Домка Іванівна вагу почала набирати після народження другої дитини. До 51 року вона важила вже 200 кілограмів.
- Через свою надмірну вагу втрачала сили, – розповідає Домка Іванівна. – Я не могла пройти кілька метрів з дому до літньої кухні. У мене підвищилася температура, була задуха. Потрапила до лікарні у важкому стані. Мені запропонували операцію з видалення зайвого жиру. Я довго її відкладала, бо дуже боялася.
У липні у військовому госпіталі Домці Іванівні зробили операцію з видалення зайвого жирового прошарку на животі - ліподермопластику. Після операції вже на сьомий день жінку виписали з лікарні з вагою 150 кілограмів.
Провідний хірург військового госпіталю Юрій Царюк, який часто робить подібні операції, каже, що ожиріння стає серйозної проблемою.
– У людини є чотири стадії ожиріння, – пояснює Юрій Степанович. – Якщо на першій та другій стадіях ще можна схуднути самостійно, то на третій та четвертій, на жаль, це вже неможливо.
І хоча люди з надмірною масою тіла вважають себе здоровими, це лише до певного моменту. З часом у них з’являється цілий букет хвороб: задуха, артроз, цукровий діабет, підвищується артеріальний тиск. Ожиріння також призводить до малорухливості, а це причина болю у суглобах.
- Деяким людям для зменшення ваги роблять ліподермопластику – видаляють жирову частину живота, - продовжує хірург. - Для подальшого ефекту схуднення використовуємо ще один метод – накладення шлункового бандажу або лаббендів. Операція триває 40 хвилин. Лаббенди закріплюють навколо шлунка, який поділяється на дві частини. Завдяки зменшенню шлунка за допомогою лаббенду людина може з’їсти не більше 30 мл їжі або ж дві столові ложки. Окрім того, існують свої обмеження: не пити спиртного, не їсти висококалорійної їжі, наприклад, шоколаду, морозива тощо. Можна їсти лише суху їжу, яку потрібно довго жувати. Хоча багатьом людям, які мають надмірну вагу, до такого обмеження важко звикнути, адже до цього вони споживали чималу кількість їжі. Дехто перші три місяці за звичкою намагається наїстися. Але якщо людина, якій встановили лаббенд, з’їла більше, ніж це дозволено, це призводить до блювання. Впродовж трьох місяців за цими пацієнтами спостерігають лікарі. За цей час людина стрімко худне і водночас починає контролювати себе у споживанні їжі. Один із наших пацієнтів таким чином за рік схуд на сто кілограмів.
За 2,5 року лаббенд за бажання пацієнта можуть зняти, але лише у разі, якщо хворий навчився контролювати себе у їжі, веде рухливий спосіб життя. Але пристрій може залишатися на шлунку й все життя, це безпечно для здоров’я.
Вже після схуднення у багатьох хворих без медикаментозної корекції стабілізується артеріальний тиск, відновлюється рухова активність, зникає біль у суглобах та можуть зникнути високі цифри цукри.
Людмила ОСАДЧУК
До теми
Стадію ожиріння визначають за індексом маси тіла: вагу в кілограмах поділити на зріст у метрах у квадраті. Наприклад, 75 : (1,75)2 = 24
До 25 – норма
25-30 – надлишок маси тіла, перша стадія ожиріння
30-35 - друга стадія ожиріння.
35-40 – третя стадія ожиріння.
Понад 40 – четверта стадія різко вираженого ожиріння.
4-09-2008, 11:33
0
13 112