У Чернівцях автономними є 10 дитсадків та 35 шкіл. Очікують на надання автономії ще 10 шкіл та 26 садків. Та на сесії міськради не проголосували за надання фінансової автономії цим закладам.
Тож освітяни вирішили розповісти про переваги фінансової автономії та чому вона потрібна, йдеться у публікації "МБ".
"Заклади освіти подають в управління документи про необхідну кількість коштів. Це залежить від потреби закладів. Відповідно до можливостей місцевого бюджету, ці кошти закладаються у кошторис закладів освіти. Коли кошти розподіляються централізовано, то технічне завдання формується в управлінні освіти й усі заклади отримують, наприклад, однакові парти. Якщо ж заклад має фінансову автономію, то вони самі можуть формувати технічні завдання й отримувати той продукт, який їм потрібен", – пояснює начальниця управління освіти міськради Ірина Ткачук.
Тетяна Пецей, директорка дитсадка №8 розповіла, що три роки очолює садочок. Може порівняти роботу, адже заклад рік – на фінансовій автономії.
Директорка дуже рада, що нарешті може не просити гроші у батьків.
"Маючи фінансову автономію, нам необхідно раціонально використовувати кошти й витрачати їх лише на те, що конкретно потрібно. Коли здійснювалися централізовані закупівлі, цієї норми не завжди дотримувалася. Наприклад, у 2020 році у дитсадки закупили централізовано металеві столи, які коштувати 7800 гривень. Та нам вони не були потрібні і я навіть не знала, куди їх покласти. Зараз при фінансовій автономії купуємо лише те, що потрібно. У запасі завжди є кошти. Наразі заклад повністю забезпечений мийними засобами. Два роки тому змушені були просити це купувати батьків. А зараз ми самі купуємо те, що необхідно. Паперові рушники, мийні засоби, постільна білизна – все у нас є в наявності", – каже Тетяна Пецей.
Попри автономію, кошти контролюються.
"Ремонтні роботи у закладах раніше виконувалися централізовано і замовником робіт було управління освіти. Ми навіть не бачили, скільки коштів на це витрачається. На початку цього року на рахунку нашого закладу на ремонт було закладено 40 тисяч гривень, а ми використали 11 тисяч. Гроші використали раціонально. До ремонтів долучали наших працівників, тож зекономили. Тепер ці кошти можемо витратити на додаткові ремонти та на можливість виплачувати премії працівникам", – продовжує Тетяна Пецей.
Директорка школи №3 Тетяна Фурдига вважає, що школу можна зробити сучасною завдяки можливості економити кошти й самим ними розпоряджатися.
"Якщо є фінансова автономія, можна будувати плани, думати, де зекономити, і робити заклад кращим. Цього року навіть в умовах воєнного стану вдалося відремонтувати п’ять приміщень. 16 тисяч гривень витратили на матеріали, а роботи виконали власними силами. Нам не треба було платити підрядникам і це вже була значна економія", – каже Тетяна Фурдига.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
11-09-2022, 12:18
0
1 079