RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Леонтій Сандуляк, який є співавтором Акту незалежності України (з Левком Лук’яненком), поїхав із Чернівців сім років тому. Один із засновників Народного руху на Буковині, колишній депутат Верховної Ради СРСР живе у невеликому будинку під Києвом, їздить машиною, придбаною на позичені гроші. А на тих "романтиків", з ким починав, і тих, хто "пристосувався", образи не тримає. "Людям слід пробачати їхні слабкості", – каже чоловік.

Купив хату в селі під Києвом

– У 68 років непросто зважитися на переїзд до Києва…

– Туди переїхали діти. Допоміг їм отримати кредит на квартиру: продав свою, віддав частину грошей їм. Купив собі хату, яку будували для чорнобильських переселенців, у селі Велика Стариця Бориспільського району. Чотири кімнати, а загальна площа – лише 50 метрів квадратних. Є 40 соток землі. Я люблю землю, як люблять жінку. Люблю казати, що я не сію, не саджаю, а запліднюю землю.
Живемо удвох із дружиною. На хаті зробив флагшток, де на кожне державне свято вивішую прапор. Вирощую капусту. Жартую, що це основна моя робота.

– А за сумісництвом?

– Приїхав, а без роботи жити не можу. Адже якщо не будемо працювати, думатимемо про хвороби, лікарів, аналізи. Нині займаюся національно-патріотичним вихованням студентів у Бориспільському інституті муніципального менеджменту при МАУП. Є першим проректором. Організував постійно діючий семінар зі проблем національно-патріотичного виховання студентів, де виступали Левко Лук’яненко, Дмитро Павличко, Юрій Щербак. Займаюся тим, чим займався усе життя.

– Чи не жалкуєте за минулим, можливо, комусь руку не подали б, чарку не випили б?

– За цим не жалкую. Жалкую лише за тим, що загубив один талант – бути лікарем. Зараз зрозумів, що ті романтики, з якими я починав і які були готові на все… Люди змінюються, пристосовуються, можливо, є такі, яким не хотів би руку подати чи чарку випити. Але я цього не зроблю, бо маю життєве кредо, що людям слід пробачати їхні слабкості. І я пробачаю усе, крім підлості.

– Але ж її не бракує?

– Не бракує… Може, це було б дуже негарно, але сьогодні один із моїх учнів, соратників і брат по духу обіцяв мене зустріти. Я йому ще о 08.00 телефонував, що їду до Чернівців, маю багато пакунків. Він сказав "добре-добре" і… не прийшов. І досі не зателефонував. Думаю, можливо, якесь нещастя трапилося. Але боюся, що ні. Просто людина така. Колись я був йому потрібен, а зараз – ні, бо хто я такий для нього?

– Чи те, що пробачаємо так легко, не є причиною того, що маємо сьогодні?

– Я не толстовець і не слідую тому, що якщо тебе вдарили в одну щоку – підстав іншу. І книжка моя називається "Не мовчіть – і вас почують". Ми – господарі землі. Якщо не будемо байдужими – не матимемо того, що маємо. А маємо те, чого варті. Владу обирали не турки, не німці, а ми самі. Впевнений: не треба мовчати, не треба бути байдужими.
Але я оптиміст. За 20 років ми стали нацією. Це показує не стільки перший, скільки другий Майдан. Коли йдеться про гідність і виживання, наші люди мовчати не будуть.

– Чи не дорікають вам, що ви були романтиками?

– Мене звинувачують у багатьох речах: і державу не таку побудували, і Союз розвалили…

– Але ж розвалили…

– Скажемо, не я, але доклав зусиль і пишаюся цим. На жаль, я не будував державу. Не знаю, чи Леонід Макарович відправив мене послом до Румунії, щоб я не заважав йому… Думаю, що ні. Можливо, просто нікого тоді було. Але може і таке бути. На жаль, ми не хотіли мати таку державу. Маємо нині олігархічну, кланову державу. Започаткував це Кучма. Верховну Раду я називаю "тушковані кровосісі" (термін вжив Азаров замість "кровососи"). Це не страва, а український парламент, який у народі називають верховною зрадою. Це не наша влада. Змінити це можна лише в один спосіб: Верховна Рада має формуватися за партійною системою, але списки мають бути відкритими.

"З Єльциним не одну пляшку випив"

– Коли ви були послом в Бухаресті, що вразило?

– Я звик до того, що журналісти були моїми приятелями, а там – навпаки, за рідкісним винятком. Я мав бути дуже обережний із пресою. Якось їхнє інформагентство поширило інформацію, що у Дніпропетровській області п’яний українець покусав пса. Мені довелося десь публічно сказати, що такий факт мав місце, але Україна – багатонаціональна держава, і я не буду називати прізвище цього українця, бо воно дуже характерне. Вони мене зрозуміли.

– Кого з відомих людей бачили, з ким чарку пили?

– У своїй книжці згадую, що з Єльциним не одну пляшку горілки випив. Багато хто думає, що ми з ним друзі, часто зустрічалися. А то було один раз. Тоді була проблема Нагірного Карабаху. Вірмени, пам’ятаю, серед них був голова Ради міністрів і ще хтось, хотіли зустрітися з опозицією – Єльциним, Собчаком. Вийшли на нардепа Мартіросяна, а він запросив мене. Зустріч організовував журналіст Зорій Балаян. Зорій був після операції на серці, Собчак – після інфаркту. А вірменам треба було напоїти опозицію. Боєздатними були я, Мартіросян і Єльцин. Пам’ятаю, що не одну пляшку випили. Це було у номері Мартіросяна. Мій був сусідній. Не знаю, як Єльцина винесли звідти. Я зранку прокинувся у себе в номері, а поряд – ящик вірменського коньяку, холодильник – забитий делікатесами. Східна гостинність…
Вдруге Єльцин сидів навпроти мене на поминках за Сахаровим у готелі "Росія". Не знаю чому, але на столі були гранчаки буковинські. І там я бачив, що він випив два гранчаки, але це був похорон.

Зустрічався я і з Горбачовим. Дуже жорстка людина. Сильний політик. Коли прийшов царствувати надовго і навічно, побачив, що держава розпадається, вирішив щось змінити. Це був перший такого рангу політик, який мав вищу освіту солідну – МДУ, юридичний факультет. Бо до нього були неуки. Ви знаєте, що Черненко закінчив заочно Тираспольський педінститут, вже коли був заступником секретаря ЦК Молдови? Як думаєте, скільки разів він був на лекціях?

– Чи жалкуєте, що не скористалися моментом, не винесли з тих часів матеріальний капітал?

– Як не дивно, усе життя жив на зарплату. Свій перший автомобіль, "вісімку", купив за 8 тисяч 300 карбованців. Усе було в дефіциті, і я купив його як народний депутат. Усім депутатам продавали машини, щоб кожен їздив своєю. Я позичив п’ять тисяч у свого швагера. Потім довго і нудно віддавав. А галасу було: "Сандуляк купив машину!"
Зараз маю… Зачекайте… "Х’юндай Акцент". Купив його 2005 року за 10 тисяч доларів. Позичив гроші, потім віддав.

– Життям задоволені?

– В принципі, задоволений своїм життям. Чого хотів – добивався: став лікарем, професором тощо. Якщо щось не вдавалося – не шкодував. Маю доньок – лікарів від Бога (одна – акушер-гінеколог, інша – відомий педіатр), онуків…
У кожному віці є свої потреби. Нині мене влаштовує вирощувати капусту, слухати, як півні співають, зозулі о 04.00, тишу.. Ви слухали коли-небудь тишу?

З досьє "МБ"
Леонтій Сандуляк народився 1937 року в селі Козиряни на Кельменеччині.
1965 року закінчив Чернівецький медичний інститут.
Доктор медичних наук (1984), професор (1986).
1965-1966 – лікар-невропатолог Словечанської райлікарні на Житомирщині. 1966-1971 – навчання в аспірантурі, асистент кафедри гістології.
1972-1992 – старший викладач, доцент, завідувач кафедри фізіології, завідувач кафедри зоології та фізіології Чернівецького університету.
1989-1992 – депутат Верховної Ради СРСР.
1992-1995 – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Румунії.
11-07-2011, 13:01
Коментарів 0 Переглядів 1 348

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.