Ветеран Андрій Житар почне вирощувати прісноводні креветки у Чернівцях.
Бізнес він розпочав ветеран війни розпочав за власні і частково за грантівські кошти, йдеться у публікації "МБ".
Ідея відкриття креветкової ферми з'явилася випадково.
"Я був учасником АТО. У 2015 році звільнився, поїхав на роботу за кордон. Коли почалася повномасштабна війна, мав саме 24 лютого 2022 року летіти зі Львова до Лондона. Звісно, нікуди вже не поїхав, бо тут була сім’я, всі хвилювалися, що далі буде. Бажання їхати за кордон зникло, вирішив, що потрібно вдома жити і заробляти кошти. Це все можливо, головне захотіти. Якось я гортав тік-ток і побачив, як колишній військовослужбовець на Київщині вирощує креветки. Він робить це вже шість років. Мені це зацікавило. Сконтактував з ним, приїхав на ферму, подивився, як все працює, трохи повчився. Подумав про те, що таку ж справу можна відкрити в Чернівцях", – розповідає Андрій.
Чоловік дізнався про грант для військових і ветеранів, тож вирішив втілити цю ідею. Довго не думаючи, Андрій пішов у центр зайнятості. Там йому допомогли оформити необхідні документи. Та отримати грант вдалося аж з четвертого разу. Тричі Андрієві відмовляли.
"Якщо чесно, я вже майже здався. Але мені кілька місяців тому подзвонили з центру зайнятості й порадили спробувати ще раз. Я погодився — і цього разу отримав кошти. Коли проєкт погоджують, кошти видають швидко. Але у мене через відмови усе це тривало майже півтора року.
Зрештою, я отримав 250 тисяч гривень. Окрім ферми, ще маю створити одне робоче місце, тож я вже найняв працівника", – зізнається Андрій.
Андрій каже: хоч грантівські кошти й отримав, але їх для цього бізнесу не вистачало. Це радше на старт. Лише обладнання обійшлося у 120 тисяч гривень, а ще ремонт приміщення. Власних коштів у справу вклав більше, ніж отримав за допомогою гранту.
Андрій вже почав встановлювати обладнання. У нього працюватиме п’ять басейнів по вісім кубічних метрів.
"Басейни встановлені в закритому приміщенні, яке орендував у Садгорі. Його потрібно було спеціально обладнати, утеплити, бо не має бути протягів. Усе це робив своїми руками. Тепер запущу в басейни малька, який купив у київського підприємця. У вирощуванні креветок дуже важливо дотримуватися технологій. Обов’язково має функціонувати фільтраційна система. Найголовніше — це аерація басейнів, щоб вода збагачувалася киснем. Бо без нього креветки можуть жити лише дві хвилини. Росте креветка у середньому три-чотири місяці. За цей час вона набуває 20-30 грамів, і тоді її вже можна продавати. Я планую продавати перші креветки навесні", – пояснює Андрій.
Андрій у пошуках клієнтів обійшов чимало ресторанів у Чернівцях. Щоправда, співпрацювати погодилися не всі.
"У мене буде і гуртовий продаж, і роздрібний. Тому я звернувся до ресторанів з пропозиціями. Два чернівецькі ресторани будуть у мене купувати креветки. Ми їмо заморожену креветку з магазину і навіть не знаємо, як її вирощували, як заморожували. Я буду пропонувати свіжі креветки. Їх будемо виловлювати й одразу продавати не заморожуючи. Це основна особливість прісноводної креветки. Ціна маленьких креветок буде 2400-3000 гривень за кілограм, великі — 4000 гривень за кілограм. Їх уже бронюють у мене. Тому в планах маю розширення і збільшення штату", – каже підприємець.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
4-01-2025, 21:31
0
4 028