Нині господині активно готуються до зимового періоду і заповнюють морозилки і комори продуктами для майбутніх страв.
Про те, як правильно заготовляти продукти на зиму та зберегти максимум їхньої користі, molbuk.ua запитав у
лікарки-дієтологині, консультантки зі здорового харчування Наталії Бочарової. Вона радить три основні способи.
Заморожуйте ягоди і додавайте до смузі– Сезонні овочі та ягоди, які є зараз, набагато краще зберігати, ніж вживати вирощені у теплицях. Зараз сезон корисних ягід – ожини, чорної смородини, чорниці, які мають багато антиоксидантів. Один із найкращих варіантів, як заготовляти ягоди, а також овочі, фрукти і гриби на зиму, це заморозка. Раджу при цьому не використовувати цукор, оскільки він "вбиває" аскорбінову кислоту і взагалі некорисний, – пояснює фахівець. – Щоби правильно заморозити ягоди, потрібно їх помити, висушити рушником, висипати на тацю або тарілку і заморозити, після чого скласти їх в контейнер або пакет. Можна заморожувати навіть кавун, який є чудовим доповненням до смузі взимку.
Щодо овочів, то за словами дієтологині, деякі з них краще ошпарити і підсушити перед заморожуванням. Наприклад, спаржеву квасолю і броколі.
– Кабачки добре зберігаються в морозилці запечені кружальцями. Раджу також запікати болгарський перець і баклажани. У сирому вигляді прекрасно заморожується і цибуля-порей, яка чудово доповнить страви взимку. Чудово зберігаються в морозилці і гриби, різноманітна зелень. Овочами і ягодами з морозилки можна смакувати терміном до року, – додає Наталія Бочарова.
Борщовий набір – у сушарціДієтологиня радить господиням зробити домашні мікси овочів та зекономити час для приготування в холодну пору: наприклад, із зеленого горошку, кукурудзи, моркви, які додавати до страв.
До того ж, це чудова альтернатива консервованим овочам.
Наступний варіант заготівлі на зиму, який радить Наталія Бочарова, – сушка. Так можна зберегти чимало овочів, фруктів і грибів. Важливо ретельно висушити їх і зберігати у сухому місці в скляних ємностях.
Використовуючи сушку, можна створити навіть заготовки для страв.
Буковинка Ольга Телегуз кілька років тому почала сушити супові та борщові набори овочів, і відтоді щороку зберігає овочі саме цим методом.
– Підготовлюю овочі для борщу: шинкую капусту, ріжу буряк і моркву і кладу в сушарку. Потім складаю в пакети, додаючи сушену зелень. Такі набори чоловік бере з собою, коли їде на заробітки: це і зручно, і час економить для приготування обіду, – розповідає жінка.
Крім того, буковинка щороку сушить шипшину і яблука для відварів.
Насамкінець, овочі можна заготовляти методом квашення. Маринування Наталія Бочарова не радить, а ось квашені капуста, огірки, помідори, за її словами, корисні для організму. Крім великої кількості вітамінів В і С, квашені продукти є одним із кращих пребіотиків для кишкової мікрофлори.
Що не так із вареннями і соліннямиКласичне варення містить майже 50% цукру, на додачу до цукрів, присутніх в ягодах чи фруктах. Навіть якщо готувати варення, в якому 15% цукру, це забагато, адже тоді у 100 грамах – половина оптимальної денної норми цукру. Крім того, чим триваліша термічна обробка, то менше вітамінів лишається.
Основна шкода консервованих і маринованих овочів – у надмірному використанні солі. Надмірне споживання солінь, особливо розсолу становить ризик для людей із гіпертензією та проблемами з нирками.
Соняшникова олія, яку разом із гірчицею чи оцтом використовують у консервації, не запобігає псуванню продуктів, але збільшує ризик серцево-судинних хвороб.
Крім того, в деяких рецептах в якості консерванта господині використовують навіть аспірин! Якщо всю зиму їсти такі закрутки з "ліками", це збільшує ризик шлункової кровотечі у людей з хронічними захворюваннями травної системи.
Марина КавкалоЧитайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
30-07-2020, 19:10
0
3 366