Питання авансу "Газпрому" за контрактом з китайською CNPC на будівництво газопроводу "Сила Сибіру" поки що не вирішено.
Про це заявив заступник голови правління компанії Олександр Медведєв, пишуть "Ведомости".
"Потреби в авансі немає. Аванс міг би стати інструментом Китаю для зниження ціни газу зважаючи на режим митного збору, що діяв. Аванс може бути вигідним обом сторонам, але нічого критичного у застосуванні чи незастосуванні авансу немає, тому "Газпром" вже почав будівництво газопроводу "Сила Сибіру" для поставок газу до Китаю", - підкреслив Медведєв.
Водночас він не уточнив, як аванс пов'язав з митом. Представник "Газпрому" відмовився від коментарів.
Як повідомлялося, "Газпром" у травні підписав з CNPC 30-річний контракт на поставки до Китаю до 38 млрд куб. м газу на рік газопроводом "Сила Сибіру" з Чаяндінського і Ковиктінського родовищ починаючи з 2019 р.
Будівництво газопроводу почалося 1 вересня, воно оцінюється на $25 млрд. "Газпром" розраховував отримати від Китаю ці гроші авансом. Але ще за тиждень до підписання контракту з CNPC у травні дві осои, близькі до "Газпрому", розповіли "Ведомостям", що компанія замість авансу обговорює з Китаєм кредит на будівництво труби. Вони також пояснювали, що аванс дає змогу Китаю просити про зниження ціни газу, з кредитом можна уникнути знижок, але він збільшить боргове навантаження.
Чистий борг "Газпрому" на кінець I кварталу — 970 млрд руб. ($27,2 млрд). Співвідношення боргу до EBITDA — 0,5. Це дуже помірне боргове навантаження, "Газпром" спокійно міг би його збільшити на вартість "Сили Сибіру", вважає портфельний керівник ГИК "Анкорінвест" Сергій Вахрамеєв. Можливо, тому він вважає за краще і утримати ціну газу, але наростити борг. Але західні ринки капіталу зараз закриті, залишається тільки Китай, зазначає Вахрамєєв.
Голова правління "Газпрому" Олексій Міллер вже звернувся до президента Володимира Путіна з проханням скасувати податок на відсотки за кредитами у китайських банках, який зараз становить 10%. Два чиновники Мінфіну сказали, що вже є рішення про зниження податку до 5%, але обговорюється і його обнулення.
Ймовірно, Китай готовий видати аванс за умови, що він буде витрачений на закупівлю необхідних для будівництва товарів і послуг у Китаї, вважає директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. Але "Газпром" відмовляється. А без авансу ціна будівництва може зрости і газопровід не окупиться при збереженні існуючої 30%-го митного збору, зазначає експерт.
У червні Путін запропонував як альтернативу китайським грошам докапіталізувати "Газпром" на суму будівництва газопроводу. Але уряд і сам "Газпром" ідею відхилили за непотрібністю. Мінекономрозвитку повідомило, що до неї можна повернутися 2015 р., коли стартуватимуть основні роботи.
"На останніх нарадах щодо “Сили Сибіру” “Газпром” стверджував, що поки що він може сам справитися з будівництвом труби", — говорить федеральний чиновник. "Поки що гроші не потрібні", — підтверджує людина, близька до "Газпрому".
Щодо "Сили Сибіру" готується проектна документація, підготовка до будівництва почнеться наприкінці 2014р., говорив на початку вересня начальник департаменту "Газпрому" Ярослав Голко.
24-09-2014, 13:45
0
1 095