В історичному центрі Чернівців є значна кількість старовинних дверей у будинках румунського та австрійського періодів. Частина з них уже відреставрована завдяки запровадженій у 2016 році програмі співфінансування на умовах дольової участі мешканців.
Про це йдеться у публікації "МБ", пише molbuk.ua
Тобто жителі будинку, в якому є старовинні двері, подають заявку на участь у такій програмі на умовах фінансування 30 відсотків від вартості реставраційних робіт. Решту 70 відсотків сплачуються з міського бюджету.
"Буде і гарно, і надійно"
За словами начальниці відділу пам’яток архітектури управління містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міськради Олени Пушкової, раніше на рік на цю програму з міського бюджету виділяли приблизно 300 тисяч гривень. Таким чином у рік вдавалося відреставрувати близько 15 дверей.
Та враховуючи, що в місті понад 700 пам’яток, а відповідно, стільки ж дверей, то роботи ще чимало. Варто ж пам’ятати, що до програми можуть потрапити тільки ті об’єкти, які мешканці погодяться профінансувати на 30 відсотків.
"Чернівцям, як на мене, дуже пощастило. У нас збереглося багато автентичних дверей. Та якщо їх не реставрувати, мине ще трохи часу – і вони будуть назавжди втрачені. Тому мешканцям однозначно варто подавати заявки на участь у програмі співфінансування. Тим паче, що це не такі вже й великі кошти, якщо "скинуться" всі жителі будинку. Вхідні двері – це спільна власність, ними користуються всі. Тож, усі мають бути зацікавлені у їх відновленні. Це вигідно з усіх боків: по-перше, гарно, а по-друге, можна встановити сучасні потужні системи захисту: домофон, кодовий замок або просто міцний замок. І під’їзд перестане бути "прохідним двором", – переконана Олена Пушкова.
Приблизна вартість реставраційних робіт одних дверей – 30 тисяч гривень.
"Це та сума, яку не хочуть перевищувати наші виконавці робіт. Бо якщо вартість вища – починаються тендерні процедури. Єдине, що ми не можемо зараз говорити про якусь фахову реставрацію. Це швидше ремонт, наближений до реставрації. Бо справжня реставрація коштує дорожче", – зауважує чиновниця.
"Спочатку ремонтуватимемо те, що аварійне"
Наразі, за інформацією Олени Пушкової, на реставрацію дверей цього року департаменту містобудівного комплексу виділили ще 200 тисяч гривень. Тобто, якщо на початку року на кошти, переказані з інших програм, можна було відреставрувати щонайбільше три пари дверей, то зараз можна спробувати відновити до десяти пар.
Водночас заявок від мешканців на реставрацію є близько 20.
Утім, ці кошти, можливо, перескерують на якісь інші, більш нагальні потреби міста, додає О. Пушкова.
Підтверджує ці слова і заступник директора департаменту ЖКГ Ярослав Кушнірик. Він зауважує, що зараз на першому місці – реставрація аварійних балконів, фасадів, карнизів.
Зважаючи на те, що коштів дуже мало, будемо їх виділяти на ремонт тих об’єктів, які через свій поганий стан становлять загрозу для людей. Зараз здійснюємо обстеження найбільш аварійних елементів. Двері, звісно, потрібно робити, але у випадках, коли коштів обмаль, потрібно обирати пріоритети. Хто нас зрозуміє, якщо ми відреставруємо двері, а балкон над цими дверима залишиться в аварійному стані і буде сипатися? Зараз я лише дав доручення, щоби принесли пропозиції, які об’єкти в місті найбільш аварійні і де мешканці будуть брати участь у співфінансуванні. Далі вже будемо все це обстежувати і ухвалювати рішення", – сказав Ярослав Кушнірик.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
10-05-2021, 08:40
0
3 775