Дедалі частіше можна побачити у транспорті, на стовпах оголошення компаній, які надають "безкоштовну юридичну допомогу в оформленні документів та здійсненні супроводу справ у судах для захисту інтересів дітей війни". Листівки з таким змістом роздають навіть на вулицях. До редакції "МБ" надходить чимало звернень, у яких люди просять з’ясувати, чи це не аферисти так діють.
– Виникає запитання, хто наразі безкоштовно надаватиме консультацію та представлятиме інтереси дітей війни у судах? – запитує 76-річна чернівчанка Василина ФОСТІЙ. – Чи це не чергова авантюра? Бо чула, що у Пенсійному фонді для дітей війни грошей немає.
А через кілька днів до редакції звернувся пан Іван, який вже побував у "першій і єдиній в Чернівцях юридичній компанії, яка надає безкоштовну юридичну допомогу дітям війни".
– Там мені сказали принести у трьох примірниках документи: копії паспорта, пенсійного посвідчення, ідентифікаційного коду та карткового рахунку, – розповів чернівчанин. – Крім того, юридична компанія має підписати з дитиною війни договір, у якому клієнт надає свою згоду цій компанії здійснювати усі дії щодо позову, а також зобов’язується сплатити 25 відсотків (!) від суми, яку відшкодує Пенсійний фонд у разі виграшу справи у суді. Тож, якщо за півроку мені виплатять 1380 гривень, компанії я віддам 345 гривень. Навіщо було писати, що юридичну допомогу надають безкоштовно? Це обман!
– Розчарувавшись у приватних юридичних компаніях, я звернувся до одного з районних судів Чернівців, – розповідаєдалі пан Іван. – Там черговий міліціонер набрав чийсь номер телефону і вказав мені адресу конкретного адвоката, який зміг би написати позовну заяву. Коли я прийшов до нього, юрист захотів 300 гривень завдатку лише за один позов до суду. То я підрахував, що мені треба викласти за позови усі заощадження.
Голова правління міського центру захисту приватних підприємців Ігор КУХАРЧУК з’ясовував ситуацію стосовно надання юридичних послуг дітям війни:
– За інформацією, наданою заступником голови обласної громадської організації "Захист дітей війни" Віктором Обдуленком, чернівецькі юристи та адвокати за оформлення позовної заяви вимагають оплату від дітей війни розміром від 150 гривень і до 50 відсотків від суми відшкодувань Пенсійним фондом, відсуджених у судовому порядку. При цьому ніхто не бере до уваги те, що позовна заява, яку складають адвокати для розгляду подібних справ, – однотипна. У ній змінюють тільки ім’я та прізвище, рік народження позивача. Використовують у власних цілях проблему дітей війни і політичні партії. Вони пропонують свої юридичні послуги, щоб мати нового члена партії.
На думку практикуючого юриста Сергія ГАКМАНА, звертатися до суду дітям війни все ж варто: "Нині зовсім неважко виграти у суді справу, яка стосується дітей війни. Суд зобов’яже Пенсійний фонд доплатити надбавку розміром 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком, що на сьогодні становить 229 гривень 20 копійок на місяць. З 1 жовтня ця сума зросте ще на шість гривень. Суд відмовляє позивачу тільки у випадках, коли не подали всі документи, коли в них не збігається рік народження чи інша інформація про позивача, а також якщо суд має докази, що статус дитини війни надано неправомірно.
Сергій Гакман зауважує, що з осені 2010 року суди, як правило, ухвалювали рішення про відшкодування Пенсійним фондом заборгованості за останні шість місяців.
– Таке роз’яснення судам надійшло від Вищого адміністративного суду, – зауважує юрист. – Вважаю це неправомірним, адже шість місяців – це строк позовної давності, а не термін, протягом якого слід погасити заборгованість позивачу. Протягом цього часу людина, дізнавшись про порушення своїх прав, має право звернутися до суду. Тому нині юристи просять суддів зобов’язати Пенсійний фонд зробити перерахунок від 2007 року (не називаючи суму відшкодувань) і сплачувати надбавку до пенсії дитині війни у подальшому. Деякі судді погоджуються з такими умовами позивача.
– Оплату послуг здійснюють за домовленістю, – каже пан Сергій. – Щоб не прогадати, треба поцікавитися вартістю оформлення позовної заяви у декількох юридичних конторах. При цьому слід звернути увагу на наявність відповідної документації у цих установах. На мій погляд, розмір оплати не має перевищувати 250 гривень. Деякі юристи їздять селами і пропонують свої послуги багатьом дітям війни. Таке колективне написання позовних заяв, як правило, дешевше і коштує 80-100 гривень. Однак є й небезпека такого виду юридичної допомоги. Дитина війни може заплатити аферистові, який або зникне, або віддасть позовну заяву, складену на зразок тієї, яку побачив у мережі Інтернет.
Щоб зекономити, Сергій Гакман радить дітям війни самостійно занести складену адвокатом позовну заяву до суду або надіслати її рекомендованим листом.
Не знадобляться послуги адвоката й у тому разі, якщо управління Пенсійного фонду подасть апеляцію. За бажання дитини війни та написаної нею заяви Апеляційний суд може розглянути справу без участі позивача (це передбачено Адміністративним кодексом).
Олеся ДЛУЖАНСЬКА
Як не потрапити до рук аферистів
Підписуйте договір про надання послуг. У ньому мають бути права та обов’язки обох сторін, їхні паспортні дані та адреса проживання. Завіряють договір обома підписами та печаткою (якщо така є у юриста). Один екземпляр – дитині війни, інший – юристові.
Вимагайте в адвоката чи юриста документ на право здійснення діяльності. Це може бути посвідчення адвоката, диплом юриста.
Попросіть і ксерокопію паспортних даних, щоб у разі афери знайти винуватця.
Статистика
Станом на 1 квітня 2011 року 19,1 тисячі пенсіонерів звернулися із судовим позовом до управлінь Пенсійного фонду про нарахування і виплату надбавки до пенсії як дитині війни. Із них лише третину – 6100 позовних заяв – задоволено.
На замітку
Документи, які необхідно подати до суду:
позовна заява;
пенсійне посвідчення з відміткою, що позивач має статус дитини війни;
ксерокопія паспорта;
квитанція про сплату держмита (вартість послуги – 3,4 гривні);
n лист-відповідь на ваше звернення із Пенсійного фонду, де вказано причину відмови.
30-05-2011, 12:15
0
9 898