У неділю, 12 червня, православні та католики відзначатимуть одне з найбільших християнських свят – Святу Трійцю. У народі ці свята називають Зеленими.
На Зелені свята садиби прикрашають зеленими гілками та квітами, а долівку встеляють свіжою травою. Так намагаються захистити своє житло від усього лихого.
У давнину на Зелені свята не можна було підмітати хату, давати худобі в ясла свіжу траву.
Не рекомендувалося господиням просівати решетом борошно просто у діжку чи корито, бо "з’явиться стільки русалок у житі, як муки в кориті".
Наші предки вірили, що до Зелених свят не можна купатися, бо русалки затягнуть у воду.
До церкви несли гілочки липи, освячували їх. Також вирушали на поля, щоб освятити посіви. Таким чином намагалися вберегти їх від граду і повені.
Господині випікали пшеничні пироги, обгорнуті капустяним або буряковим листям.
У суботу, перед Зеленими святами, поминають покійників. Могили та пам’ятники прикрашають зеленню і квітами.
Колись за Трійцею визначали погоду на літо. Вважали, що якщо цього дня падає дощ, то дощитиме до кінця місяця, а на людей чекають великі нестатки. (Підготувала Н. Будна)
З історії
Згідно з Біблією, на 50-й день після воскресіння Ісуса Христа та на 10-й день після його вознесіння на небо апостоли зібралися в Єрусалимі. Там на них із неба зійшов Святий Дух. Сповнившись ним, апостоли почали розмовляти різними мовами та проповідувати скрізь Христове вчення. Відтоді й почали відзначати Святу Трійцю.
9-06-2011, 12:32
0
2 279