Для здорової людини піст – річ корисна (лікарі радять раз на 10 днів влаштовувати розвантажувальні дні). Однак навіть повністю здоровим людям, які суворо дотримувалися посту, повертатися до звичайного раціону потрібно поступово.
За словами Олександра ФЕДІВА, професора, завідувача кафедри внутрішньої медицини та ендокринології БДМУ, вихід із посту повинен бути поступовий і тривати не менше семи днів.
– Якщо ви страждаєте на хронічні захворювання, наприклад, у вас виразкова хвороба шлунку чи дванадцятипалої кишки, холецистит або панкреатит, коліт, ентерит тощо, цей термін варто продовжити до двох тижнів, – говорить Олександр Іванович. – Святкову трапезу слід розпочинати з одного або двох шматочків паски та яєць (але не більше двох на день). Адже в яйцях міститься легкий для засвоєння білок. Найкраще у перші два дні після посту інших білкових продуктів не вживати. У наступні дні можна додавати молочні білки.
Одночасно можна вживати не більше трьох страв, порції яких мають бути невеликі. Якщо ви підведетеся з-за столу з легким відчуттям голоду, зможете уникнути проблем. Не варто переїдати й вживати лікарські засоби для кращого травлення.
За словами Яни ТАЛЕКІ, кандидата медичних наук, асистента кафедри внутрішньої медицини та ендокринології БДМУ, розумно й безпечно вживати сирі овочі, які містять клітковину та ферменти природного походження. Це сприятиме хорошому травленню.
– Спиртних напоїв одразу після посту варто уникати, але якщо вже без алкоголю ніяк, то випийте 200 мл вина, – радить Яна Михайлівна. – Не слід зловживати соусами, майонезом. Табу для кожного – вживання продуктів швидкого харчування (чіпси, сухарики, солоні горішки тощо). Це ж стосується і газованих солодких напоїв, жирних сортів м’яса та риби, кондитерських виробів із кремом тощо.
Що і як їсти М’ясо й риба. Починати їсти м’ясо найкраще на 3-4 день після закінчення посту. Уникайте смаженого. Аматорам риби спочатку варто споживати страви, приготовлені з тріски чи судака. Не забудьте про спеції і пряну зелень (петрушку, кріп, цибулю) – вони допоможуть засвоєнню важкої білкової їжі.
Овочі й фрукти. Якомога більше вживайте овочів та фруктів у сирому вигляді, крупи. Особливо це актуально для тих, у кого захворювання шлунково-кишкового тракту.
Кисломолочні продукти. Сир, йогурти, кефір допоможуть підготувати організм до звичної їжі. Випивайте на ніч склянку кефіру або кислого молока – це корисно для кишечнику.
Олія й соуси. Не варто поспішати. Хоча б протягом тижня після посту продовжуйте заправляти салати рослинною олією й утримайтеся від оцту та майонезу.
Напої. Виходячи з посту, вживайте якнайбільше соків, компотів та вітамінних морсів. Щоби стимулювати травлення, перед вживанням білкової страви можна випити келих червоного вина.
Харчуйтеся малими порціями. Не переїдайте. Вживайте їжу малими порціями кожні 2-3 години. Це допоможе уникнути важкості у шлунку й нетравлення.
23-04-2011, 16:57
0
3 173