До редакції звернулися мешканці декількох сіл Кіцманського району, в тому числі Лужан, з тривожними повідомленнями, що на городах картопля хворіє фітофторозом.
Як повідомила начальник Кіцманської районної станції захисту рослин Ольга Матвійчук, картопляні плантації, уражені цією хворобою, є майже в кожному селі, і спостерігається таке явище вже протягом трьох-чотирьох років.
Біля картоплі і томатів не треба садити пасльонові овочі
Фітофтороз – одне з найбільш поширених небезпечних захворювань картоплі та томатів. Масове ураження рослин на 20-50% спостерігається майже щорічно. Втрати врожаю становлять 10-15%. Збудник захворювання – гриб – уражає надземну частину рослини та плоди. З нижнього боку листової пластинки на межі здорової і враженої тканини видно білий спороносний наліт, за наявністю якого можна безпомилково визначити захворювання. Тривала тепла волога погода сприяє розвиткові хвороби.
Останніми роками захворювання виявляється на один-чотири тижні раніше, ніж звичайно. Хвороба частіше почала уражати стебла. З появою нової сумісної форми гриба – А2 – фітофтороз, який звичайно уражав рослини у другій половині вегетації, перетворився на хворобу, котра уражає їх протягом усієї вегетації, починаючи від появи сходів і до природного відмирання бадилля.
Для захисту овочів від фітофторозу рекомендується комплекс заходів, які взаємно доповнюють один одного. Найбільш радикальним і економічно вигідним у боротьбі з фітофторозом є створення та використання стійких до нього сортів. Істотну роль відіграє й підбір здорового садівного матеріалу. Посіви картоплі чи томатів слід розміщувати в сівозміні на значній відстані від овочевих культур родини пасльонових.
Вперше рослини обробляють, коли
їх висота сягає 15-20 сантиметрів
Однак, за словами начальника обласної станції захисту рослин Володимира Гунчака, основним прийомом у боротьбі з фітофторозом залишається обробка посівів фунгіцидами. Профілактичне обприскування картоплі здійснюють під час змикання бадилля в рядках. Орієнтуються на висоту рослин 15-20 см, не чекаючи прояву перших ознак фітофторозу. Томати вперше профілактично обробляють через декілька днів після висаджування розсади. Подальший обробіток здійснюють з інтервалами, які відповідають тривалості захисної дії препарату: 10-12 днів для комбінованих фунгіцидів і 7-8 для препаратів контактної дії.
Максимальна ефективність фунгіцидів досягається тоді, коли захист насаджень від фітофторозу починають комбінованими препаратами (Акробат МЦ, Ридоміл МЦ, Татту та інші). З їх допомогою можна на 20-30 діб затримати зараження рослин хворобою. Фунгіциди комбінованої дії нівелюють недоліки в обприскуванні та захищають листя нижніх ярусів. Ці фунгіциди застосовують не більше двох-трьох разів за сезон.
З появою симптомів хвороби на рослинах чи плодах обробіток насаджень здійснюють фунгіцидами контактної дії (Дітан, М-45, Купроксат, Блубордо та інші). На присадибних ділянках використовують препарати у таких пропорціях:
системно-контактні
Акробат МЦ, 69% з.п., Ридоміл Голд МЦ, 68% в.г.– 50 г на 10 л води,
Татту, 55% к.е. – 60 мл на 10 л води,
Танос, 50% в.г.– 15 г на 10 л води;
контактної дії
Купроксат, 34,5% к.е. – 80-100 мл на 10 л води,
Пенкоцеб, 80% з.п.– 40 г на 10 л води.
Десяти літрів робочого розчину вистачає на 2-2,5 сотки.
22-06-2006, 16:06
0
10 519