Останнім часом в Україні спостерігається збільшення кількості матерів-одиначок, яких налічується понад 600 тисяч. Тобто кожна п’ята дитина народжується поза шлюбом.
Про це йдеться у публікації "МБ"
Згідно зі статистичними даними, найчастіше дітей без офіційних чоловіків народжують жінки віком 17-19 років, в яких була незапланована та небажана вагітність, та жінки 40-44 років, які втратили надію вийти заміж, але хочуть мати дитину.
"Я вийшла заміж рано, у 18 років. Згодом ми розлучилися з чоловіком. Дітей у нас не було, – розповіла 42-річна чернівчанка Тетяна. – Удруге я так і не вийшла заміж. Тривалий час зустрічалася з одруженим чоловіком, але він не хотів покинути свою сім’ю. Коли завагітніла від нього, вирішила народжувати, щоби було для кого жити. Це був мій останній шанс стати матір’ю і не залишитися самотньою. Зараз моїй донечці три рочки. Вона стала сенсом мого життя. Хоча інколи буває важко. Якось Софійка запитала: "Чому за дітками в садочок приходять тати, а за мною – тільки ти". Я не знала, що їй відповісти".
34-річна чернівчанка Людмила сама виховує сина, заміж виходити не хоче. "Маю квартиру, машину, гарну роботу. Мені допомагає мама, яка працює за кордоном, – пояснила жінка.
– Бачу, як живуть мої знайомі з офіційними чоловіками. Ті не можуть забезпечити свої сім’ї, не допомагають жінкам ні вдома, ні дітей виховувати. Деякі випивають, влаштовують скандали. Для чого такий чоловік? Мої заміжні подруги заздрять мені:
"Тобі так добре одній, спокійно. А тут не знаєш, чого очікувати ввечері". Я сама виховаю із сина чоловіка. Водитиму його на різні спортивні гуртки. Буду для нього і мамою, і татом".
У мене є знайома сім’я, яка ростить четверо дітей, але подружжя не реєструє офіційний шлюб. Жінка має статус матері-одиначки, і діти носять її прізвище. "Я разом із дружиною виховую своїх дітей, усі знають, що в них є батько, – каже Вадим. – Працюю, отримую зарплату. Але вона менша, ніж допомога, яку жінка отримує на всіх дітей.Причому платитимуть до досягнення ними 18 років. Дружина також має чимало різних пільг, зокрема додаткову відпустку".
– Будь-яка нормальна жінка хоче вийти заміж і народити дітей у повноцінній сім’ї. Те, що більше дітей зараз народжується поза шлюбом, пов’язане з багатьма чинниками. Нині змінилися стереотипи у соціумі. Ще років 50 тому, якщо дівчина завагітніла – вона мусила обов’язково вийти заміж, нехай навіть не за біологічного батька. Інакше її вважали легковажною, – коментує Альона Головіна, психологиня. – Сучасні жінки мають хорошу освіту, можуть себе забезпечувати, тому почуваються впевненішими. Тим більше, що чоловіки стали менш відповідальними, часто не хочуть визнавати батьківства, дати дитині своє прізвище. Та в такій надмірній самостійності жінок криється певна небезпека. Для дитини дуже важливо мати повноцінну сім’ю.
Пільги для матерів-одиначок*Матір’ю-одиначкою вважається жінка, яка не перебуває в шлюбі та якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або ім’я батька записане "зі слів матері".
*Статус матері-одиначки дає право на отримання допомоги на дитину, доки тій не виповниться 18 років. Якщо дитина навчається на денній формі – до закінчення навчання.
*Таким жінкам забороняється відмовляти у прийомі на роботу (якщо дитині до 14 років). Їх також не можна скоротити чи звільнити. Навіть якщо підприємство ліквідують, роботодавець повинен обов’язково знайти їй роботу.
*Одинока мати має право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю десять календарних днів, а за наявності кількох дітей – 17 днів.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
12-02-2022, 17:00
0
6 361