У фонтані на Центральній площі – майже десяток малюків. Вони в одязі стають під бризки, бовтають ногами у прохолодній воді. З радісними вигуками обливають одне одного водою з пляшок. Двоє дівчаток у бриджах простяглися на лавочці і заcмагають. Дівчина йде вулицею з двома великими кухлями квасу. Чимало чоловіків – у солом’яних брилях. У парку Федьковича вигулюють песика, на голові в якого – капелюшок із газети. А літні люди сидять, опустивши босі ноги у траву. Так у Чернівцях рятуються від спеки.
На площі біля ратуші працівниця тресту зеленого господарства Марія УКРАЇНЕЦЬ зі шланга поливає клумби. Жінка каже, що влітку поливати нещодавно висаджені квіти та дерева необхідно хоча би раз на день, інакше вони зів’януть: "Було би добре двічі на день поливати, але не встигаємо. Адже рослин дуже багато: на Соборній, Театральній, Центральній площах, у скверах. Поливаю рослини від душі, води не шкодую. Іноді так мені спекотно, що аж вмираю. Не витримую і сама п’ю воду зі шланга. А іноді перехожі просять на них бризнути".
І справді, через кілька хвилин до пані Марії із вигуками "Тітко, налийте нам у кепки водички!" підбігло двоє хлопчиків. Один із хлопчиків зняв кепку і простягнув її до цівки.
Працівники офісів зізнаються: якби не кондиціонери, було би непереливки. Бо вентилятори не допомагають.
– Коли вмикаємо кондиціонер, про нас можна книгу писати "Віднесені вітром", – скаржиться продавець у магазині Тетяна. – А без нього спекотно. Ось і мучимося.
А на міському пляжі у неділю просто ніде було яблуку впасти. Хтось заховався під парасольку, хтось пив пиво. Вода була кольору кави. Незважаючи на забрудненість та заборону міської санепідемстанції купатися на міському пляжі, у Пруті бовталося чимало чернівчан. Це й не дивно – таблички про заборону купатися ніде не виднілося.
Найближчі три доби, до восьмого червня, на території області вдень стовпчик термометра підійматиметься до 31 градуса. Лише дев’ятого червня очікуються дощі.
Що ж робити буковинцям, як витримати ці спекотні дні?
– Насамперед не перебувати довго на сонці без потреби, – радить головний лікар станції швидкої медичної допомоги Любов ЧОВГАН. – Якщо необхідно працювати на полі, плануйте роботу до 11.00 та після 15.00. Одягайте лише одяг із натуральної тканини (бавовна, льон) світлого кольору. Обов’язково має бути головний убір – також світлого кольору та з натурального матеріалу. Найшвидше втрачають вологу діти, тому треба подбати, щоби вони були у затінку.
– Нині уже немодно засмагати до бронзових відтінків, – зазначає Любов Юріївна. – Тому не варто пектися на сонці. Це шкідливо і може призвести до онкологічних захворювань.
У спеку людина з потом втрачає багато рідини. Треба її поповнювати й пити багато води. Саме води або відвару із трав, а не солодких газованих напоїв. Кількість – від півтора до двох літрів на день. Харчування не надто калорійне – переважно фрукти та овочі.
Людям із серцево-судинними, ендокринними та онкологічними захворюваннями категорично заборонено перебувати під палючим промінням. Їм у цей період потрібно прислухатися до порад своїх лікарів.
Галина МАРКІВ
Перша допомога
при тепловому ударі Симптоми: пришвидшене серцебиття, запаморочення, втрата свідомості.
Треба бризнути на потерпілого водою, створити доступ повітря, викликати медиків.
Якщо вам стало зле вдома, покладіть на голову вологий рушник, випийте води.
Як приготувати квасЧернівчанин Микола Півень поділився з читачами "МБ" власним рецептом квасу. Чоловік стверджує: вип’єш його – і спека вже не страшна!
Інгредієнти:
чорний хліб, бажано "Алчевський";
2-3 столові ложки справжнього меду;
жменя родзинок, кураги або чорносливу.
Приготування
Нарізати хліб, висушити з нього сухарі, насипати помиті родзинки, курагу чи чорнослив, залити водою (бажано не з-під крану), додати мед, настояти два-три дні, потім відфільтрувати й покласти в холодильник.
7-06-2011, 15:55
0
1 542