Політолог та історик з Чернівців Ігор Буркут у коментарі для газети "Молодий буковинець" розмірковує на тему затвердження у Конституції України курсу держави на вступ у Північно-Атлантичний альянс та до Євросоюзу, а також висловлює свою думку – що потрібно зробити Україні та українцям, аби туди потрапити.Я дуже позитивно оцінюю те, що парламент ухвалив це рішення. Це тому, що саме Революція гідності і спрямовувала нас у повне включення в євроатлантичні та євроінтеграційні процеси. Зараз вдалося набрати достатню кількість голосів у Верховній Раді. Це демонструє, що настрої в суспільстві змінилися у порівнянні з тим, що було навіть п’ять років тому.
Днями до НАТО було прийнято Північну Македонію – країну, вступ якої гальмувала сусідня Греція, примушуючи змінити назву. Усі 29 країн-членів Північно-Атлантичного альянсу проголосували "за". Тепер їм ще чекати ратифікації, і країна буде вступати в НАТО. Та в Македонії ситуація значно краща, ніж у нас. Вона мала конфлікт із сусідньою Албанією. У неї є певні непорозуміння із сусідньою Сербією, але там немає війни. У нас проблема – ми маємо на своїй території війну, а статут НАТО якраз у таких випадках не дозволяє приймати країни. Хоча є виключення.
Для України – це лише крок. Так, це історичне рішення. Але саме історія покаже, наскільки ухвалення цього закону було історичним. Для того, щоби вступити в НАТО, Україна має зробити дуже багато.
По-перше, ми маємо завершити реформу армії. Наше військо, зброя якого, переважно радянська, має перейти на стандарти НАТО. Дуже важливо, щоби офіцери добре володіли англійською мовою. Чого нема в наших Збройних силах, а для Заходу це є важливим: це сержанти, на яких тримається армія. У Радянській армії роль сержанта була значно меншою, ніж у американській.
Це тільки частинка того, що ми маємо зробити. Головне – політичну систему привести в повну відповідність до вимог Заходу. Це означає, що у нас гілки влади повинні бути абсолютно незалежними одна від одної. У нас, на жаль, судова реформа не завершена, а отже незалежного суду немає. У нас страшенна недовіра простого люду до будь-якої влади, а це дуже погано.
Йдеться не тільки про НАТО, а й про ЄС. Між іншим, до Євросоюзу значно важче вступити, ніж до Північно-Атлантичного альянсу. Якщо після виборів і президент, і парламент будуть орієнтовані на євроінтеграцію, я думаю, Україна спочатку вступить в НАТО, а потім – у ЄС.
***
Як відомо, учора Верховна Рада
закріпила в Конституції курс на ЄС і НАТО
Як голосували нардепи з Буковини за це питання,
читайте тут.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
8-02-2019, 13:17
0
1 804