24 квітня – знаменний для України день, адже саме тоді президент США Джо Байден підписав довгоочікуваний пакет допомоги на майже 61 мільярд доларів. Баталії щодо розподілу та надання допомоги в Конгресі тривали близько пів року. Про те, які наслідки були через затримку допомоги, що планують передати нам США та як це вплине на військові дії на фронті – далі в матеріалі.
Які наслідки затримки допомогиПоки американські політики сперечалися в Конгресі щодо доцільності, суми, розподілу допомоги України, ми втратили частину Донецької області, а також економили на артилерійських снарядах, яких було обмаль. Росіяни серйозно тиснули, користуючись відсутністю допомоги, та наступали вздовж усього фронту.
Звісно, оперативного успіху (
просування військ углиб оборони противника на 50-150 км – авт.) російські війська не досягли, проте взяття Авдіївки стало першою перемогою росіян з травня 2023 року, коли вони захопили Бахмут. Після цього росіяни окупували низку сіл на Донеччині.
Зараз російська армія зосереджує свої зусилля на взятті Часового Яру, контроль над яким може дати РФ можливість бити безпосередньо по важливих для України логістичних пунктах, як-от Краматорськ чи Костянтинівка.
На що підуть грошіПонад 23 мільярди доларів планують витратити на поповнення власних складів зброї, щоб компенсувати постачання Україні. Ще 11,3 мільярда витратять на підготовку українських військових і підтримку європейського командування, яке так чи інакше залучене до зміцнення обороноздатності України.
Щодо озброєння: зі складів Пентагону США зможуть передати Україні допомоги на понад 11,5 мільярдів доларів. Ще 13,8 мільярда витратять на замовлення виробникам зброї, яка надійде за готовністю, і ще 1,6 мільярда – як гранти для закупівлі озброєння.
Решта коштів піде на гуманітарну, фінансову та економічну підтримку України, програми розмінування, допомогу біженцям тощо.
"Усе працює тільки в комплексі"У переліку озброєння, яке Штати планують нам надіслати, є як потужні засоби ураження противника, як-от ракети Atacms, так і багато техніки, наприклад, бойова машина піхоти Bradley.
"Немає панацеї в одному якомусь суперзасобі чи зразку озброєння. Усе в комплексі працює на нашу перемогу. Ракети знищують комунікації, логістику, командні пункти в тилу ворога. Артилерійські боєприпаси знищують підрозділи ворога на передовій і в ближньому тилу. Бронетехніка й різні засоби ураження потрібні нашим воїнам для захисту себе і знищення ворога в ближньому бою", – каже
Володимир ШВЕДЮК, бригадний генерал, командувач оперативного об’єднання "Захід".Чи зможе допомога Штатів стабілізувати фронтГенерал зазначає, що заходи щодо стримування наступу противника і стабілізації лінії фронту відбуваються постійно, але тепер це буде в рази ефективніше.
"Тепер на голови противника буде летіти в рази більше боєприпасів різної потужності та призначення. Далекобійними боєприпасами ми зможемо ефективно відрізати та знищувати його резерви ще на шляхах висування та станціях розвантаження, не даючи їм змоги розгорнутися. Будемо ефективніше знищувати логістичні бази й шляхи підвозу боєприпасів і майна до їхніх передових підрозділів. Звісно, це надасть змогу знищувати командні пункти противника, які вони перенесли вглиб своєї оборони, що порушить керованість військ ворога", – каже бригадний генерал.
Політолог Ігор БУРКУТ вважає, що допомога Штатів може стабілізувати фронт. Також експерт не відкидає можливості певних наступальних операцій з українського боку.
"У нас не вистачало боєприпасів, снарядів, ракет. Тепер нам передають бронетехніку, артилерію, авіацію – це все повинно допомогти. З нашого боку треба провести ротацію підрозділів, які на передовій. Жодна країна не перемогла, тільки обороняючись. Треба обов’язково готуватися й до наступу. А для цього потрібно підготувати резерви. Більшість європейських політиків зрозуміла, що Росія – безпосередня загроза їхнім громадянам і державам. Це, можливо, важливіше, ніж слово США в наданні чи ненаданні озброєння Україні. Росія також не стоїть на місці: обійшла санкції Заходу й отримує технології від Китаю, що є також проблемою, яку в змозі вирішити лише США. Останні вже пригрозили китайцям санкціями", – зазначає І. Буркут.
Анатолій КРУГЛАШОВ, доктор політичних наук завідувач кафедри політології та державного управління, зазначає, що наш успіх залежить від термінів постачання американської зброї
"Дуже масштабна допомога, а ще й підтримка європейських країн... Усе залежить від того, наскільки швидко вона надходитиме, адже деякі зобов’язання мають довгостроковий характер: лише після того, як оборонні підприємства США отримають фінансування, вони розпочнуть виконувати замовлення. Це не миттєво, але має нам суттєво допомогти. Ми ж маємо зараз зупинити наступ росіян – паралізувати їхню логістику й знищувати їхні важливі інфраструктурні об’єкти. Завдань дуже багато і, ясна річ, що ми не можемо погодитися на ті умови, які нам намагається нав’язати РФ. Тому наші контрнаступальні дії є неминучими, але це вже питання часу та нашої спроможності. У також нас є проблеми з мобілізацією, ми втратили демографічні й економічні ресурси, тому ці проблеми набагато глибші, ніж отримання допомоги і її ефективне використання", – говорить А. Круглашов.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
5-05-2024, 09:20
0
1 313