Доцент Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, хімік Юрій Халавка розповів, як слід правильно використовувати сухий лід.
Про це йдеться у публікації
видання depo.ua, в якому розповідається про трагічний інцидент, який стався у Москві на дні народженні блогерки Катерини Діденко, пише molbuk.ua
– Що трапилося під час трагічного інциденту з точки зору хімії?– Насправді, використання сухого льоду у закритих приміщеннях може бути небезпечним з двох причин. По-перше, це дуже потужний охолоджуючий агент, і відповідно, може викликати сильні опіки. По-друге, СО2 важкий у порівнянні з повітрям газ. Відповідно, коли вуглекислий газ випаровується, наприклад, при контакті з теплою водою, він витісняє інші гази, у тому числі, кисень з приміщення.
І коли людина знаходиться близько до місця його випарів або у закритому приміщенні, є дуже висока ймовірність задухи, причому миттєвої. Це, швидше за все і було основною причиною нещасного випадку.
Сухий лід не рекомендується використовувати у закритих приміщеннях взагалі. Можливо, не всі усвідомлюють, але навіть невеликий брикет цього льоду при випаровуванні може замістити собою великий об’єм повітря – декілька десятків грам витісняють 20-25 літрів.
25 кілограмів, які використали на тій вечірці, насправді достатньо, аби повністю заповнити вуглекислим газом 13 кубічних метрів, тобто приблизно всю ту кімнату, у якій вони були.
– У барах сухий лід додають до деяких коктейлів. Це безпечно?– Після того, як він випарувався, жодної проблеми вже немає. Це по суті те ж саме, що налити у коктейль мінералки.
Якщо у келих кидають кілька крупинок, і воно там ефектно булькає – це не страшно. Але якщо у барі величезний холодильник забитий цим сухим льодом і електрика раптом вимикається, а у барі купа людей і погана вентиляція – тут би я вже починав хвилюватися.
– Як щодо використання сухого льоду заради ефектів під час вистав?– Використовувати сухий лід для таких задач – не зовсім коректно та неефективно, як і рідкий азот. Якщо ми говоримо про театральні постанови, коли сцена зазвичай вища за глядацькі стільці, це може бути досить небезпечним, з урахуванням тих же ризиків задухи та обмороження. Більшість димових машин працюють за зовсім іншим принципом – вони генерують туман із крапельок вологи, води, гліцерину, інших речовин, потік із яких розпилюють у повітря. Метод безпечніший, а ефект стійкіший.
– Як безпечно взаємодіяти із сухим льодом?– Не працювати з ним, якщо не маєте базових знань про його властивості. Про них розповідають у шкільному курсі хімії, є описання в інструкціях.
Треба остерігатися по-перше, обморожень, адже доторк до брили сухого льоду може викликати серйозні льодові опіки. По-друге, не працювати у закритих приміщеннях з великими кількостями речовини.
Раніше повідомлялося, що у російської
блогерки на дні народженні
померли три людини.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
2-03-2020, 21:13
0
14 019