19 квітня, четвер
Святителя Євтихiя, архиєпископа Константинопольського, Преподобної Платониди Сирської, Мучеників 120 перських
Святителя Євтихiя, архиєпископа Константинопольського Святитель Євтихій, Архієпископ Константинопольський Життя Святителя Євтихія, Архієпископа Константинопольськогонародився в селищі "Божественне", у Фригійській області, в сім'ї воїна Олександра та Сінесії, яка була дочкою священика.
Початкову освіту отримав від свого дідуся-священика. Як говорить Передання, одного разу під час дитячої гри Євтихій написав своє ім'я із титулом Архієпископа, і цим, немовби несвідомо, вибрав свій життєвий шлях.
У дванадцятирічному віці він був відправлений до Константинополя для отримання подальшої освіти. Тут юнак досяг значних успіхів у вивченні наук і зрозумів, що людська мудрість - ніщо проти вчення Божественного Об'явлення.
Євтихій вирішує присвятити себе чернечому життю. Для цього Святий віддаляється в один із Амасійских монастирів та приймає у ньому чернечий постриг. За свою суворість життя він був поставлений Архімандритом всіх Амасійскіх монастирів.
Коли за імператора Юстиніана (527 - 565) відбувалась підготовка до V- го Вселенського Собору, то на підготовчі засідання замість Амасійського Митрополита був відправлений Архімандрит Євтихій, оскільки сам Митрополит захворів.
Саме у Константинополі похилого віку Святий Патріарх Мина (536 - 552), побачивши Євтихія, передбачив, що він буде після нього Патріархом. Після смерті святого Патріарха Мини, Апостол Петро з'явився у видінні імператору Юстиніану і, вказавши рукою на Євтихія, сказав: "Нехай він буде поставлений вам Єпископом". Так, за Божим Промислом, Євтихій став Архієпископом Константинополя.
Початок Архипастирського служіння Святителя співпав із початком V-го Вселенського Собору, на якому були засуджені попередні єресі, а також був засуджений Феодор Мопсуетський та його твори й деякі твори Блаж. Феодорита та Іви Едеського. Однак через кілька років в Церкві виникла нова єресь - автортодокетів, які вчили, що Тіло Христове перед Хресною смертю і Воскресінням стало нетлінним і не відчувало страждань.
Святий Євтихій сміливо виступив проти цієї єресі, проте сам імператор Юстиніан схилився до неї, спрямувуючи свій гнів на Святителя. Так, за наказом імператора Архієпископа Євтихія схопили у храмі і, зірвавши з нього патріарше облачення, відправили його на заслання в Амасійский монастир. Святитель зі смиренням переносив своє вигнання, перебуваючи у монастирі в пості та молитві й творячи багато чудес і зцілень.
Так, за його молитвою у дружини благочестивого чоловіка, Андрогипа, в якої завжди народжувалися лише мертві немовлята, народилися і досягли зрілого віку два сини. Двоє глухонімих юнаків отримали дар мови; дві дитини, які важко хворіли, одужали. Святитель також зцілив ракову хворобу на руці художника. Іншого художника святитель зцілив, намастивши його хвору руку оливою та створивши над нею хресне знамення.
Святий Євтихій зціляв не тільки тілесні, але й душевні хвороби: вигнав біса з дівчинки, яку не допускали до Святого Причастя; вигнав біса з юнака, який втік з монастиря і після цього юнак повернувся до своєї обителі. Також зцілив прокаженого п'яницю, який, очистившись від прокази, зцілився і від своєї пристрасті.
Коли відбувався напад персів на Амасію і які залишали вмирати голодною смертю місцевих жителів, то, за вказівкою святителя, з монастирських житниць видавали зерно голодуючим, причому запаси зерна в обителі, за його молитвами, не зменшувались.
Святитель Євтихій отримав від Бога дар пророцтва: він вказав імена двох імператорів-наступників Юстиніана - Юстина (565 - 578) і Тиверія (578 - 582). Після смерті святого патріарха Івана Схоластика святий Євтихій в 577 році був повернений на кафедру з 12-річного вигнання і знову став мудро керувати своєю паствою.
У Фомину неділю 582 року Святитель Євтихій, зібравши увесь клір, дав своє благословення і з миром відійшов до Господа.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
19-04-2018, 09:27
0
1 483