
Місцевий мешканець Петро Неун розповідає: "Я живу тут уже 30 років. Колись на цьому полі була система меліорації, але вона вже не діє, тож навесні чи після сильних дощів постійно прибуває вода. Бувало, що вона піднімалася і текла дорогою, яка розташована вище западини, де знаходяться наші оселі та нафтобаза. Минулого року нас також залило. Склали акти, підрахували збитки, але поки що нічого не відшкодували.
Тоді поставили трубу, яка пролягає під дорогою, але вона занадто вузька. Вода нею стікає у рівчак, а потім у Прут, але через малий діаметр вся вода не встигає швидко стекти. У мене повністю затопило теплицю. А я ж там нещодавно цибулю посадив. Звичайно, на врожай тепер годі сподіватися. Вода прибуває на 2-3 дні, але встигає все на городах знищити. Позатоплювало у нас і підвали. Дорогою повз наші будинки неможливо проїхати, вона повністю під водою. Якби цю дорогу трохи зробили вищою, а трубу під іншою дорогою поставили більшу, то долину так би не затоплювало".
За словами Олексія Смирнова, начальника прес-служби ГУМНС, Новоселицю затопило через те, що орендарі цілої мережі ставків не спустили з них вчасно воду після сильних дощів. Внаслідок прориву меж двох ставків у Колінківцях вода розлилася і вночі у четвер пішла в річку Рокитнянку, з якої розлилася у Новоселиці. У ніч з 31 березня на 1 квітня із зони підтоплення рятувальники евакуювали до родичів та знайомих 52-х осіб.
Протягом вихідних рятувальна служба прокопала 12 водовідвідних каналів до річки. Станом на шосту ранку 3 квітня рівень води впав до нульової позначки, а на нафтобазах ВАТ "Чернівцінафтопродукт" та ТОВ "Мавекс" рівень води становив 5 сантиметрів.
На місці виникнення надзвичайної ситуації працювали 25 рятувальників з Чернівців. Підтоплення завдало збитків орієнтовно на мільйон 350 тисяч гривень. Зараз продовжують обходити власників підтоплених дворів, щоби уточнити збитки. Органи влади визначають, чи буде покладено якусь відповідальність на орендарів ставків.
Востаннє тут підтоплення було влітку минулого року. Тоді через сильні дощі вода із ставків також затопила цю ділянку Новоселиці.
А загалом, за словами Олексія Смирнова, ситуація щодо повені у області стабільна. Рівень води у Сіреті та Пруті спадає. Дощів
сильних немає, а сніг в горах сходить повільно. Однак ситуацію постійно відстежують.
Коментар фахівця
Наталя Іванова,
завідувач сектору гідрології обласного гідрометеоцентру:
– Нинішнього року перша хвиля весняної повені розпочалася наприкінці лютого і характеризувалася незначним підйомом рівня води. 26 березня почалася друга хвиля весняної повені. Вона, на відміну від першої, за характером була найінтенсивнішою за останні п’ять років. Максимальний підйом води на річці Прут, за даними гідропоста, було відмічено 30 березня, і становив він 2,5 метра.
Це вважається різким підйомом, але небезпечних позначок у процесі цього паводку досягнуто не було. Вже у понеділок рівень води у річці Прут знизився на 1,5 метра.
Щоправда, все ж відбулося підтоплення сільськогосподарських угідь, городів та деяких господарств у Новоселицькому районі через прорив дамб ставків. Окрім того, у високогір’ї Карпат ще великі снігозапаси, тому розвиток весняних повеней може тривати до початку травня. А за умови випадання значних опадів можливі і значні підйоми води.
Щоправда, весняного підйому рівня води до небезпечної позначки – 5 метрів – гідрологи не очікують. Натомість кажуть, що для Буковини паводконебезпечними є швидше літо і осінь, ніж весна. Зокрема останній досить інтенсивний паводок у нас був з 17 до 20 серпня, коли підйом води становив до 4 метрів. Подібні паводки були влітку у 1996, 1998 роках.
Загалом, як розповіла Наталя Олександрівна, з 2005 до 2008 року триватиме паводконебезпечний період на річках західного регіону.