RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Міні-ГЕС на Дністрі: будівництво не на часі

У попередніх випусках "МБ" ми розповідали про плани будівництва шести міні-ГЕС на Дністрі та ймовірні загрози екології регіону. Керівництво компанії, яка має намір реалізувати проект, наводить свої аргументи.

Про плани будівництва, плюси і мінуси проекту розповідає генеральний директор державної компанії "Укргідроенерго" Ігор СИРОТА.

"Хочемо зменшити загрозу повеней"

-Задля чого "Укргідроенерго" ініціює цей проект? Якою має бути очікувана користь від нього?
-Передумовою ініціювання проектних робіт та досліджень щодо будівництва міні-ГЕС у цьому регіоні є необхідність розвитку генерації електроенергії з відновлюваних джерел. Це є обов’язковим для країн Євросоюзу, згідно з стратегією, що отримала назву "Стратегія 20-20-20". Вона передбачає долю генерації електроенергії з відновлюваних джерел 20% від споживання кожної з країн. У світовій практиці не протиставляються виробництво електроенергії на ГЕС, охорона довкілля і туризм. Наприклад, лідерами з використання гідропотенціалу річок для виробництва енергії є Франція (використання на 98%), Швейцарія (97%), Швеція (72%)... Ще одна передумова – зменшення рівнів повеней у верхів’ях Дністра та їхніх руйнівних наслідків. Нерегулярний дебет ріки Дністер призводить також до засух. У зв’язку з масовою вирубкою дерев на схилах Карпат зросте тривалість періодів засух, що збільшить кількість лісових пожеж. Додатково розпочнеться інтенсивний розвиток ярів. Така картина вже мала місце на схилах Дністра наприкінці 19-го сторіччя. Таким чином природний стан Верхнього Дністра та прилеглих районів змінюється, причому в гірший бік. Міні-ГЕС на Верхньому Дністрі, що запропоновані до проектування, не є аналогами каскаду ГЕС на Дністрі або гідровузла Дністровських ГЕС та ГАЕС, що нижче за течією. Наші попередні розрахунки передбачають будівництво невеликих руслових ГЕС із потужністю в 10 разів меншою і з обсягами водосховищ, які в сотні разів менші, ніж водосховища ГЕС Дністровського каскаду. Фактично, нами пропонується створити до шести невеликих штучних водойм для ГЕС середньої потужності, які природно впишуться в існуючий ландшафт карпатської території, збільшать берегову лінію для розміщення осередків відпочинку, а також суттєво покращать місцеву транспортну інфраструктуру.

-Хто фінансуватиме цей проект? Яка його вартість?
Зацікавленість у проекті вже висловили європейські компанії, які спеціалізуються на будівництві та експлуатації електростанцій на відновлюваних джерелах енергії. Та більш предметний розгляд питання щодо участі міжнародних інвесторів або залучення кредитів міжнародних фінансових організацій під державні гарантії можливий лише після отримання техніко-економічного обґрунтування і позитивних висновків державної експертизи. За попередніми оцінками, згідно світової статистики, будівництво такого каскаду ГЕС коштуватиме близько 1,1 мільярд євро разом із компенсаціями на соціальні наслідки, коштами на природоохоронні заходи та розвиток місцевої інфраструктури. За результатами розроблення ТЕО вартість будівництва буде визначена згідно з державними будівельними нормами.

– На якій стадії розробки проект?
"Укргідроенерго" в 2017-2018 роках планує провести необхідний обсяг вишукувальних робіт та розробити ТЕО можливості будівництва каскаду ГЕС на Верхньому Дністрі. Усі ці роботи будуть проводитися у повній відповідності з чинним законодавством, у тому числі тим, що регламентує будівельну та природоохоронну діяльність. Це будуть не будівельні роботи, а лише роботи, пов’язані з науковими вишукуванням в місцях, щодо яких відсутні заборони в чинному законодавстві. "Укргідроенерго" знає про наявність ділянок природно–заповідного фонду в регіоні. При вишукуваннях, аналізі результатів та проектуванні обов'язково будуть враховані всі території, об'єкти та пам'ятки. Ми впевнені, що наукові вишукування в цьому регіоні дадуть велику кількість систематизованої інформації високого фахового рівня. Це надасть можливість створення об'єктивної картини стану довкілля в районі Верхнього Дністра та його очікуваної динаміки, зокрема від антропогенного впливу (вирубка лісів, накопичення побутових відходів, неконтрольованих вилов риби тощо). За результатами цих вишукувань та ТЕО, кількість ГЕС, місця їх розташування, а також висота гребель і розміри водосховищ очікувано будуть зміненими.

"Рішення буде лише після висновку держекспертизи"

–Чи відомо "Укргідроенерго" про протести щодо будівництва міні–ГЕС на Дністрі?
"Укргідроенерго" неодноразово відповідало на запити громадських організацій щодо підготовки проекту будівництва каскаду ГЕС у верхів'ях Дністра. На нашу думку, теза про "...незворотний негативний вплив на стан природних комплексів та об'єктів Національного природного парку "Дністровський каньйон" є такою, що потребує всебічного вивчення. Для оцінки впливу верхньодністровського каскаду ГЕС на довкілля та економіку регіону необхідно виконати техніко–економічне обгрунтування будівництва з визначенням місць розміщення ГЕС за різними варіантами, визначити, який із них найбільш прийнятний та економічно ефективний, та дослідити всі наслідки. Після проведення громадських слухань проектна документація передається на державну експертизу і лише у разі її позитивного висновку приймається рішення щодо початку або заборони будівництва.

–Якою буде відповідь "Укргідроенерго" на аргументи тих, хто проти будівництва ГЕС? Зокрема, щодо того, що спорудження міні–ГЕС спричинить затоплення сіл, замулить воду, знищить рідкісні види риб?

–На жаль, питання будівництва ГЕС стали використовувати в цілях одночасно отримання прибутку (переважно стосується малих ГЕС, що працюють за "зеленим" тарифом) та отримання політичних дивідендів від "боротьби за екологію". Позиція ж "Укргідроенерго" відповідає сучасній світовій практиці розвитку енергетики на відновлюваних джерелах: спочатку вивчити потенційний регіон, потім визначити всі фактори та зробити моделювання розвитку ситуації за сценаріями "як є" та "як буде". Наразі Карпати, які є верхньою частиною басейну Дністра, зазнають нищівного антропогенного впливу. Це означає, що найближчим часом суттєво погіршиться екологічний стан у верхній частині Дністра. Різко зросте обсяг короткочасних повеней, які будуть перемежовуватися майже повним пересиханням річки. Розроблення ТЕО займе кілька років. І от саме тоді необхідно буде проводити фахову дискусію – що чекає річку Дністер і що слід робити. Випереджальні заборони досліджень – це як занурювання страусом голови в пісок – "у нас усе добре, нам сьогодні нічого не потрібно". Згідно чинного законодавства, після розроблення проектної документації матеріали оцінки впливу на навколишнє середовище оприлюднюються та обговорюються на громадських слуханнях у регіонах, що підпадають під безпосередній вплив. Лише після позитивного висновку державної експертизи, в тому числі з питань екології та техногенної безпеки, можливе прийняття обгрунтованого рішення органів державної влади, щодо початку або заборони будівництва. Наразі ж "Укргідроенерго" закликає всі сторони до дискусії, з викладанням кожною стороною аргументів та фактів для подальшого їх обговорення. З нашої точки зору, вже зараз говорити про початок будівництва або його безумовну заборону, передчасно.

Нагадаємо, у грудні минулого року державна компанія "Укргідроенерго" в системі ProZorro оголосила тендер на підготовку техніко-економічного обґрунтування на будівництво Верхньодністровського каскаду ГЕС.

Де планують спорудити міні–ГЕС

–Тлумацький район, село Вістря;
–Городенківський район, 3,5 км вище села Монастирок;
–Заліщицький район, села Литячі, Брідок, місто Заліщики;
–Борщівський район, село Устя.

Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
Редактор: Галина Олійник
18-02-2017, 17:46
Коментарів 0 Переглядів 2 869

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.