RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Викладач ЧНУ, боєць АТО виготовляє мідну біжутерію та ножі

Перстені, браслети, сережки та кулони з міді і латуні... Замість коштовного каменя оздобою персня є стріляна куля, а до сережок прикріплені мініатюрні коліщатка. Ножі, на руків’ях яких вирізьблені фігури тварин...

Викладач Чернівецького національного університету, доброволець АТО Андрій ГРЕЧАНЮК називає свої вироби на 70 відсотків ремісництвом і на 30 – творчістю. Каже, що робота над ними допомагає йому розслабитися та приносить задоволення. Його біжутерію та ножі практично відразу розкуповують. Адже таких у магазинах не побачиш.

–Мені завжди подобалися ножі, – розповідає А. Гречанюк. – Я виріс у селі, і ніж – це така потрібна штука, якою можна було щось зрізати, заточити. Хоча мені ніж подобався більше не як інструмент, а саме його естетика. Ще тоді я почав їх робити з чого лише міг. Не раз псував інструменти, і за це мені влітало від батька та діда. Якось вирішив зробити ніж у подарунок батькові. Але коли я над ним працював, увійшов батько і запитав, для кого роблю. Я відповів, що одному знайомому. І після того той ніж зник, я ніде не міг його знайти. І ось, уявіть собі, через рік після смерті батька я натрапив на цей ніж у його сумці. Тобто він собі його взяв і користувався, бо зрозумів, що це подарунок для нього. Я був розчулений. І зараз цей ніж у мене вдома зберігається. Пізніше посипалися замовлення на ножі від друзів, знайомих.

Свої ножі пан Андрій називає більше сувенірними.

– Це звичайні кухонні ножі, щоби відрізати шматочок хліба, змастити його маслом, – пояснює викладач. – Вони більше є сувенірними, це як-от чоловіки виїжджають десь посмажити шашлики і в кожного є ніж. Основне – щоби вони були гарними, з різьбленим руків’ям, з хорошого дерева.

Все ж зараз пан Андрій лише зрідка, на замовлення, виготовляє ножі. Тому що це вимагає значних зусиль та багато часу, а також немає устаткування. Тож тепер чоловік переключився на біжутерію з міді та латуні. Ідеї черпає з прикрас, які носить сучасна молодь, Інтернету, а також із археологічних знахідок.

– Я часто дивлюся, що люди носять на собі, що зараз популярне, – розповідає викладач. – У громадському транспорті, на різноманітних зібраннях спостерігаю за жінками віком 15-30 років. Це той віковий контингент, який схильний купувати щось нове і цікаве. Тому що старші жінки, як правило, носять одні й ті ж прикраси. Також часто дивлюся в Інтернеті. Там є дуже багато прикрас, виготовлених із дорогоцінного металу, прикрашених коштовними каменями. Так, вони дорогі, проте в них немає нічого цікавого, елементу для творчості. Бо, на мій погляд, прикраса не обов'язково має бути з дорогоцінного металу. Її можна виготовити навіть із гвіздка, будь-чого, головне – естетична форма. До прикладу, надалі я планую робити біжутерію з камінцями, які назбирав на березі Прута. Серед них – навіть звичайні піщаники, але дуже цікавої форми, з дивовижними прожилками. Також дивлюся на біжутерію, яку виявили під час археологічних знахідок. І теж пробую щось таке зробити.

У 12-13 століттях, зауважує викладач, рідко хто на наших територіях носив срібні та золоті прикраси. Зазвичай це були мідь та бронза.

– Раніше прикраси відігравали роль статусної речі. Бачив такий перстень у когось на пальці – і розумів, що це якийсь начальник, – зауважує чоловік.

Біжутерію Андрій Гречанюк любить виготовляти під джазову музику: "Люблю класичний, гітарний, піаніно, бас-джаз. Вмикаю, воно грає, а я собі паяю. Якихось спеціалізованих ювелірних інструментів у мене немає, бо вони доволі дорогі. У мене зараз є задум придбати пічку і відливати прикраси. Малюнки на біжутерії переважно роблю за допомогою розчину хлорного заліза. Звичайна елементарна хімія за десятий клас, але насправді це доволі цікаво".

В одному з перстенів, виготовлених Андрієм Гречанюком, замість коштовного каменя – стріляна куля зі Сходу.

– Коли я перебував в АТО, то зібрав на позиції, де перебував, кілька куль, – каже Андрій Юрійович. – Більшість деформовані, лише одна пряма. Вона мені не давала спокою. І от якось вирішив припаяти її до персня. Тепер відіслав його до магазину у Львові, через який реалізовую свої вироби. Не знаю, хто його купить і хто буде носити. Також у мене одна пара замовила обручки на десятиліття подружнього життя, або, як цю річницю ще називають, на латунне весілля. Відповідно, обручки також замовили з латуні.

Свої вироби Андрій Гречанюк продає через магазини або на фейсбук-сторінці. Ціни залежать від складності роботи, кількості та вартості матеріалу. До прикладу, перстень може коштувати від 150 до 300 гривень, сережки – 200-300 гривень, набір із сережок, кулона та персня – 500-600 гривень.
Редактор: Галина Олійник
8-04-2017, 20:00
Коментарів 0 Переглядів 5 542

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.