9 січня у культурно-мистецькому центрі імені Івана Миколайчука у Чернівцях відбудеться спеціальний показ фільму "Колір граната". Його покажуть з нагоди дня народження відомого кінорежисера Сергія Параджанова.
Про це повідомляють у
телеграм-каналі центру.
"Відреставрована версія культової драми-притчі про життя і творчий шлях Саят-Нови повертається на великий екран. Ця подія — нагода віддати шану майстру, чий вплив на світове кіно є незаперечним", - йдеться у повідомленні.
Показ відбудеться 9 січня о 18:30.
Квитки можна придбати за
посиланням.
Що відомо про Сергія ПараджановаПро себе сам митець казав: "Я – вірменин, який народився у Тбілісі й сидів у російській в’язниці за український націоналізм". Саме за фільми, які не вписувалися в стандарти радянської влади, Сергій Параджанов був тричі заарештований.
Серед висунутих слідством на адресу Параджанова звинувачень за шістьма статтями Кримінального кодексу були незаконні валютні операції, розкрадання народного майна, пограбування церков, зловживання службовим становищем, антигромадська поведінка та спекуляція іконами. Проте в ході слідства все це було відкинуто за недоведеністю, натомість режисера звинуватили у "мужолозтві із застосуванням насильства" та поширенні порнографічної продукції. Останнє місце, де Параджанов відбував свій строк, – Перевальська колонія.
Під арештом Параджанов збирав усілякий непотріб – газетні вирізки, ґудзики, шнурки, дроти, висушені рослини – і з цього творив. Наприклад, він створив букет із дроту і шкарпеток, який на 8 березня подарував Лілі Брік – господині одного з найвідоміших в XX столітті літературно-художніх салонів, музи радянського поета Володимира Маяковського. Жінка подарунок оцінила і навіть берегла у вазі, яку свого часу подарував Маяковський.
У 1988 році Сергій Параджанов дав своє останнє інтерв’ю... українською мовою. Розповідав про київську прем'єру фільму "Ашик-Керіб", а в кінці бесіди сказав: "Хай живе Україна! Хай живе український націоналізм у тому сенсі, у якому його розумію я: не можна допустити, щоб настав час, коли не буде слова українською чи не буде пісні української, чи не буде сонця українського і не буде соняшника українського!".
Відомий як режисер кінострічки "Тіні забутих предків", заснованої на однойменній повісті Михайла Коцюбинського, котра посідає 1-ше місце у списку 100 найкращих українських фільмів. Народний артист УРСР (1990, посмертно).
Цікаві факти про фільм "Колір граната"Колір граната розповідає про життя вірменського поета Арутюна Саядана, відомого під псевдонімом Саят-Нова, який творив у XVIII столітті. Стрічку поділено на кілька алегоричних новел, кожна з яких показує дитинство, юність, зрілість, старість і смерть поета. Початок роботи над фільмом було присвячено до 250-ї річниці з дня народження поета.
Всесвітньо відомі режисери визнають Колір гранату світовим шедевром. Наприклад, А Жан-Люк Годар, свого часу, говорив, що "фільм може дати вам усе, чого ви могли б побажати". А Мартін Скорсезе назвав цей фільм "кінематографічним досвідом, що лишається поза часом".
Невдовзі, після виходу Кольору граната, у 1973 році, радянська влада заарештувала Параджанова. За його погляди та активну соціальну позицію. На захист режисера розгорнулася міжнародна протестна кампанія. З вимогами відпустити режисера звернулись найвідоміші режисери того часу: Франсуа Трюффо, Жан-Люк Годар, Федеріко Фелліні, Лукіно Вісконті, Роберто Росселліні, Мікеланджело Антоніоні. У 1977 році його відпустили з вʼязниці. Але заборонили йому жити в Україні. Тож, Параджанову довелось переїхати у Тбілісі.
Параджанов використав у Кольорі граната прийоми, які до цього не зустрічались у радянському кіно. Наприклад, тут є андрогінні та квір-образи. Головна актриса Софіко Чіаурелі виконує, як роль самого поета, так і його коханку. А сексуальне пробудження молодого поета у фільмі настає тоді, коли він бачить оголені чоловічі та жіночі тіла в лазні.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Учора, 21:19
0
1 258