Перелік міжнародних спонсорів війни в Україні з’явився після початку вторгнення Росії в Україну. Його веде Національне агентство запобігання корупції. Сьогодні в цей реєстр внесено майже 50 компаній, які досі працюють у РФ. Найбільше з них із Китаю – 14, США – сім. Усі інші – переважно з країн Євросоюзу.
На поличках магазинів у центрі Чернівців можна знайти чимало товарів, виробники яких спонсорують війну, себто працюють у РФ і платять там податки, йдеться в публікації "МБ".
Заходжу в магазин у центрі міста. Першою потрапляє на очі "Пепсі". Інша, не менш популярна продукція цієї компанії, також є. Серед молочної продукції – "Чудо", "Слов’яночка". Серед чипсів – Lay's та "Люкс" від компанії Mondelez.
Продавці кажуть, що попит на цю продукцію зараз такий, як і був до війни.
– Не можу сказати, що ці товари купують менше. Вони популярні. Усі знають їх як хороші бренди. Тому й купують. Я й сама не знала, що вони належать до спонсорів війни, – розповідає продавчиня Ольга.
Йду в ще один магазин неподалік центру. І знову продукція від тієї ж компанії Pepsi – соки "Садочок" та Sandora, солодка вода Mirinda. На полиці з дитячим харчуванням – всім відомий "Агуша".
Багато продукції можна знайти й від швейцарської компанії Nestle, яка досі не вийшла з російського ринку. Це і Nescafe, і Nesquik, "Торчин", "Мівіна".
У відділі солодощів спонсорів війни ще більше. Бачу на полиці і "Світоч" і Lion, Nuts, KitKat від тієї ж Nestle. Дуже багато продукції американської компанії Mars. Зокрема шоколадні батончики Mars, Snickers, Milky Way, Twix, Bounty, M&M’s. Не забули й продукцію Mondelez International – шоколад Milka та Korona, печиво Oreo, TUC, Belvita, бісквітні тістечка "Ведмедик Барні".
Поки роздивляюся й перевіряю, які бренди входять у список спонсорів війни, до полиць підходить молода жінка з дитиною та бере кілька батончиків Snickers.
– Ви знали, що ця компанія досі не вийшла з Росії й тим самим фінансує війну? – запитую її.
– Моя дитина це любить, чого я маю їй відмовляти? Через одну шоколадку ситуація не зміниться, – каже жінка та поспіхом виходить.
Йду у відділ із кормом для тварин. Навіть тут представлена продукція спонсорів війни. У великому асортименті – Purina від компанії Nestle та Whiskas від компанії Mars.
Серед чаїв у сусідньому ряду на полиці – Lipton від компанії Unilever.
Уже на касі придивляюся до стенда з цигарками. І тут не обійшлося без компаній, що працюють у Росії. На полиці кілька брендів від Philip Morris International – Marlboro, Parliament, Bond. Компанія також виробляє системи нагрівання тютюну IQOS та стіки до них Heets.
Далі йду у магазин косметики й побутової хімії. Тут теж повно товарів від компаній, які все ще працюють у Росії. Зокрема, Unilever. Компанія досі працює у РФ та сплачує значні податки в російський бюджет.
На полицях – дезодоранти Axe та Rexona, всі косметичні засоби лінійки Dove та шампуні від Clear та косметика за доглядом від обличчя Чиста Лінія.
Серед побутової хімії на полицях безліч товарів від компанії P&G: Ariel, Tide, Lenor, Fairy та Mr.Proper. Від цієї ж компанії – засоби жіночої гігієни Always, бритви Gillette, дезодоранти Old Spice, шампуні Pantene.
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.