Митрополит Андрей Шептицький побував на Буковині та в Чернівцях п’ять разів: у 1898-му, в 1900-му – двічі, 1902 та 1918 роках, що засвідчують місцеві газети тодішнього періоду. На його честь у Чернівцях назвали вулицю, на будинку № 31 встановили пам’ятну дошку з написом "Вулиця названа на честь славного сина України, слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького" та його барельєфом. Австрійський імператор Франц Йосиф І зарахував пожиттєво митрополита Андрея Шептицького до Палати панів австрійського парламенту.
Про це йдеться у публікації "МБ"
У березні 1898 року Шептицький приїжджав на Буковину як ігумен Онуфріївського монастиря отців василіян. Буковинський декан отець Келестин Костецький, згадуючи про свою зустріч з ним, писав, що "зачав його поважати, як святого на тій уже землі", відзначав його велику побожність, лагідність, проповіді.
Весною 1900 року Шептицький приїхав на Буковину в статусі єпископа на місяць. У Чернівцях був чотири дні – з 12 по 16 травня. Очевидці згадують, що міські вулиці та площі були заповнені людьми різних віросповідань, не можна було навіть протиснутися. Приймав високого гостя президент краю барон Бургініон.
Келестин Костецький згадував про прикрий випадок, який трапився з Андреєм Шептицьким під час його візиту. "Коли єпископ з Вижниці їхав до Кошулівки, де єсть наша богослужебна каплиця, котру один тамошній селянин своїм коштом вибудував, то Ромуни підрізали міст на річці, щоби єпископ в переїзді там заломився, і єсли б не утопився, то щоб принаймні покалічився. Але староста довідався через жандармерію, і міст завчасу перебудував і нашого єпископа від грозячого йому небезпеченства урятував. За то виробив йому єпископ у папи Льва ХІІІ ордер Св. Григорія, а президентові краєвому бар. Бургініонові ордер (звізду на стязі на шию)… Єпископ заплатив за ті ордери таксу Римові 3700 гульденів". Шептицький спеціально приїхав до Чернівців 25 грудня 1900 року, щоби особисто вручити ці ордени.
Буковинський декан отець Іван Ших так писав про свої враження від приїзду Андрея Шептицького на Буковину в травні 1900 року: "Кому лучилось хоч раз видіти ту імпонуючу личность, сіяючи лагідностию і добротою, або хто мав нагоду довгий час з ним перебувати, тому лишить ся завсіди в пам’яти милий образ того святителя. Будучи на Буковині, заглянув він до найдальших закутин, де лиш мешкають наші віросповідники…"
Шептицький протягом місяця відвідав Вашківці, Кіцмань, Заставну, Глибоку, Вижницю, багато сіл. Отець Ших згадував, що до Путили Шептицький їхав спершу приватною залізницею, а потім верхи на гуцульських конях, бо тоді не було дороги для воза. Після важкої дороги митрополит занедужав, проте відправив Службу Божу та висповідав людей. У Боянах посвятив церкву, нагородив багатьох священників. Після цієї поїздки Шептицький написав звернення до русинів Буковини.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
15-02-2020, 22:00
0
1 701