RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

14 грудня
Пророка Наума.
Праведника Фiларета Милостивого

Пророка Наума

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Святий пророк Наум — один із 12 малих пророків, родом із селища Елкоша (Галілея). Жив у VII столітті до Р. X. Сам він називає себе елкосеянином (Наум.1:1); у слов’янських перекладах пророк Наум значиться сином Елкесієвим; але більшість перекладачів, як-от блаженний Ієронім, св. Кирило Єрусалимський, Єпіфаній та інші, тлумачать єврейське слово “елкоші” як топонім, назву місця народження пророка. За переказами, записаними блаженним Ієронімом, селище Елкоша знаходилося на півночі Галілеї, у царстві Ізраїльському.



Святий Наум — автор однойменної Старозаповітної книги. Переважно, у ній йдеться про падіння Ніневії, пророкуються лиха, які праведний Господь пошле на це місто; також у книзі дуже детально описано руйнування цього великого і сильно укріпленого населеного пункту. Ніневія була на той час головним містом ассирійців, із якими євреї перебували у ворожих стосунках. Місто лежало на східному березі річки Тигр у Месопотамії. Багатолюдне і багате, воно мало протяжність близько 84 верст.

Пророк Наум пророкує падіння Ніневії, як покарання за її беззаконня і особливо за руйнування Ізраїльського царства та за хулу Сеннахирима, царя асирійського, на Єгову. Таким чином, святий повторює те грізне передбачення, що проказав на Ніневію пророк Іона; воно не сповнилось, а було відтерміноване. Ніневітяни, ненадовго покаявшись після проповіді пророка Іони, побачили, що на них не збулося його пророцтво, і знову звернулися до колишніх своїх злих справ; знову прогнівили Бога й образили Його довготерпіння.

Приводом до пророцтва послужило наступне: коли військо Сеннахирима було дивовижним чином знищено під стінами Єрусалиму і воєначальник відступив, євреї, хоча і раді були цьому звільненню, проте боялися, що грізний Сеннахирим, розгніваний невдачею, знову збере ще більшу армію і знову з’явиться, як погрожував, під стінами міста. Щоб заспокоїти і підбадьорити народ єврейський, пророк Наум і виступив з своєю промовою, в якій передбачив вже остаточну погибель Ніневії, що буде зруйнована сильним розливом вод, а скарби міста будуть розграбовані і винищені вогнем. Це пророцтво про погибель Ніневії від води і вогню сповнилося буквально. Ніневія, осаджена ворогами (Ціаксаром, царем Мідійським, і Набопалассаром, вавилонським царем, близько 600 р до Р. Х.), три роки стійко витримувала облогу, і тільки повінь на річці Тигр, що підмила мури міста, дала можливість ворогам, перш ніж ніневитяни встигли спорудити нову стіну, увійти в поселення і зруйнувати його дощенту (Наум.3:14). Ніневійський цар Сарданапал, зневірившись у порятунку і боячись полону, звелів розкласти у своєму палаці велике багаття, зібрав там всі скарби і спалив себе разом з усіма наложницями. Так сповнилися грізні слова Наума і іншого великого пророка — Ісайї (Іс.30:33). Автор роз’яснює, що Ніневія цілком заслужила таку долю своїм ідолопоклонством, особливо ж розпустою і чародійством містян, через яке вони поневолювали народи. Тому ніякі способи захисту не врятують її, і всі народи будуть радіти, що позбулися такого жорстокого гнобителя

Час служіння пророка Наума відносять до другої половини періоду царювання юдейського царя Єзекії, — 745 — 714 роки до Р.Х. (після руйнування царства Ізраїльського). Про інші обставини життя пророка нічого невідомо. За переказами, він помер на 45-му році життя і був похований на батьківщині.

Праведний Філарет Милостивий

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Праведний Філарет Милостивий, син Георгія і Анни, вихований в благочесті і страху Божому, жив в VIII столітті у селищі Амнії Пафлагонської області ( Мала Азія). Жінка його, Феозва, була з багатої і знатної сім’ї, у них були діти: син – Іоанн і дочки – Іпатія і Єванфія.

Філарет був багатим і знатним вельможею, але багатство не приносило йому радості. Знаючи як багато людей страждає від бідності, згадував він слова Спасителя про Страшний суд і про " малих цих" ( Мф. 25.40), слова апостола про те, що людина помираючи, нічого не забирає із світу цього ( 1 Тим. 6, 7), рядки царя Давида винагороду праведника ( Пс. 36, 25). І Філарет прославився любов’ю до убогих.

Одного разу ізраїльтяни (араби) напали на Пафлагонію, спустошили країну і розграбували майно Філарета. У нього залишилось лише 2 вола, корова, декілька вуликів і дім. Але і це останнє, він поступово роздав убогим. Стійко і лагідно він переносив дорікання жінки і глузування дітей. "Я маю в потаємних місцях, не відомих для вас, таке багатство і такі скарби, - відповідав він рідним, - яких вистачить вам, навіть якщо ви і сто років проживете не працюючи і ні про що не турбуючись".

І Господь воздав Філарету за його милосердя: коли була віддана остання міра пшениці, його старий друг прислав йому сорок мір, а після того, як була віддана убогому тепла одежа, до нього повернулось багатство.

В той час візантійська імператриця Ірина ( 797-802) шукала наречену для майбутнього співправителя Константина Багрянородного ( 780-797 рр.) і для цього по всій імперії розіслала посланців. Посли не минули і Амнії. Коли Філарет і Феозва дізналися, що найвищі гості мають бути і в їхньому домі, Філарет дуже зрадів, а Феозва навпаки, почала сумувати: в домі не було взагалі ніякої їжі, а про належне пригощання годі було й думати. Але Філарет наказав жінці добре прибрати в домі. Сусіди, дізнавшись, що очікується прибуття царських послів, принесли вдосталь все що було потрібно для багатого бенкету. Посланці відібрали для царських оглядин разом з десятьма дівчатами і онуку Філарета, Марію. Вона перевершила своїх ровесниць красою, лагідністю і скромністю та стала царицею, а Константин Багрянородний щедро обдарував Філарета. Так повернулись до Філарета і багатство і слава. Але, як і раніше, святий любитель убогих щедро роздавав милостиню і влаштовував трапези для бідних і сам прислуговував їм при цих трапезах. Всі дивувались смиренню Філарета і казали: " Воістину чоловік цей весь Божий, істинний ученик Христів".

Слузі він наказав зробити три ящики і наповнити їх окремо золотими, срібними та мідними монетами: з першого отримували милостиню зовсім убогі, з другого – ті що втратили кошти, а з третього ті що лицемірно виманювали гроші.

Так, не приймаючи почестей, в смиренні і любові до бідних досяг блаженний старець віку 90 років. Передбачаючи свою кончину, він вирушив в Константинопольський монастир Родольфію, роздав там все, що мав при собі, на монастирські нужди та убогим. Прикликавши рідних наставляв їх перебувати в любові до бідних і нестяжанні і мирно відійшов до Господа. Упокоївся він в 792 році і похований в обителі Суда Родолфія у Константинополі.

Святість праведного Філарета підтвердило явлене після його смерті чудо. Коли тіло святого несли до місця поховання, один чоловік, одержимий бісом, схопився за гріб і слідував за похоронною процесією. На кладовищі сталося зцілення біснуватого: біс повалив чоловіка на землю, а сам вийшов з нього. Багато інших чудес і зцілень здійснилось при гробі святого.

Після смерті праведного Філарета його дружина Феозва трудилась, відбудовуючи в Пафлагонії монастирі і храми, зруйновані під час іноземних нашесть.

Повну версію православного календаря на 2019 рік можна переглянути тут

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
14-12-2018, 09:01
Коментарів 0 Переглядів 1 246


Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.