У Чернівцях відбулась презентація документального фільму про хліб.
26 червня в учбово-методичному центры культури Буковини відбулась презентація нового документального фільму від етнографічного проекту "Спадщина" темою якого став буковинський обрядовий хліб і його різновиди.
Авторами виступили Микола Шкрібляк – майстер народної вишивки, заслужений діяч мистецтв України, Іванна Стеф'юк— етнограф, методист, кандидат філологічних наук, доктор філософії та Олег Сташкевич - провідний технік-оператор оптичного устаткування.
У фільмі можна побачити унікальну для України традицію випікання "деревця" ("парастос", "пом") , а також стежки видів сакрального хліба у кожному з головних обрядів у житті людини.
"Хлібом та сіллю зустрічають людина найдорожчого гостя на хрестинах, весіллях та за поману, випікають колачі на свят вечірній та панахидний стіл, ставлять кутю та колово і фактично у кожному родинному святі головною стравою є хліб на столі. Хлібом благословляють на шлюб і дорогу, хлібом очищають і хліб передають на той світ як головний дар за здобутий рай…".
Микола Шкрібляк каже, згадуючи своє дитинство що: "хліб дуже важливий і неважливо, що нас оточує, важливо щоб був кавальчик хліба, як є хліб так буде і до хліба, так кажуть в народі".
Під час презентації фільму було відтворено фрагмент дитячих колачин із причастям на молоці, а також озвучено таємниці "крилатого хліба" який також до сьогодні побутує у традиціях Чернівецької області. Один із різновидів обрядового хліба, буковинське деревце з дарами, представлявся саме як потенційний елемент обласного списку елементів нематеріальної культурної спадщини із перспективою включення у загальнонаціональний.
Гості які були присутніми на презентації могли власиними очима побачити, як проводився обряд до шлюбу, а також почути обрядові пісні і почастувати колач з солодким медом.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
27-06-2018, 11:23
0
2 404