5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду

Новини Чернівців / гаряча тема
2 966
0
5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду

2 грудня виповнилось п’ять років від дня гарячих подій у стінах чернівецької ратуші, коли група студентів-"євромайданівців" заблокувала сесійну залу з вимогою до депутатів ухвалити звернення про відставку уряду Миколи Азарова, імпічмент президента Віктора Януковича, а також дострокову відставку секретаря міськради Віталія Михайлішина.

Чому дії студентів страшенно розлютили колишнього голову ОДА Михайла Папієва, і як депутати міськради скаржились на молодь в прокуратуру – читайте у публікації molbuk.ua, якою ми починаємо серію розгорнутих матеріалів щодо подій п’ятирічної давнини.



Блокування сесійної зали, не зважаючи на те, що вимоги студентів були виконані не в повному обсязі, у бурхливому вирі Євромайдану дало старт активним заворушенням громади міста в протистоянні з владою Партії регіонів.

Редакція molbuk.ua пропонує пригадати, як розвивалися події Євромайдану та Революції Гідності у Чернівцях.

Заблокована сесія: репортаж "МБ"

На позачергову сесію міської ради депутати не могли зібратися впродовж двох днів. Вони мали ухвалити текст звернення про відставку уряду та імпічмент президента. У неділю, 1 грудня, почали скликати депутатів. Але назбирали не більше 28.

5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду

5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду


Збиралися тричі, навіть о другій годині ночі. У понеділок, 2 грудня, на позачергову сесію о 16.00 зібралися тільки після другої погоджувальної ради.

На вимогу опозиції секретар міськради Віталій Михайлішин відмовився вносити до порядку денного питання про його відставку.

Опозиційний депутат Олексій Каспрук у своєму емоційному виступі з трибуни вимагав, щоби Михайлішин чітко заявив, чи збирається він вносити це питання до порядку денного цієї сесії. Після цього Михайлішин теж вийшов до трибуни, де емоційно звернувся до Каспрука – запевняв, що немає юридичних підстав виносити це питання на розгляд сесії.

5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду


Після того, як обранці ухвалили звернення до президента та уряду з проханням імпічменту, Михайлішин оголосив засідання закритим.

Але так просто піти депутатам не дали. Присутнім у залі студентам така робота депутатів не сподобалася. Тож заблокували двері міськради і не випускали обранців.

Справжній студентський бунт у сесійній залі розпочався приблизно о 18.00. Обурена рішенням Михайлішина молодь скандує: "Заяву!", "Михайлішин, це не смішно!", "Відставка!".

5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду


Шоковані від побаченого депутати й чиновники із здивованими і навіть наляканими обличчями спостерігають за діями юних активістів. Михайлішин підходить до колег-регіоналів, про щось із ними перешіптується та намагається посміхатися. Відчувається, що секретар не може зрозуміти, що робити далі.

Член міськвиконкому Василь Продан теж шокований діями молоді.

"Ми на все очікували, тільки не на такий розвиток подій", – каже він.

Крізь натовп у дверях намагаються прорватися кілька депутатів. Студенти не випускають їх.

5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду

5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду


"Доки не виконаєте наші вимоги, ми звідси не підемо", – говорять молоді хлопці й дівчата. Водночас активісти пропустили кількох чиновників, переконавшись, що то – не депутати: вимагали, аби вони показали свої посвідчення. На таких же умовах мітингувальники пропускають журналістів.

Через велику кількість людей у сесійній залі стало дуже спекотно. Депутат Анатолій Чесанов просить активістів, аби вони передали йому води. Студенти спочатку кепкують з обранців, та згодом посилають "гінця" по воду. Потім з’ясовується, що в кулері у коридорі міськради води вже немає – депутати випили 10-літровий бутель води за дві години роботи сесії. Студенти таки знаходять водичку для міських обранців, але на першому поверсі ратуші.

5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду

5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду

5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду

5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду


Депутати шукали, чим себе зайняти, Михайлішин "дозріває" до розмови з обуреним студентством і підходить до колони активістів. Студенти прямим текстом вимагають, аби він написав заяву на звільнення. Але секретар відмовляється, посилаючись на юридичні формальності. Каже, що його обрав 31 депутат, яких обрала чернівецька громада. Запевняє студентів, що йому не соромно дивитися в очі людям, і хвалиться своїми здобутками.

У розмову секретаря з молоддю втручається Василь Продан. Спокійною інтонацією пропонує юнакам і дівчатам "зайнятися чимось кориснішим, наприклад, позмагатися з Віталієм Михайловичем у теніс". Тим часом інші депутати шукають, чим себе зайняти: сидять на своїх місцях, дехто ходить залом.

Кілька обранців розважаються: сідають у крісло Михайлішина й фотографуються. Хтось відкриває сайти місцевих інтернет-видань, читають новини про студентську блокаду мерії. Голосно сміються з коментарів під новинами…

У залі вже не так спекотно, бо хтось відчинив вікна. Але відчувається дим цигарок – хтось, заховавшись за гардинами, закурив біля відчиненого вікна поблизу президії. Згодом з-за гардини вийшов Віталій Михайлішин.

"Правда, весело? – запитує журналістів. – Правильно, матимете про що писати".

Водночас депутат Анатолій Чесанов підходить до колони студентів. Спочатку всім здається, що він намагається пропхатися крізь натовп. Але до депутата підходить дівчина, яка дає йому якісь таблетки і пляшку мінералки. Помічаємо, що обличчя Чесанова блідне. Депутат сідає на своє робоче місце й випиває пігулку.

Після двох годин облоги мерії студенти вирішують випускати жінок-депутаток, які просяться в туалет. Депутаток випускають лише в тому разі, якщо ті обіцяють повернутися.

Зокрема до клозету спочатку дозволили вийти "свободівці" Олені Калмиковій. Через кілька хвилин вона чемно повертається – тоді випускають її колегу Мар’яну Кривич.

Вийти, але не до вбиральні, просився Василь Продан, але його студенти не випустили. Зі студентами намагається про щось домовитися депутат Володимир Бешлей. Інтонація розмови різко підвищується і ледь не доходить до особистих образ.

Тим часом частина депутатів розкладає на президії пакети з печивом і вечеряє ним. Депутат Ярослав Антоняк сідає за стіл працівників відділу технічного забезпечення, від нудьги шукає на комп’ютері музику. Згодом у залі лунає композиція з фільму "Повернення Будулая". Депутати жартують, що в Антоняка можна замовити будь-яку пісню на вибір за п’ять гривень.

Активісти, які тримають блокаду, закликали депутатів делегувати двох депутатів, щоб вони пояснили, які рішення обранці ухвалили на позачерговій сесії.

Між депутатами та студентами тривала півгодинна дискусія.

Зрештою до мітингувальників делегували депутатів Володимира Бешлея та Анатолія Чесанова. Їм дозволили вийти на вулицю до входу в міськраду. Тут обранці прочитали людям текст звернення про імпічмент президента та відставку уряду, який був прийнятий удень. Люди аплодують, але запитують: "Як вирішилось питання про відставку Михайлішина?".

Чесанов заявляє, що не голосуватиме за це питання – мовляв Михайлішин – нормальна і порядна людина. Після цього депутати під обурені вигуки повертаються до приміщення ратуші.

Василь Продан спілкується з депутатами поблизу президії. Каже, що вже зголоднів і чекає на щойно замовлену піцу. "То ви для всіх замовили чи для себе й депутатів?" – запитую його.

"Звичайно, для всіх. Я замовив 15 великих піц. Гадаєте, буде замало?" – відповів Продан. Але піцу принести не встигли.

Блокада міськради тривала ще приблизно півгодини. Молоді мітингувальники вирішили випустити зголоднілих обранців. Активіст Роман Іваніцький просить надати йому слово з трибуни.

Каже, що студенти тимчасово припиняють блокаду сесійної зали міськради, але вкотре вимагає у Михайлішина у вівторок написати заяву на звільнення. Секретар переконує, що цього не зробить з юридичних обставин. Та запевнив, що питання про своє звільнення готовий винести на чергову сесію міської ради у січні.

Студенти приблизно о 23.00 звільняють прохід у сесійній залі, депутати сміються й аплодують.

Хто писав доноси на студентів

Після цих подій почалося справжнє переслідування студентів-активістів Євромайдану. Група з 23-х депутатів міськради під час "заблокованої" сесії написала донос у прокуратуру. Між іншим, серед них є чимало обранців чинного скликання міської ради.

5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду


Повний список депутатів, які підписали звернення:

Валерій Чинуш,

Ірина Зрибнєва,

Володимир Жаровський,

Олексій Редько,

Роман Клим,

Марія Іванюк,

Марина Гаєвська,

Євген Долгий,

Ярослав Антоняк,

Володимир Бешлей,

Ростислав Білик,

Віталій Червінський,

Анатолій Чесанов,

Олег Громадський,

Любов Сорохан,

Юрій Ткачук,

Дмитро Сірман,

Степан Ленігевич,

Ігор Незборецький,

Володимир Кедь,

Оксана Мойсюк,

Олег Вікнянський,

Василь Максимюк.


5 років Євромайдану: як студенти в Чернівцях блокували міськраду


Прокурор Чернівецької області Павло Павлюк відреагував блискавично, заявивши, що правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом захоплення приміщення й блокування роботи міської ради.

"За даним фактом уже розпочато кримінальне провадження. Запевняю, що особи організаторів і виконавців цього злочину будуть встановлені та притягнуті до відповідальності, адже такі дії не мають нічого спільного з мирними акціями", - зазначив прокурор у своєму зверненні.

Пізніше правоохоронці знайшли крайнього в організації блокування ратуші – екс-члена виконкому, активіста партії "УДАР" Олексія Коломійця, який отримав повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення – підбурювання осіб до захоплення приміщення та блокування роботи ратуші.

Тим часом депутати-підписанти скандального звернення почали по черзі заявляти про відкликання своїх підписів.

"Ми тут за партію. А ви: хєрац – натє!"

Події у міськраді не на жарт розлютили тодішнього голову Чернівецької ОДА Михайла Папієва. Уже наступного дня, 3 грудня 2013 року він викликав до себе на "килим" депутатів від Партії регіонів. Своїм однопартійцям регіонал, який до останнього відстоював інтереси президента Віктора Януковича, влаштував "розбірки" - за те, що вони напередодні під тиском молоді прийняли рішення про недовіру Януковичу й Азарову.

Журналіст Вадим Пелех оприлюднив у YouTube аудіозапис цієї розмови Папієва з депутатами.



У своїй емоційній розмові з депутатами Папієв, використовуючи ненормативну лексику, сварить їх за те, що місцева організація ПР "фактично зайняла позицію проти президента":

"Фактично Чернівецька партійна організація, можна собі уявити і сказати, зайняла позицію проти президента. І ніхто не переконає нікого. Мало того, що начиталися всі там, і написалися всі тут місцеві. Ми старі партійці, то все "Рідне місто", ми тут за партію, а ви хто? А тут хєрац - натє! Президента добровільно у відставку...", - говорить в аудіозаписі Папієв.

Водночас, Папієв у записі називає рішення, яке прийняли депутати, "зрадою", а також попереджає обранців райрад:

"Не дай Боже. Не дай Боже хтось із сьогоднішнього дня прийме якесь рішення. Я маю повне моральне право попередити всіх: кожне наступне рішення - виключення з партії (...) Ми гратися не збираємось... Ну не може Чернівецька область так..."

Пізніше Папієв вимагає в Михайлішина пояснити, чому депутати прийняли таке рішення. Але той спочатку відмовляється відповідати:

"Давайте може я позже. Бо я вчора був учасником. І я на Центральну площу виходив".

"Ну поясніть, хочеться знати і вашу оцінку. Ви ж головуючий. Ви ж ставили це на голосування. Це все робилося. Скажіть, що відбулося і як вам голосувалося? Ви ж маєте знати, чи усвідомлювали всі, за що голосували?", - продовжив "допит" Папієв.

"Ну про рішення, яке було подане на погоджувальну раду, і далі вже його погоджувальна рада винесла на сесію", - відповів Михайлішин.

Наприкінці аудіозапису екс-губернатор заявляє, що йому потрібні пояснення депутатів, бо в нього це вимагають у письмовій формі.

***

Як надалі розвивалися 5 років тому події Євромайдану й Революції Гідності у Чернівцях – читайте у наступних публікаціях на сайті molbuk.ua

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців проводив розміновував Харківщину
12:20
Що буде, якщо їсти банани щодня: несподівані переваги
11:58
Епідеміолог пояснив, чому школам на Буковині рекомендують перейти на дистанційне навчання
11:40
Трамп заявив, що не полетить у Москву 9 травня
11:18
Проводили технічні роботи: на Буковині горів один із обʼєктів критичної інфраструктури
10:59
Дієтологи назвали чотири продукти, якими можна заспокоїти нерви
10:41
Україну накриє аномальна весна: що прогнозують синоптики
10:15
У Чернівцях «Mercedes» в'їхав у тролейбус: у ДТП загинув 21-річний чоловік
10:00
У Чернівцях в історичних будівлях пропонують реставрувати балкони
ексклюзив
09:38
Перевірте документи: кому від 1 березня можуть анулювати декларації із сімейними лікарями
09:15
Патрульна поліція хоче відмовиться від терміналів для оплати штрафів: пілотний проект працює на Буковині
08:52
США тиснуть на Київ щодо угоди про корисні копалини, погрожуючи відключити Starlink — Reuters
08:31
У Чернівцях успішні спортсмени будуть отримувати стипендії
08:10
Вночі Україну атакували 162 безпілотниками: які наслідки
07:49
Народження трійні та перекриття вулиці через ремонт: головні новини 21 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 22 лютого не буде світла
07:18
22 лютого: кого потрібно пом'янути в цю батьківську суботу
07:00
Погода на Буковині 22 лютого
02:00
Коли сіяти капусту на розсаду у 2025 році: буде рости краще, ніж торік
01:45
Наліт з крана зникне за 1 хвилину: до чого тут звичайний кетчуп
01:30
Пийте цей сік щодня, щоб забути про високий цукор та старість. Він є у кожному магазині
01:15
Найкраща редиска для України: 6 сортів, які гарантовано дадуть багатий урожай
01:00
Яровизація картоплі: коли її робити, щоб отримати здоровий врожай
00:45
Сприяє росту волосся. Ось як правильно робити масаж голови
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм