
"Бабусин" метод – інгаляція з картоплі
За деяких гострих і хронічних захворювань верхніх дихальних шляхів у домашніх умовах можна робити парові інгаляції. Їхній цілющий ефект – у лікуванні теплою чи навіть гарячою парою, насиченою лікарськими речовинами.
Розчини, які використовують для інгаляції, можуть складатися усього з двох компонентів – питної соди і води, або з більш складних – різних медикаментів, лікарських трав, мінеральної води. Але у будь-якому разі потрібно зважати на індивідуальну реакцію на той чи інший препарат.
Щоби краще відходило мокротиння, використовують содові інгаляції (на літр води – 4 чайні ложки соди) чи вдихають випари підігрітої мінеральної води.
При запаленні мигдалин добре діють інгаляції водного розчину із соком часнику, цибулі. Для його приготування необхідно зробити кашу з цибулі або часнику за допомогою пристосувань для вичавлювання часнику. Отриману кашу процідити через марлю. Сік цибулі або часнику розвести водою у пропорції 1:10 (1 частина соку, 10 частин води). Фітонциди (речовини зі знезаражувальною дією) цибулі і часнику вбивають практично всі види хвороботворних мікробів.
Особливо корисні інгаляції з ароматами розпарених рослин – свіжоподрібненої хвої сосни, кедра, ялівцю, висушеного листя евкаліпта, дуба, берези, квітів липи, ромашки, м’яти, лаванди, з полином, шавлією, листям чорної смородини. Випари цих рослин мають знезаражувальну, протизапальну і ранозагоювальну дію. Під час приготування відвару використовують таку пропорцію: на 250 мл води – столова ложка рослинної сировини.
При інфекціях дихальних шляхів можна заварювати чебрець, материнку, лаванду, мати-й-мачуху, шавлію, ромашку.
Хороший ефект при цих захворюваннях дає також вдихання парів вареної картоплі "у мундирі". Тривалість процедури – 5-15 хвилин. Фітонциди, які містяться у картоплі, посилюють імунологічну реакцію організму і відновлюють процеси у тканинах. До цього "картопляного інгалятора" можна додати 10-20 крапель анісової, камфорної, евкаліптової олії чи олії кропу на літр води. Але зловживати великими дозами ефірних олій не варто, оскільки вони сушать слизову оболонку, призводять до подряпин і подразнюють горло.
Від застуди – випари ромашки та меду
Є низка рецептів інгаляцій, які підійдуть і дорослим, і дітям під час респіраторних захворювань.
З ромашкою лікарською. Столову ложку квітів ромашки залити склянкою окропу, настояти на водяній бані 20-30 хвилин. Потім долити окропом до літра. Вдихати пари почергово носом і ротом впродовж 10-15 хвилин, накрившись простирадлом, складеним удвоє, чи широким махровим рушником. За відсутності ромашки можна скористатися листям шавлії чи м’яти.
З медом. Бджолиний мед розвести кип’яченою водою, підігрітою до 40 градусів, у співвідношенні 1:5, тобто ложка меду – п’ять ложок води. Першу половину часу, відведеного на процедуру, вдихати через ніс, а видихати через рот, другу – навпаки.
З евкаліптом. Для лікування застуди підійде такий рецепт: листя евкаліпта – 2 чайні ложки, хвойний екстракт – 1/4 брикета, ментоловий спирт – 15 крапель, ментолова олія – чайна ложка (за його відсутності можна розчинити 1-2 таблетки валідолу), свіжоприготовлена каша з часнику чи цибулі – чайна ложка. Все залити літром окропу, дати охолонути до потрібної температури, а потім, накрившись рушником, дихати випарами.
З бруньками смереки. Приготувати відвар з верхівок гілок смереки з бруньками (їх збирають у травні) у співвідношенні 1:10, залити окропом, настоювати на водяній бані 30-40 хвилин і дихати випарами при захворюваннях бронхів і легень. Це дезінфікує дихальні шляхи і полегшує дихання.
З ялицевою олією. Щоденно втирати ефірну олію ялиці, змішану з рослинною олією, в ділянку грудей і "комірцевої" зони спини, а також робити інгаляції. Для цього зручно використовувати простий пластиковий інгалятор. Якщо його немає, допоможе термос або чайник. У термос наливають окріп майже доверху, додають краплю ялицевої олії і дихають через паперову трубку. Якщо олія починає випаровуватися, потрібно додати ще одну краплю. Процедуру робити впродовж 5 хвилин. Дві чи три краплі одразу не крапати, адже надмірні випари олії можуть спричинити напад кашлю
ВАЖЛИВО
Виконуємо інгаляцію правильно
- Інгаляцію роблять не раніше, ніж через 1-1,5 години після прийому їжі чи значного фізичного навантаження.
- Під час курсу інгаляційного лікування заборонено курити. У крайньому разі до і після інгаляції не курити впродовж години.
- Інгаляції варто робити у спокійному стані, не відволікаючись на читання і розмови.
- Одяг не повинен тиснути у шию чи ускладнювати дихання.
- При захворюванні носових шляхів вдих і видих необхідно робити через ніс, дихати спокійно, без навантаження.
- Часте глибоке дихання може призвести до запаморочення, тому періодично необхідно переривати інгаляцію на короткий час.
- Перед процедурою не потрібно вживати відхаркувальні засоби, полоскати рот розчинами антисептичних засобів (перманганат калію, перекис водню, борна кислота).
- Після будь-якої інгаляції треба прополоскати рот кип’яченою водою кімнатної температури (маленькій дитині можна дати пити чи їсти).
- Тривалість однієї інгаляції не повинна перевищувати 7-10 хвилин.
ДО ТЕМИ
Гаряче повітря нагріє груди, шию, обличчя
Інгаляцію можна робити не лише над каструлею, але й над тазиком. Налийте гарячий відвар з лікарських трав у невеликий тазик. Краще робити це у ванній кімнаті, де повітря попередньо зігріте обігрівачем або цівкою гарячої води, яка тече з крана. Потім роздягніться до пояса і накрийтеся над тазиком великим махровим рушником. Подихайте 10-15 хвилин гарячим повітрям. Одночасно з дихальними шляхами це повітря нагріває груди, шию і обличчя. Тож прогрівання відбувається з двох боків. Потім швидко сполосніться теплим душем (можна до пояса), одягніть суху білизну, тепло закутайтеся – і в ліжко. Добре, якщо ви ще й вип’єте гарячого трав’яного чаю з медом.