Чернівчанка Тетяна Палій опанувала техніку виготовлення гердана понад чотири роки тому.
Зараз з-під її станка виходять вишукані прикраси як для жінок, так і для чоловіків, йдеться у публікації "МБ".
¬- Я хотіла придбати собі ґердан давно, але не бачила такого, щоб сподобався. Тоді вирішила сплести собі його самотужки. Купила станок, він, до речі, дуже схожий до ткацького верстата, тільки в мініатюрі. Обрала схему в інтернеті, підібрала бісер відповідних кольорів – і зробила. Перший ґердан вийшов нерівний, з несиметричним малюнком. Але я все-таки його зробила сама!, - каже Тетяна.
Відтоді ця робота стала для Тетяни хобі і навіть джерелом прибутку. Згодом її улюбленою справою перейнялася й невістка Аліна. І оскільки вона зараз у декретній відпустці, жінки почали працювати над створенням ґерданів разом: підбирали кольори, допомагали одна одній надиктовувати схеми, аби швидше робота йшла.
Крім традиційних українських маків та волошок і буковинських яскравих троянд, на ґерданах Тетяни й Аліни виграють веселковими барвами хризантеми, тюльпани мімоза, яблуневий цвіт, лілії. Однак, кажуть майстрині, останнім часом особливий попит мають гердани з геометричним гуцульським орнаментом. Для дітей і чоловіків також є прикраси.
- Перший гердан з тваринкою, який я сплела, був з совою, - розповідає пані Аліна. - Він дуже сподобався покупцям, і тому ми плели його ще кілька разів. Ґердани з тваринками дуже подобаються дівчаткам. Тому мали замовлення зобразити на прикрасах кроликів, папуг, синичок, котиків, собачок, метеликів.
Попри надзвичайно велику кількість різних аксесуарів на ринку сьогодні попит на ґердани високий.
Майстрині щороку беруть участь у Петрівському ярмарку, гуцульських фестивалях, які відбуваються на Буковині й Івано-Франківщині. Тож стверджують, що красиві вироби розкуповують завжди. Часто беруть їх на подарунки за кордон.
- Ця прикраса гарно доповнює будь-який повсякденний або вечірній образ, тому стає гарним подарунком на будь-яке свято. Дуже часто гердани купують вчителі, люди, причетні до культури. Одне замовлення цікаве мали: для вчительки французької мови виготовили тематичний гердан з Ейфелевою вежею, - каже Аліна.
Пані Тетяна ж запевняє, що гердани зараз носять усі: і ті, хто любить автентику, і стилізовані прикраси. Навіть чоловічі гердани є, вони темніших кольорів і обов’язково з рівним кінцем.
- Носять гердани зараз жінки від 30-ти років, але купують і молодші у подарунок для мами, бабусі чи навіть собі, - розповідає про своїх клієнтів пані Тетяна. – Були також замовлення, коли звертались із проханням сплести прикрасу за орнаментом, як на рукавах сорочки. Робимо також комплекти з браслетами. Вважаю, що мода на гердани ніколи не пропаде. Дедалі частіше мені здається, що зараз люди ще більше хочуть одягнути щось національне, і насправді дуже гарно!
Полюбляє гердани цих майстринь буковинська співачка Navka (Марина Тимофійчук). У двох своїх відеокліпах вона демонструє красу українського гердана.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
20-04-2020, 16:49
0
16 212