Північний агресивний сусід України намагатиметься всілякими методами вплинути на хід президентських і парламентських виборів, котрі відбудуться цього року.
Проте громадянам України необхідно зберігати спокій і здоровий глузд та не вестись на провокації Росії, вважають експерти.
Кореспондент molbuk.ua поцікавився у політичних аналітиків, яких "сюрпризів" під час виборчих кампаній слід очікувати від РФ та як мінімізувати її вплив на політичні події.
"Вплив на вибори дешевший, ніж війна"Євген Магда, виконавчий директор Інституту світової політики:"Для Росії можливість вплинути на вибори в Україні має дуже велике значення. Починаючи з 1994 по 2012 рік (бо у 2014 році, гадаю, було виключення), Росія мала можливість дуже активно, фактично безпосередньо, впливати на хід наших виборів. У 2014 році було виключення з різних причин – президентська кампанія надто швидко відбувалася, тому РФ робила ставку на силове вирішення ситуації з Україною. Тому зараз у Кремля, на мою думку, є чітке розуміння того, що вплив на президентські вибори є дешевшим, ніж реалізація військового наступу, і створює менше загроз для запровадження нових санкцій. Вони мають неабиякий досвід дистанціювання від цієї проблеми (ми ж чуємо як Путін говорить: "Та ні, ми до того, що відбувається в Україні, не маємо жодного стосунку"). Не буде чітко проросійського кандидата зі сковорідкою, балалайкою і портретом Путіна на футболці. Та Росія буде пропонувати кандидатам різн: щоб вони висловлювали сумніви доцільності продовження боротьби за Донбас. Скажімо, пропонуватимуть: "А давайте побудуємо стіну, відріжемо окуповані території, а далі – від Криму відмовимось! Зробимо маленьку країну і будемо собі розвиватися".
Звичайно, буде здійснюватися і спроба кібератак, адже Росія має досвід у цьому. Думаю, що в день голосування Росія постарається зірвати вибори хоча би в одній адміністративно-територіальній одиниці для того, щоби потім мати інформаційний привід – мовляв, подивіться, вони навіть вибори не можуть провести. Хоча, за законом, не має значення, скільки людей проголосує. Я знаю, що в технічному плані Україна готується краще, і нам у цьому допомагають країни Заходу.
"Чинитимуть атаки на кандидатів, що не вигідні РФ"Володимир Фесенко, політолог:"Перш за все Росія підтримуватиме певних проросійських кандидатів. Зараз, на щастя, обмежений прямий телевізійний вплив Росії на українців. Проте не варто забувати, що росіяни це можуть робити, хоч і в обмежених масштабах, але через соцмережі.
Безумовно Росія буде діяти проти чинного президента Петра Порошенка, а також проти тих кандидатів, які займають чітку проукраїнську позицію.
Також слід відзначити, що також можливі впливи на вибори через діяльність спецслужб, через внутрішню дестабілізацію. Не варто забувати і про вияви військової активності на Донбасі.
"Страшилки" про небезпеку із сторони США та Європи на виборах в Україні – це, як правило, міфи, які розповсюджуються росіянами та нашими політичними силами, які самі використовують брудні методи. Вплив Заходу існує, але він існує щодо економічної політики нашої країни через механізми макрофінансової допомоги. Це вплив у підштовхуванні нас до антикорупційних реформ. На вибори вплив Заходу обмежений. Якщо, скажімо, в росіян давно відпрацьований механізм, то Захід, як правило, діє дуже обережно. Наприклад, офіційна позиція США дуже проста – ми підтримуємо будь-якого кандидата, якщо його перемога є чесною і демократичною. До речі, у 2010 році американці одними із перших визнали перемогу Януковича, хоча його не підтримували".
"Перевіряйте інформацію тричі"Ігор Буркут, політолог:"Зрозуміло, що масове висунення кандидатів у президенти – це одна з технологій, яка вигідна, в тому числі й Росії, щоби заплутати нашого виборця. Серед претендентів на місце глави держави є частина відверто проросійських, а є деякі "замасковані" проросійські. Російські гроші вкладатимуть у найбільш вірогідних кандидатів.
Я очікую, що дуже широко на виборах застосовуватимуть методи дискредитації тих, хто Росії не підходить. Головна мета РФ – продемонструвати, що це поганий кандидат, і голосувати за нього не варто.
Не секрет, що в ході президентських виборів триває активна підготовка до парламентських. Ми бачимо частину кандидатів, які є абсолютно непрохідними, і які не здатні здобути й одного відсотка на виборах. Але вони, очевидно, "засвітяться".
Росія намагатиметься ще більше контролювати в Україні ЗМІ. На жаль, є й відверто проросійські телеканали та видання. Вони і будуть вести пропаганду в інтересах Путіна.
Порада для виборців:
Перевіряйте будь-яку інформацію щонайменше із трьох не пов’язаних між собою джерел.
Не слухайте обіцянки політиків, а холодним розумом аналізуйте те, що ця людина зробила у житті. Якщо кандидат говорить якісь красиві слова, а сам мав проблеми із законом, або зараз десь там у Давосі шапки крав, то вже зрозуміло, що тут не може йтися про порядність цієї персони.
Ідеальний варіант – коли політик не розповідає, який він хороший, а своїми вчинками демонструє, що він зробив, а що не зміг зробити, і чому".
"Гратиме на поляризації суспільства"Максим Кияк, політичний аналітик:"Російськими пропагандистськими медіа президентські вибори будуть подаватися таким чином, мовляв в Україні відбуваються не перегони, а "хаос, балаган і цирк". Це буде робитися, у першу чергу, для того, щоби дискредитувати не тільки нашу державу, але і саму ідею чесних демократичних виборів у очах росіян.
Цьогорічні президентські та парламентські вибори посилять поляризацію суспільства і на цих розбіжностях дуже вправно буде грати путінська Росія. Без сумніву, не потрібно забувати і про кібернетичні загрози, які у всьому світі вже стали візитівкою Російської Федерації. Такі кібератаки вже мали місце у 2014 році під час минулих президентських виборів у нашій державі. Щодо військових засобів, то навряд чи варто очікувати на те, що РФ буде їх активно використовувати на Сході України задля впливу на виборчий процес. Адже невдалий наступ на позиції наших військовослужбовців додасть політичних дивідендів теперішній владі, що є невигідним для московської хунти. Путінська Росія буде намагатися посіяти паніку й істерію, щоби втомлені війною українці капітулювали й обрали будь-який мир, котрий пропонують проросійські сили, що братимуть участь у виборах".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
4-02-2019, 18:48
0
1 646