Неділю після Великодня називають Провідною або Поминальною. Цьогоріч вона припадає на 23 квітня.
Цього дня буковинці провідують могили своїх близьких і рідних, запалюють поминальні свічки, моляться, справляють заупокійні служби. Як розповів етнограф Микола ШКРІБЛЯК, наші предки вважали, що після Великодня на весь тиждень Господь відпускає душі померлих на землю. Кажуть, коли на Провідну неділю падає дощ, то котрась із душ плаче, що Господь не відпустив її до рідних за земні гріхи.
– Здавна склалася така традиція, що в дні Христового Воскресіння та на Провідну неділю люди в буковинських селах і містах йдуть на могили своїх рідних у надії на те, що вони теж воскреснуть і їхнє життя продовжиться у вічності, – каже настоятель храму Преподобної Параскеви Сербської, протоієрей Микола СЕМЕЛЮК. – Святкуючи воскресіння Сина Божого, ми з цією радісною звісткою йдемо не тільки до живих, а й до тих, кого вже немає з нами, та віримо у загальне воскресіння мертвих. Це основа нашої релігії, нашої віри. Основною в цьому дійстві є молитва за покійників, особливо Літургійне поминання, наша благодійна пожертва в їхню пам’ять. Люди в ці дні роблять поману, подають милостиню нужденним. Подекуди існує традиція роздавати їжу та частування біля могил. Шкода, що ці помани почали переростати у трапезу на могилах. Цього не варто робити. Так само не треба залишати на могилах освячені великодні страви. Це не християнська традиція. Краще дати комусь цю пасочку або крашанку і попросити його помолитися за душу спочилого. Щоби якнайбільше людей згадали його добрим словом.
Отець Микола закликав буковинців не нести на кладовище штучні квіти та вінки, бо Церква цього не підтримує. Натомість можна посадити на могилі гарні живі квіти або поставити букет.
Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
22-04-2017, 19:01
0
10 131