Японські генетики на чолі з російським вченим Костянтином Агладзе вперше виростили зі стовбурових клітин серцеву тканину.
Це прорив не тільки для трансплантології, але і для фармацевтики: на створених таким чином органах можна буде випробовувати ліки, повідомляють "Вести".
Створенням людських органів у лабораторіях Кіотського університету вчені займаються вже близько п'яти років. Джерело генетичного матеріалу - індуковані стовбурові клітини. З них складається ембріон на початковому етапі розвитку, і саме вони є попередниками конкретних органів.
У цій лабораторії групі генних інженерів вдалося виявити хімічну речовину, яка запускає механізм трансформації. З кожної сотні індукованих протоклітин 80 стають клітинами серця.
Оптимальна температура зберігання клітин - близько 37 градусів.
"На сконструйованій серцевій тканині ми можемо тестувати дію різних речовин. Також ми можемо за допомогою нановолокон матриці застосовувати ці клітини для імплантації в пошкоджене серце", - розповів професор Центру дослідження інтегральних клітинних матеріалів при Кіотському університеті Костянтин Агладзе.
І це стосується не тільки серця. У цьому науковому центрі професор Кендзі Осафуне демонструє у себе в лабораторії результат перепрограмування стовбурових клітин у тканину людської нирки.
"Це повноцінна ниркова тканина. Вона отримана зі стовбурових клітин дорослої людини. Ми досягли 90-відсоткової трансформації вихідного клітинного матеріалу", - розповідає професор Центру вивчення та застосування індукованих стовбурових клітин при Кіотському університеті Кендзі Осафуне.
Випробування нових ліків на штучно вирощених тканинах вже проводяться. Для цього їх переводять в патологічний стан, наприклад, у випадку з серцем - розвивають аритмію. Що ж до штучного створення живих тканин для трансплантації, то, на думку вчених, це справа 3-4 років.
5-03-2013, 14:30
0
2 225