Унікальна традиція: кухарка з Буковини розповіла, як створювати поминальне деревце

Новини Чернівців / новини / Життя / Фото
4 067
0
Унікальна традиція: кухарка з Буковини розповіла, як створювати поминальне деревце

Флоаря Лупаштян із села Сучевени на Глибоччині займається випіканням поминального деревця вже 40 років. Вона дуже полюбляла ще змалечку випікати, тому вже з 9-го класу почала опановувати цю традицію.

Про це йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".

– Я з дитинства дуже любила випікати. Випікала різні калачі, солодке. Навчилася випікати від своєї мами. Закінчила училище за спеціальністю "Кухар". На жаль, перед тим, як йти на навчання, я не знала, що можна було обрати спеціальність "Кондитер", – розповідала пані Флоаря.

Випіканням поминального деревця займалася її мама, від якої і донька навчилася.

- Моя мама займалася випіканням поминального деревця. Я часто дивилася, як майстерно їй все вдається. Мені це дуже подобалося, тому вже з 9-го класу я почала і сама цим займатися, – каже пані Флоаря.

Поминальне деревце у Сучевенах робиться з 18 кілограмів борошна. У сусідніх селах, зокрема у селі Купка поминальне деревце робиться з 25 кілограмів. Тому ці деревця в різних селах відрізняються.

На створення одного деревця йде близько трьох годин. Це лише на створення і випікання форм, коли працюють три-чотири жінки. На оформлення деревця йде ще близько двох годин. Тут, як розповіла пані Флоаря, вона бере лише одну помічницю, бо робити утрьох деревце незручно.

– Деревце складається з 18 фігурок. Якщо починати зверху, то на верхівці встановлюються два хрестики спиною один до одного, щоб гарно виглядало. Трохи нижче йде так званий калач верхівки – лише один. Далі всіх видів фігурок має бути по три. Я вже не згадаю, чому саме три і що це означає. Та я навіть і не питала. Тоді, коли вчилася цієї традиції, то старші жінки казали, що так має бути. Яку символіку це число несе, не знаю, три – то три. Серед фігурок є риба, замок, виноград, зозуля, драбина, квітка. Також ми додали калач із восьма дірками, в які встромляємо квіти.

Пані Флоаря розповідала, що за помічниць бере одних і тих же жінок, які вже давно займаються цією справою. Вони мають розподілені завдання: знають, хто що робить і за які фігури відповідає.

Флоаря розповіла, що за тривалий час своєї праці вона додавала до деревця якісь свої елементи та ідеї, а також запозичувала їх у сусідніх селах.

– Деревце змінилося відтоді, як я почала його випікати. Тоді воно було не таким великим, порівняно з нинішнім. Також я додала декілька своїх фігурок, наприклад, трикутничок із квіткою з тіста. Також сама придумала таку кругленьку форму, типу квітки. Є ще й інші фігурки, лиш назву ми вже не давали. Із сусідніх сіл я позичала певні форми, яким давала назву, залежно від тої місцевості, з якої я цю фігурку брала. Так з’явилася йорданештська, від назви села Йорданешти та купська – від назви села Купка, – розповідала пані Флоаря.

Пані Флоаря має онучок, які допомагають бабусі пекти калачі для поминального деревця.

– У мене є три онуки. Менша у першому класі, тому я її не дуже долучаю до справи, хоча і вона інколи крутить маленькі фігури. А старші у 4-му та 7-му класах. От вони мені дуже допомагають.

– Може, коли тільки починала цим займатися, було важко робити якісь фігури. А зараз для мене нічого важкого немає, вже звикла і руки самі роблять. Це досить клопітка робота, яка займає чимало часу, – каже жінка.

Пані Флоаря розповіла, що залежно від того, якою була людина за життя і виходить поминальне деревце. Якщо людина була хорошою, з добрим серцем та привітною, то фігурки виходять гарними та рум’яними. А от якщо людина була злою, то й робота не йде.

Флоаря Лупаштян розповіла, що робить деревце не тільки для односельчан, а й для інших сіл та навіть областей.

– Замовляли деревце і з Чернівців. У деяких односельчан були родичі в Ужгороді, тому вони просили зробити деревце, яке відправляли туди.

Поминальне деревце складається зі своєрідного каркасу, на який нанизуються калачі. Воно виходить у формі піраміди, тобто більші калачі ставляться внизу, менші ще вище і так до самої верхівки. Після цього поміж цими калачиками кладуть солодощі: цукерки, шоколадки, зефір, мандарини. На самому вершечку, за бажанням, можна поставити живі квіти.

Поминальне деревце роблять у день поховання померлого, яке супроводжує його до самої могили. Деревце несуть перед померлим четверо чоловіків. Далі воно ще робиться на шість місяців після смерті, на рік, на три роки та сім років.

– Усе залежить від бажання родичів та фінансів. Якщо є гроші, то можна робити і на 12 днів після смерті людини, – каже Флоаря.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

22:19
Вдалі дні квітня для кожного знаку Зодіаку. Позначте ці дати в календарі
21:59
Рай для шахраїв: новий фотогенератор ChatGPT дозволяє підробляти чеки
21:40
Чернівецька обласна лікарня співпрацюватиме з провідною клінікою Португалії
21:20
В Україні з 2026 року планують запровадити новий календар щеплень
21:00
На Алеї Слави у Чернівцях немає відеокамер, бо там не завершені роботи
20:44
В уряді розповіли, чи вплине мито США на курс валют і ціни на продукти в Україні
20:22
Ворог дійсно готується: в Офісі Президента відреагували на загрозу нового наступу Росії
20:01
Чи можуть у Чернівцях воду подавати за графіком через низький тариф: Клічук розповів про проблеми водоканалу

Колонка

Читають Коментують
"Це аферист, який використовує приміщення міста і не платить гроші", - мер Чернівців про керівника волонтерського штабу
24 533
Смертельна ДТП в Австрії, у якій загинули українці: серед загиблих є троє жінок з Буковини
12 043
Волонтери заявили, що "Клічук спить і бачить", як їх виселити із приміщення у центрі Чернівців. У мерії прокоментували
10 927
Пенсіонерів звільнили від сплати податку: що відомо
9 017
У центрі Чернівців під час ремонту пошкодили водопровідну мережу
6 085
Такий молодий... Загинув захисник із Буковини Віталій Кадищук
5 885
У Чернівцях рятувальники витягли водійку, затиснуту в авто під час ДТП
4 954
На Буковині горіла майстерня: рятувальники розповіли подробиці
4 881
У Чернівцях обирали керівника "Ветеран-Хабу": збори завершилися суперечкою - фото
4 718
На Буковині попрощаються із чотирма воїнами, які загинули у боях проти окупантів
4 637

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм