Селище Красноїльськ розташоване неподалік кордону з Румунією. Майже все місцеве населення розмовляє румунською мовою. Відоме селище своєю неповторною Маланкою та частими конфліктами місцевих мешканців із правоохоронцями через контрабанду сигарет.
Про це йдеться в публікації "МБ".
Їдемо туди разом із начальником пресслужби Чернівецького прикордонного загону Сергієм БРОВКОМ.
Дорогою пан Сергій розповідає, що далеко не всі мешканці Красноїльська є контрабандистами.
– Є певна група людей, яка цим займається. Ми їх відстежуємо та вживаємо заходів. Переважно вони займаються контрабандою цигарок. Думаю, це пов’язано
зі значною різницею цін у нас та в сусідній Румунії, яка входить до Євросоюзу. Коли хочуть незаконно перевезти через кордон сигарети, де вони їх лише не ховають: в кишенях, в одязі, в різні щілинках транспортних засобів, – каже пан Сергій.
Дорога досить довга. Спочатку їдемо асфальтованою, а потім почалася гірська гравійна дорога. "Зелена ділянка" вже близько. Раптом бачимо посеред дороги великий шлагбаум, на якому написано STOP.
До нас підходить прикордонник.
– Доброго дня, ваші документи, – каже молодий хлопець.
Пан Сергій пояснює, хто ми. Нас пропускають.
Звертаю увагу на солдата. Середнього зросту, змужнілий хлопець.
Проходимо на відділ прикордонної служби "Красноїльськ". Там усе чітко по-військовому. Все працює, немов годинник.
Як розповів перший заступник начальника відділу "Красноїльськ" Володимир Погорілиць, зараз у відділі є понад сто прикордонників.
– Це строковики та контрактники. Ми забезпечені усім необхідним. Харчі, техніка у нас є. Відповідально несемо прикордонну службу. Нашим важливим завданням є боротьба з незаконним переміщенням товарів через кордон. Для цього вживаємо всіх необхідних заходів та проводимо спільні операції з іншими
правоохоронцями. Ретельно відстежуємо активність транскордонної злочинності з метою викриття та припинення злочинних схем. Найчастіше контрабанда відслідковується на кордоні України та Румунії. Переважно носять тютюнові вироби, – каже пан Володимир.
– Пропоную поїхати у гори на межу з румунським кордоном, – говорить Сергій Бровко.
До нас виходять чотири прикордонники. Всі, як на підбір: високі, широкоплечі. Зі зброєю в руках. На межу з румунським кордоном беремо із собою службового собаку.
– Увага! До машини! – чутно команду.
Оперативно розходимося. Мені військовий запропонував разом із ним сісти на квадроцикл. Щоби відчула, як здійснюється патрулювання кордону. Сідаю на квадроцикл. Їхати досить холодно. Зима, та ще й гірська місцевість.
Затримували порушників навіть на літальних апаратах
– Окрім спроб організаторів контрабанди перемістити тютюнові вироби через "зелену" ділянку кордону за допомогою осіб, що їх переносять, транспортних засобів підвищеної прохідності та гужового транспорту, часом це роблять і за допомогою літальних апаратів. Ми затримали два літаки та один мотодельтаплан, – розповідає один із прикордонників.
Сергій Бровко повідомив, що найвища активність контрабандистів спостерігається на ділянках відділів прикордонної служби "Красноїльськ", "Селятин" на українсько-румунському кордоні та "Сокиряни" на українсько-молдавському кордоні.
– Ці пункти посилені додатковими мобільними та зведеними групами з необхідною технікою, озброєнням, службовими собаками. Наразі ця ділянка кордону обладнана контрольно-слідовою смугою протяжністю понад 260 кілометрів, встановлено 240 кілометрів загороджень із колючого дроту та 80 кілометрів
спірального загородження типу "Єгоза" та облаштовано 160 кілометрів протитранспортного рову, – каже пан Сергій.
Повертаємося знову в підрозділ. Дорогою запитую про хабарі.
– Та пропонують, інколи навіть двічі на день. Та не хочеться конфліктувати із совістю. Це принципово, – каже прикордонник.
Під кінець прикордонники нагодували мене смачним супом, картоплею із салатом та напоїли смачним узваром. Як то кажуть, чим багаті, тим і раді.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram