Хотинській – 12.
Добігає кінця 2024 рік. Когось він потішив, інших засмутив, але більшість із нас він тримав у напрузі, випробовував на стійкість, давав приводи ставати сильнішими.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.
Співпраця з агенцією нерухомості допоможе уникнути ризиків та швидко знайти ідеальне житло. Звертайтеся до професіоналів, щоб перетворити пошук нерухомості на легкий і приємний процес.
Голосування чернівчан лише підкреслює позитивний імідж автосалону та доводить, що справді American Wheels виправдовує довіру та розвиває автомобільну сферу в Україні.