Радіотелескоп ALMA, офіційне відкриття якого відбудеться в Чилі 13 березня, запрацює "в повну силу" до жовтня 2013 року, на даний момент працює 57 з 66 антен, повідомив журналістам директор проекту Тійс де Грау.
Обсерваторія ALMA (Atacama Large Millimeter / submillimeter Array) працює в міліметровому і субміліметровому діапазонах хвиль. ALMA розташована на висоті понад 5 тисяч метрів над рівнем моря в пустелі Атакама. Сухе повітря пустелі та віддаленість від великих міст роблять її найкращим місцем на планеті для радіоспостережень.
За словами де Грау, зараз все необхідне допоміжне обладнання доставлене в обсерваторію і встановлено, зараз працює 57 антен із запланованих 66. Ще дев'ять антен знаходиться на різних стадіях підключення, цей процес планується завершити до липня, а вже в жовтні буде працювати весь масив як одне ціле.
Майбутній директор проекту, П'єр Кокс, який змінить де Грау з 1 квітня, зазначив, що з початком роботи ALMA навіть в обмеженому "складі" антен почався і "ренесанс спостережень в цьому діапазоні". Перші знімки радіотелескоп зробив у жовтні 2011 року.
Обсерваторія на високогірному плато Чахнантор стане найбільшим астрономічним проектом на Землі. Довжина системи антен складе загалом 16 кілометрів. Дані, що надходять з кожної з них, будуть оброблятися і об'єднуватися за допомогою спеціального суперкомп'ютера-"коррелятора", здатного виконувати до 17 квадрильйонів (10 в 15 ступені) операцій у секунду.
12-03-2013, 23:30
0
1 402