Питання пенсії одне з найбільш соціально болючих в Україні.
Як розповідає експерт фінансового планування життя з Чернівців Андрій Томко, зараз людям варто покладатися на себе і вже починати потроху заощаджувати, йдеться в публікації "МБ".
– Наша система навчання не нормальної фінансової грамотності. Я здивувався неймовірно, коли за кордоном побачив, як дітей із шостого класу навчають бути фінансово грамотними. Це дуже важливо для розвитку країни, бо в нас люди не думають про майбутнє, не відкладають гроші, а сподіваються на пенсію від держави, – каже експерт.
В Україні є три рівні пенсійного забезпечення. Перший – солідарний. Другий рівень – пенсію забезпечуєш собі самостійно, на третьому – за участю фінансових посередників.
– Людина може отримувати мінімальну пенсію за наявності стажу понад 35 років. Часто буває, що його не вистачає. Тоді можна або допрацювати ще кілька років, або докупити стаж. Перший варіант не надто привабливий, адже здоров’я вже не таке, щоб працювати. Ще один варіант – отримувати соціальні гарантії, тобто 50% від мінімальної пенсії. Якщо ж докупити, то місяць стажу обійдеться у 3124 гривні. Відповідно, рік – у 37488 гривень. Множимо на 5 – і 187 440 гривень вам потрібно заплатити разово в пенсійний фонд, щоб отримати мінімальну пенсію. Це велика сума. Тому найкращий варіант – заощаджувати зараз, – пояснює Андрій Томко.
В Україні вже понад 20 років працює третій рівень пенсійного забезпечення. Людина може відкрити депозит у банку, скористатися послугами страхової компанії чи звернутися до недержавних пенсійних фондів.
– Законодавчо дуже чітко розписані гарантії цих компаній. НБУ перевіряє компанії, які займаються приватними пенсіями, щоквартально. Компанії страхування життя надають до 4% гарантованих відсотків. Недержавне пенсійне забезпечення – це такий гібрид банківського депозиту зі складеним відсотком. У нашій країні вже є дуже багато фінансових консультантів, які можуть допомогти розібратися з цим. Проте є ще один дуже важливий пункт – це індексація. Вона дає змогу забезпечити купівельну спроможність ваших грошей. Людям важливо навчатися накопичувати. Якщо щомісяця відкладати по 10% від свого прибутку, то на старість ви не будете Хвилюватися за свою пенсію, – каже експерт.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram