На 40-ий день після Великодня православні та греко-католики відзначають одне з 12 найбільших церковних свят – Вознесіння Господнє. Цього року воно припадає на четвер, 2 червня.
Третього дня після смерті Ісуса Христа з неба зійшов ангел і відвалив з гробу Господнього камінь. Ісус Христос воскрес, і душа його вознеслася на небо. Звідси назва свята – Вознесіння Господнє. Це перемога життя над смертю і спокутування наших гріхів. В усіх церквах цього дня відбувається урочисте богослужіння і ховають плащаницю до наступного року. До цього часу християни ще кажуть "Христос воскрес! Воістину воскрес!"
Після свого воскресіння Христос ще 40 днів перебував на землі. Він з’являвся апостолам, навчав їх, що мають робити, коли він відійде на небо. Найкраще – присвятити цей день молитві, піти до церкви, поставити свічки за померлих родичів.
Цифра 40 для християн має сакральне значення. Сорок днів і сорок ночей тривав всесвітній потоп. Сорок років сини Ізраїлеві блукали, аж доки не прийшли на землю обітовану. Сорок днів і сорок ночей Мойсей писав на кам’яних скрижалях Заповіт. Сорок днів і сорок ночей Ісус Христос постив в пустелі перед своїм розп’яттям.
Як розповів етнограф Микола Шкрібляк, зі святом Вознесіння Господнього пов’язано багато народних традицій. З цієї нагоди подекуди випікали спеціальне печиво у формі "драбинок", "щоб було по чому Христові вийти на небо". Існував звичай нести ці драбинки на могили й поминати небіжчиків. Інколи випікали поминальні паски та фарбували крашанки, щоправда, їх уже не освячували в церкві. Подекуди був звичай смажити тонкі млинці з пшоняного борошна. Називалися вони "божими онучами", якими нібито Господь обгортає ноги, аби не було йому мулько підніматися по драбині до неба. Треба давати милостиню бідним, дітям-сиротам, бо така щедрість збереже мир в оселі.
Вважалося, що на Вознесіння всяке зілля набуває цілющих властивостей. Тому цього дня люди його збирали й сушили. Дівчата вмивалися ранковою росою, щоби зберегти молодість і красу. На Вознесіння не можна було виконувати будь-які господарські роботи, шити, в’язати. Це останній термін для посіву зернових та городини. За народними прикметами, гарна погода на Вознесіння віщує добрий урожай. Якщо цього дня падає дощ, то буде йти ще шість тижнів. Після Вознесіння вже можна купатися у водоймах.
Народні прикметиЯкщо курка знесла цей день яйце, то його потрібно підвісити під дахом.
Яйце буде захищати мешканців будинку від нещасть упродовж року.
Якщо на Вознесіння хороша погода, то вона протримається до дня Святого Михайла.
Дощовий день свята віщував хвороби та неврожай. Прикмета особливо актуальна для домашньої худоби.
Якщо не буде дощу на Вознесіння, так не буде шість тижнів; як на Вознесіння піде дощ, то буде шість тижнів йти.
На Вознесіння хороша погода — до урожаю.
Вознесіння з дощем — Ілля з грозою.
Як пройде Вознесіння, уже можна не боятися мінливої весняної погоди. Жодних похолодань уже точно не буде.
Почути каркання ворони в цей день — добрий знак.
Якщо чути скрегіт сороки — це до грошей.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
2-06-2022, 11:01
0
1 511