1. У першій половині ХІХ століття на площі Ринок (нині Центральна) спорудили перші найімпозантніші будинки Чернівців: готелі "Париж", "Під чорним орлом", "Вайс", "Бель В’ю", найдавнішу аптеку "Корона", книгарні та фотокрамниці Гайнріха Пардані, Леона Кьоніга, Ромульда Шаллі, десятки крамниць, офісів, банків, ресторанів, кав’ярень. Усі поважні гості міста зупинялися у гранд-готелі "Під чорним орлом", а місцева преса друкувала їхні прізвища. На цій площі проживав бургомістр Антон Кохановський. У нього 1855 року кілька днів перебував цісар Франц Йозеф, писав ранкові телеграми коханій дружині Елізабет, а під балконом співав хор гімназистів.
2. На площі Ринок облаштували перший кіоск, де продавали квитки на трамвай, до театру та філармонії, свіжі фрукти, морозиво. Пізніше тут спорудили ще два кіоски. Перед скульптурою Богоматері (Пієта) встановили дерев’яні торгові ряди з дашком.
3. Газета "Czernowitzer Allgemeine Zeitung" писала: "Ти будеш здивований, а якщо ти друг людини, то й втішений, скільком багатьом людям добре живеться у Чернівцях. Ти побачиш тут масу дуже гарно вдягнених жінок та дівчат, у коротких сукнях, яких навіть у Парижі не носять, з червоними устами, які також і в Парижі не можуть бути червонішими, а ще молодих денді у штанах, які навіть в Оксфорді не можуть бути ширшими. Але дещо тобі впаде у вічі – як часто тут усі вітаються. Кожен знає кожного!
Зі способу привітання ти зможеш відразу розпізнати, до якого суспільного класу належить той пан чи пані. Ти також відразу збагнеш, що у Чернівцях існує ще одне "суспільство", члени якого з’являються групами. Жіноча золота молодь говорить про сукні, а якщо добре вслухатися – і про останній скандал. Чоловіча золота молодь говорить про костюми, краватки, автомобілі й жінок, яких вони хочуть".
4. Зрідка життя на площі Ринок завмирало, коли елегантний чорнолаковий катафалк похоронної фірми ритуальних послуг провозив чернівчан, яких покликали до кращого світу. Прощання з містом передбачало обов’язковий заїд траурної процесії на цю площу.
5. Одна з визначних споруд площі Ринок – колишній комфортабельний готель із французькою назвою "Belle vue", де був першокласний ресторан та кав’ярня. Сюди приходили вдень на каву та обід, ввечері – на танці й кабаре. Слава про чернівецьких професорів Євгена Ерліха і Йозефа Шумпетера, які виголошували тут власні теорії з права та економіки, притягувала до міста студентів здалеку. Поселився в готелі 1908 року і віденський студент Петер Томашек. Про свої враження він написав у місцевій газеті "Bukowiner Nachrichten". "Чернівці, найпевніше, культурна цитадель на милому сході нашої монархії, є великим містом у західноєвропейському значенні цього слова. Стрімко і впевнено зростає місто на Пруті й пишається не тільки вартими уваги спорудами, але ще більше гарними граціями – благословенними панянками, – не приховував захоплення студент. – Чернівчанки зростають й розквітають лише під чернівецьким небом, яке має тут особливу блакить".
6. Дух площі Ринок було вбито у 1924 році, коли румунська влада встановила на місці скорботної Божої Матері монументальний пам’ятник Unirii. У радянські часи тут стояв обов’язковий атрибут – пам’ятник Леніну.
Використано матеріали з книги "Чернівці. Антикварні нариси" (Сергій Осачук, Микола Салагор).Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
10-02-2020, 22:00
0
3 325